• |
ide | kryesore

Albumi i Adele shumë larg arritjeve të mëparshme

-Instant, Paparazzi, Slider

Albumi i ri i Adele, “30” pati javën më të madhe të hapjes nga çdo album tjetër i publikuar në vitin 2021, por ishte gjithashtu 75 për qind më pak se javën e parë të publikimit të albumit të saj të mëparshëm.
Këngëtarja, 33 vjeçe, emocionoi fansat dhe kritikët me “30”, I cili thuhet se shiti 838,000 kopje në javën e parë, kryesisht nga CD dhe shkarkime. Ndarja e shitjeve arriti në 678,782 në CD dhe shkarkime, ndërsa transmetimi llogaritet në 152,690.


Ndërsa kjo i jep Adele javën më të madhe të hapjes së çdo albumi të vitit, është një rënie nga 3.8 milionë kopje që ajo shiti nga “25” kur u publikua në nëntor 2015.
“25”, albumi i tretë i Adelës, vazhdoi të shiti 18 milionë kopje në mbarë botën gjatë vitit të parë.
Rënia mund të jetë pjesërisht për shkak të rënies së shitjeve të albumeve në përgjithësi gjatë disa viteve të fundit pasi dëgjuesit i kthehen transmetimit.
Sipas MCR Data, shitjet e albumeve vetëm në SHBA shkuan nga 507 milionë njësi të shitura në 2007 në 102 milionë deri në vitin 2020.
Kjo vjen pasi Adele deklaroi se ajo është një lloj artisteje që është duke u zbehur në industrinë e muzikës, në një bisedë që erdhi pak para se ajo të bënte ‘historinë e klasifikimit’ me këngën e saj të rikthimit Easy On Me.
Krijuesja e hiteve u shpreh se ishte në ‘një vend kaq të dobët në kulturë’, duke pranuar se ajo dhe shoku i saj, superylli Drake janë ndër të paktët që bënë emër kur albumet shiteshin ende.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu