• |
ide | kryesore

Green Pass/ Zvicra i thotë ‘Po’ masave të qeverisë në referendumin e të dielës

-Instant, Arkiva, Planet

E kontestuar në sheshe, “Green Pass” ka kapërcyer në masë të madhe pengesën e votimit në Zvicër, ku, për herë të parë në botë, votuesit u thirrën të votojnë në referendumin për ndryshimet legjislative që futën lejen shëndetësore: 62% e zviceranëve votuan në favor.


Në një klimë të polarizuar, fitorja e Po-së është e rëndësishme për qeverinë dhe një konfirmim i strategjisë së miratuar.


Sot disa kundërshtarë dolën sërish në rrugë në Lozanë dhe Bernë: në periferi të sheshit federal, të mbyllur nga policia, ata brohoritën “Liri, liri, liri” dhe u ranë kambanave.

Referendumi, i nisur nga tre komisione kundër kalimit, synoi ndryshimin e ligjit me të cilin Parlamenti prezantoi bazën ligjore për certifikatën Covid në mars. Në Zvicër, ky dokument vërteton një kurë, një vaksinim të plotë ose një test negativ, dhe që nga 13 shtatori është i detyrueshëm në restorante, objekte kulturore dhe sportive dhe ngjarje të tjera të brendshme.

Në kushte të caktuara, punëdhënësit mund të paraqesin përdorimin e tij si masë mbrojtëse. Ndryshimi prek edhe sistemin e gjurmimit të kontakteve dhe shtrirjen e ndihmës financiare për sektorët, bizneset dhe individët e prekur nga ndikimi i pandemisë.

Me pak më pak se dy të tretat e popullsisë të vaksinuar plotësisht, zviceranët kanë një nga normat më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore. Tani, infeksionet Covid-19 po rriten në mënyrë eksponenciale, me numrat e rasteve që rriten me 40-50% çdo javë.

Që nga fillimi i pandemisë, qeveria zvicerane ka kryer një akt të ndërlikuar balancues, duke u përpjekur të prezantojë masa për të kontrolluar përhapjen e Covid duke i qëndruar ende besnike sistemit të demokracisë së drejtpërdrejtë të Zvicrës, në të cilin qeveria ka pak fuqi formale dhe njerëzit kanë fjala e fundit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.