• |
ide | kryesore

Inter gati të firmosë me Sarr: është në Milano për vizitat, e dërgon miku Lukaku

-Instant, Sport

Interi është duke mbyllur negociatat për huazimin e Malang Sarr, qendërmbrojtësit të Chelsea. Një operacion që mund t’i lejojë Simone Inzaghit të ketë një zgjedhje shtesë në prapavijë, duke qenë se në ndeshjet e fundit, për shkak të dëmtimit të De Vrij, ai e gjeti veten me Andrea Ranocchian si alternativë të vetme, plus disa zgjidhje të “përshtatura”.


Një blitz sipas rregullave, ai që Malang Sarr ka vendosur të dielën. I pa grumbulluar nga Thomas Tuchel për ndeshjen kundër Manchester United, mbrojtësi francez e kaloi mbrëmjen në Milano dhe po negocion kalimin e tij te Interi në janar, si huazim me të drejtën e blerjes, për një shifër ende për t’u fiksuar, që duhet të vërtitet rreth 15 milionë eurove. Ishte Romelu Lukaku ai që rekomandoi këtë aventurë të re (ende për t’u përcaktuar në detaje sigurisht) i fortë nga përvoja e tij dhe përmes miqësisë së madhe që u krijua mes të dyve. Një detaj më shumë është se mbrojtësi i Chelsea është pjesë e skuadrës së Federico Pastorellos, i cili në tre vitet e fundit ka pasur marrëdhënie shumë të ngushta me drejtuesit zikaltër.


I lindur në Nice më 23 janar 1999, Malang Mamadou Ëilliam Sarr u rrit në akademinë e të rinjve të Nice dhe në verën e 2020 kaloi me parametër zero te Chelsea. Disa muaj më vonë ai u xhirua si huazim te Porto ku luajti sezonin e kaluar. Pas kthimit te Chelsea në verë, ai nuk ishte në gjendje të bindte Tuchel, i cili e përdori atë në një ndeshje të vetme të Premier League (90 minuta në Brentford-Chelsea më 16 tetor) dhe në disa raste në Kupën EFL. Këtu ka ardhur edhe zgjedhja për të ndryshuar fanellë dhe gjithashtu kampionat.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.