• |
ide | kryesore

Këtu janë disa nga njerëzit më të famshëm që kanë ndërruar jetë në vitin 2021

-Instant, F1, Paparazzi

Drejtori artistik i Louis Vuitton dhe themeluesi i Off-White, Virgil Abloh,u nda nga jeta pas njw beteje tw gjatw me kancerin tw cilin po e luftonte privatisht, më 28 nëntor, sipas një postimi në Twitter nga grupi luksoz LVMH. Ai ishte 41 vjeç.


Këtu janë disa nga njerëzit më të famshëm që kanë vdekur në vitin 2021.


Frank Williams, themeluesi i ekipit Williams Formula 1 dhe drejtuesi më jetëgjatë i ekipit që sporti ka parë ndonjëherë, ka vdekur më 28 nëntor, në moshën 79-vjeçare. Ekipi Williams F1, i themeluar në vitin 1977, dominoi pjesën më të madhe të viteve 1980 dhe 1990 nën drejtimin e tij, dhe ka 117 fitore në gara në total.


Stephen Sondheim, kompozitori i njohur i “Into the Woods”, “Sweeney Todd”, “Gypsy”, “Sunday in the Park with George” dhe vepra të tjera thelbësore të teatrit muzikor, vdiq të premten, më 26 nëntor, sipas New York Times. . Ai ishte 91 vjeç.


Malikah Shabazz, vajza e aktivistit të vrarë të të drejtave civile Malcolm X, vdiq të hënën, më 23 nëntor, sipas Departamentit të Policisë së Nju Jorkut. Ajo ishte 56 vjeç. Policia tha se vdekja e saj dukej se ishte për shkaqe natyrore.


Aktori Art LaFleur, i njohur për rolet e tij në “The Sandlot” dhe “Field of Dreams” – vdiq në moshën 78-vjeçare, tha gruaja e tij në një deklaratë më 18 nëntor.


FW de Klerk, udhëheqësi i fundit i Afrikës së Jugut të epokës së aparteidit, i cili ndau një çmim Nobel për Paqen me Nelson Mandelën pasi punoi për t’i dhënë fund ndarjes racore në vend, vdiq në moshën 85-vjeçare, më 11 nëntor. De Klerk liroi Mandelën nga burgu dhe negocioi me mundim një tranzicion drejt demokracisë, duke i dhënë fund një sistemi segregacionist prej dekadash që mbajti pakicën e bardhë të Afrikës së Jugut në pushtet mbi shumicën e zezakëve për breza.


Ronnie Wilson, një anëtar themelues i grupit R&B The Gap Band, vdiq më 2 nëntor në moshën 73-vjeçare. Wilson, i cili mund të shihet këtu në qendër të rreshtit të lartë, formoi grupin me vëllezërit e tij Charlie dhe Robert, sipas faqes së internetit të grupit. Këngët e tyre më të njohura përfshijnë “You Dropped a Bomb on Me”, “Party Train” dhe “Burn Rubber on Me”.


Aktori Willie Garson, një aktor veteran i njohur për punën e tij në serialin dhe filmat “Sex and the City”, vdiq në moshën 57-vjeçare, njoftoi djali i tij Nathen Garson më 21 shtator.


Michael K. Williams, një aktor i njohur për rolin e tij si Omar Little në “The Wire” të HBO, u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Nju Jork, më 6 shtator. Ai ishte 54 vjeç. Williams grumbulloi një numër të vlerësime gjatë karrierës së tij, duke përfshirë pesë nominime Emmy.


Aktori Saginaw Grant, i njohur për rolet e tij në “Breaking Bad” dhe “The Lone Ranger”, vdiq më 28 korrik. Ai ishte 85 vjeç.


Aktori dhe regjisori Robert Downey Sr. vdiq më 7 korrik në moshën 85-vjeçare. Ai është ndoshta më i njohur për filmat e tij “Putney Swope” dhe “Greaser’s Palace”. Ai gjithashtu u shfaq në “Boogie Nights”, “Magnolia” dhe “To Live and Die in L.A.”


Helen McCrory, aktorja britanike më e njohur për rolet e saj në filmat e Harry Potter dhe serialin televiziv “Peaky Blinders”, vdiq më 16 prill në moshën 52 vjeçare. Bashkëshorti i saj, aktori Damian Lewis, postoi në Twitter se ajo vdiq “e qetë në shtëpi”. pas një “beteje heroike me kancerin”.


Princi Philip, shoqëruesi i përjetshëm i Mbretëreshës Elizabeth II dhe bashkëshortja më jetëgjatë në historinë britanike, vdiq më 9 prill. Ai ishte 99 vjeç.


DMX, një reper i njohur po aq për problemet e tij sa edhe për muzikën e tij, vdiq pasi u shtrua në spital pas një ataku në zemër, sipas një deklarate të lëshuar nga familja e tij më 9 prill. Ai ishte 50 vjeç. Artisti i nominuar për Grammy shiti miliona albume, duke u rritur nga hitet si “Get At Me Dog” në 1998, “Party Up” në 1999 dhe “X Gon’ Give It to Ya” në 2003.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.