• |
ide | kryesore

Matthew Mcconaughey heq dorë nga kandidatura për guvernator

-Instant, Paparazzi, Slider

Matthew Mcconaughey ka njoftuar se nuk do të kandidojë për guvernator të Teksasit, duke këmbëngulur që koha dhe energjia e tij të shpenzohen më mirë diku tjetër dhe duke i dhënë fund muajve të spekulimeve.


Aktori 52-vjeçar fitues i çmimit “Oscar” postoi një video në duke thënë se ishte i nderuar që po konsiderohej.


“Si një fëmijë i thjeshtë i lindur në qytetin Uvalde, Teksas, nuk më kishte shkuar kurrë në mendje që një ditë do të konsiderohesha për lidership politik. Është një rrugë përulëse dhe frymëzuese për të medituar. Është gjithashtu një rrugë që po zgjedh të mos e marr në këtë moment”, tha ai.

Mcconaughey kurrë nuk ka deklaruar nëse do të kandidonte si demokrat, republikan apo i pavarur, dhe në vend të kësaj e përshkroi politikën e tij si ‘centriste agresive’.

Ai as nuk kishte përshkruar ndonjë prioritet të politikës, megjithëse është i njohur për aktivizmin e tij ndaj mjedisit dhe të rinjve.

Vitin e kaluar Mcconaughey botoi një bestseller të New York Times, “Greenlights”, të cilin ai e përshkroi si një libër për “sukseset dhe dështimet, gëzimet dhe hidhërimet, gjërat që e bënë të mrekullohej dhe gjërat që e bënë të qeshë me zë të lartë.

Të dielën, Mcconaughey tha se e kishte pëlqyer procesin e vendosjes nëse do të kandidonte.

“Çfarë kam mësuar? Shumë. Ne kemi disa probleme që duhet t’i rregullojmë. Se politika jonë ka nevojë për qëllime të reja. Se kemi ndarje që kanë nevojë për shërim. Se ne kemi nevojë për më shumë besim në jetën tonë. Se duhet të fillojmë të ndriçojmë vlerat tona të përbashkëta. Ato që kalojnë linjat partiake. Ata që ndërtojnë ura në vend që t’i djegin. Se fëmijët tanë janë pasuria jonë më e madhe, kështu që, hej, le të jemi prindër sa më të mirë”, tha aktori.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu