• |
ide | kryesore

OBSH: Varianti i ri i Covid-19 do të jetë agresiv në vendet me vaksinim të ulët

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Varianti Omircon i COVID-19 me gjasë do të përhapet në të gjithë botën.


Kështu paralajmëron Organizata Botërore e Shëndetësisë. Më tej, ato theksojnë se ky variant i virusit do të jetë më agresiv, në vendet që kanë mbulesë të ulët vaksinale.


“Omicron ka një numër të paparë mutacionesh në pikën e tij të proteinave, disa prej të cilave janë shqetësuese për ndikimin e tyre të mundshëm në rrjedhën e pandemisë,” paralajmëroi OBSH.

Dëri më tani, në të gjithë botën, nuk është raportuar asnjë vdekje që lidhet me variantin Omircon, megjithatë nevojiten kërkime të thelluara për të vlerësuar aftësinë e tij për të shmangur mbrotjen e foruar nga vaksinat dhe infeksionet e mëparshme.

“Rritja e rasteve, pavarësisht nga ashpërsia e tyre, mund të rrisë presionin në sistemet shëndetësore dhe mund të sjellë rritje të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë. “Ndikimi në popullatat e cenueshme do të jetë i rëndësishëm, veçanërisht në vendet me mbulim të ulët vaksinimi “, tha OBSH.

OBSH u njoh me këtë variant për herë të parë më 24 nëntor, ku u regjistruan raste në Afrikën e Jugut. Në këtë shtet, janë shënuar raste të shumta me COVID-19.
OBSH-ja u informua për herë të parë për variantin e ri të koronavirusit më 24 nëntor nga autoritetet e Afrikës së Jugut, ku numri i rasteve me Covid-19 është rritur ndjeshëm.

4 Comments

  1. Ilaç për obsh ishte Trump
    Që ju hoqi 500m$ nga dora ,që ja jepte amerika .tani doni ti plotësonin nga kompanitë farmaceutike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu