• |
ide | kryesore

PD kërkon të merren masa për deputetin socialist që uroi festën e pavarësisë me foton e Enver Hoxhës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar për rastin e djeshëm, ku në grupin e “Whatsappit” të Komisionit të Sigurisë, deputeti socialist, Bujar Çela, uroi 28 nëntorin me një foto të diktatorit Enver Hoxha.


Lexo më tej: Deputeti i PS uron pavarësine me foton e Enver Hoxhës: Më rruani leshtë kush s’me njeh! 


Alibeaj tha se kjo masë shpreh nevojën e menjëhershme për dekomunistizimin e shoqërisë, e për këtë tha se kanë kërkuar përpilimin e një pakete ligjore.

“Rrasti i djeshëm i deputetit Bujar Çela tregon më së shumti që nuk është një rast i shkëputur, por më tepër se kaq. Shtron për diskutim nevojën për tu distancuar nga diktatura Enverhiste dhe ndikimi në të ardhmen. Urimi me foton e diktatorit Hoxha nga një ligjvënës nuk është thjesht shkelje etike, por më tepër. Kjo tregon nevojën urgjente për dekomunizimin e shoqërisë shqiptare. Në emër të kolegëve deputetë, do të kërkojmë në Këshillin e Etikës marrjen e masave ndaj deputetit në fjalë, si një reagim i domosdoshëm. Po përveç kësaj, ajo që ne kemi propozuar kryetarit të partisë, është që PD, të paraqesë një paketë të plotë ligjore për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare’, tha Alibeaj.

8 Comments

  1. Qijini motren dhe largojeni me cermoni nga deputetlliku . Ajo lurv e rrac karakurvash nuk mund dhe nuk duhet te rrije me ne tempullin e demokracise .

      1. Pse shan tjetrin kur te pyet ne menyre te paster, nuk i kane te gjithe motren edhe nenen si nenen edhe motren tende , bytheqire qe shan pse ste pelqen, kjo eshte demokracia secioli mendimin edhe sipas deshires, more veshe kokpoce?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu