• |
ide | kryesore

“Po shndërrohemi në një vend arab”/ Gazetari kontrovers shpall kandidaturën për president në Francë

-Instant, Arkiva, F1, Planet

“Ka ardhur momenti për të vepruar. Nuk ka më kohë për të reformuar Francën, duhet ta shpëtojmë atë”. Këto fjalë përmbyllën takimin e fundit me të cilin gazetari Eric Zemmour shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale franceze.


Zemmour, që prej dekadash përfaqëson publicistikën e ekstremit të djathtë në Francë, prej kohësh me pretekstin e prezantimit të librit të tij kishte filluar xhiron e vendit duke shpalosur platformën politike, që më shumë se me propozime ka qenë e mbushur gjithmonë me akuza kontroverse ndaj disa prej temave sociale më të nxehta, si multikulturalizmi, feminizmi dhe emigracioni, dhe veçanërisht praninë e komunitetit islam në Francë.


“Jemi të huaj në vendin tonë”, është një nga sloganet e Zemmour, që shpesh herë ka folur për një projekt misterioz që si objektiv ka, sipas tij, zëvendësimin etnik të francezëve të bardhë dhe të krishterë në favor të emigrantëve.

Mitet e tij, të cituar edhe në videon ku zyrtarizon kandidaturën, janë Jean d’Arc, Luigji i 14-të, Napoleoni dhe normalisht gjenerali De Gaulle.

Me javë para zyrtarizimit, mediat franceze e kishin vënë ato në sondazhet për president, ku ai rezultonte i dytë pas presidentit aktual, Emmanuel Macron.

Por disa gafa të pafalshme po rrezikojnë seriozisht popullaritetin e tij. Fillimisht në një panair të sigurisë i drejtoi disa gazetarëve një automatik, shaka pa kripë kjo sipas mediave, nga momenti që ai deklaron shpesh që disa media duhen zhdukur.

Gafë tjetër ndodhi në Marsejë, qytet shpesh herë i sulmuar nga Zemmour që e cilëson si “metropol arab, dhe shembull sesi do të jetë e gjithë Franca në qoftë se nuk ndërhyhet”. Për të shmangur grupet e shumta antifashiste që e kritikojnë, takimi i tij me elektoratin u shndërrua në një ecje të shpejtë ku ai preferoi mos t’i fliste askujt, dhe përndryshe të fliste me gjeste, duke i treguar gishtin e mesëm një gruaje që e kritikonte në të njëjtën mënyrë.

Edhe nga ana morale Zemmour, që përkrah elementet më tradicionale të familjes, nuk duket në sinkron me to. Përgjegjësja e fushatës se tij, 28-vjeçarja Sarah Knafo, është shtatzënë me kandidatin 63-vjeçar, por ata nuk janë formalisht të martuar.

Kjo seri ngjarjes kanë bërë që disa nga mbështetësit e tij më të hershëm, për arsyeje të ndryshme, e kanë braktisur tashmë, duke i hequr edhe fondet për fushatën.

LEXO EDHE: Profil/ Gazetari i ekstremit të djathtë që po trondit presidencialet në Francë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu