• |
ide | kryesore

Shpallet republika më e re në botë

-Instant, Lajme, Planet

Barbados ka hequr zyrtarisht Mbretëreshën Elizabeth II nga kreu i shtetit dhe është bërë republikë në një ceremoni brenda natës në kryeqytetin Bridgetoën.


Dame Sandra Mason u betua si presidente në mesnatë që përkon me 55-vjetorin e pavarësisë së vendit.


Princi i Uellsit dhe këngëtarja Barbadiane Rihanna morën pjesë në këtë ngjarje, shkruan BBC, përcjell abcnews.al.

Në një fjalim, Princi Charles pranoi “mizorinë e tmerrshme të skllavërisë” që pësoi ishulli i Karaibeve.

Për të nënkuptuar ndryshimin zyrtar të pushtetit, u bë një përshëndetje e fundit për monarkinë britanike dhe flamuri Royal Standard u ul dhe u zëvendësua.

Duke folur si i ftuar nderi në ngjarje, Princi Charles përsëriti vazhdimin e lidhjeve midis dy kombeve pavarësisht ndryshimit të statusit kushtetues.

Ai e përshkroi momentin si një fillim të ri përpara se t’i jepej Urdhri prestigjioz i Lirisë së Barbados nga presidentja e re.

Mbretëresha i dërgoi vendit “urimet e saj më të ngrohta të mira” për “lumturi, paqe dhe prosperitet në të ardhmen” dhe tha se kombi mban një “vend të veçantë” në zemrën e saj.

Dame Sandra Mason, 72 vjeç, guvernatorja e përgjithshme e ishullit që nga viti 2018, u emërua si presidente e zgjedhur e kombit pas një votimi në parlament muajin e kaluar. Tani ajo zëvendëson Mbretëreshën si kryetare e shtetit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu