• |
ide | kryesore

Juventus synon paktin, me gjobë: Elkan konfirmon Agnellin

-Instant, Sport

Një gjobë e rëndë pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë. Sipas La Stampa, ky është rezultati më i mundshëm i hetimit të drejtësisë federale për llogaritë dhe fitimet kapitale të Juventusit, duke pasur parasysh precedentët e Interit dhe Milanit në 2008 dhe Chievos në 2018. Sipas Corriere della Sera, John Elkann, aksioneri referues i kompanisë, nuk ka ndërmend aspak t’i japë duart Andrea Agnellit: ai dëshiron të shohë se si do të evoluojë hetimi dhe më pas të marrë një vendim, i vetëdijshëm për faktin se Juventusi është përpara drejtuesve, edhe pse është i lidhur nga një marrëdhënie farefisnore. Për momentin “karta e famshme” e pretendimeve për detyrime të prapambetura të Ronaldos nuk ka dalë në dritë.


E përditshmja torineze, në mbështetje të hipotezës së tij, i referohet dy precedentëve të vetëm të sanksioneve në këtë çështje: tre pikët e dënimit të vendosura ndaj Chievos në 2018 dhe gjobën nëntëdhjetë mijë euro kundër Interit dhe Milanit në 2008. Për të motivuar një sanksion më të fortë ekonomik, vlen entiteti i ndryshëm i lëvizjeve dhe fitimeve kapitale, shumë më i lartë për Juventusin sesa për Interin dhe Milanin.


Mes dokumenteve dhe përgjimeve të hetimit torinez, ka elementë që mund të jenë shumë të dobishëm për Prokurorinë Federale. Sidomos telefonatat e përgjuara në telefonatat e drejtuesve të Juventusit, disa “shumë të këqija” nga pikëpamja sportive, sipas hetuesve. Mund të mos kenë vlerë kriminale, por mund të jenë të rëndësishme për drejtësinë sportive, e cila ndjek parime të tjera. Gazeta milaneze zbulon gjithashtu një mesazh nga një drejtues i Juventusit, dërguar përmes ëhatsapp në mes të verës së kaluar, që ngjan si dorëzim e fundi i një epoke: “Ne menduam se do të arrinim Real, por ishte sidoqoftë një ëndërr e bukur”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *