• |
ide | kryesore

KLGJ i ul rrogën gjyqtares së akuzuar për korrupsion

Arkiva, Lajme, Të fundit

Këshilli i Lartë Gjyqësor pranoi kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë për procedim disiplinor ndaj gjyqtares së Elbasanit, Pajtime Fetahu. Kryetarja Naureda Llagami tha se KLGJ vendosi pranimin e masës disiplinore për uljen e pagës në masën 20% për një periudhë prej 6 muajsh. ILD kishte kërkuar ulje të rrogës në masën 40%.


Kërkesa e ILD u bë pasi gjyqtarja Pajtime Fetahu, me detyrë gjyqtare pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, u akuzua për korrupsion pas publikimit të disa fakteve të transmetuara në një emision investigativ në vitin 2017, ku kundrejt një shume monetare, kishte marrë përsipër aplikimin e minimumit të dënimit për një të pandehur në paraburgim, që akuzohej për tre vepra penale.


KLD pezulloi magjistraten nga detyra dhe hetimi disiplinor, gjithashtu u pezullua, deri në përfundim të procedimit penal.

5 Comments

  1. Ja paskan fik deren kesaj gjygjtares me kete ulje page prej 20% . Bravo drejtesia, po e kap lepurin me qerre. Te dhjevsha drejtesine shqiptare dhe reformen ne drejtesi

  2. Mire kjo Naureda do ja uli 20% rrogen kesaj te shkrete, po kjo vete do beje ndonje skonto per leket qe ju merr njerezve apo ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu