• |
ide | kryesore

Sekuestrohen 423 kg drogë në Itali/ 16 të arrestuar, kush janë 3 shqiptarët e arrestuar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Guardia di Finanza e Katanias në bashkëpunim me atë të Raguzës dhe autoritete të tjera ligjzbatuese italiane kanë ekzekutuar 16 mandat-arreste të lëshuara nga gjykata në dy rajone (Sicili e Kalabri) e katër provinca (Katania, Raguza, Sirakuza e Reggio Calabria) për persona të përfshirë në mënyrë aktive në trafikun e drogës.


Katër prej të arrestuarve janë shqiptarë, të tjerët italianë e maltezë, të cilët trafikonin kokainë, hashash e marijuana, të cilat bliheshin në Shqipëri, Puglia e Katania e shiteshin në Sicili, Lombardi e Malta.


Katër janë shqiptarët e arrestuar: Eriseld, Ledi e Emiljano Hoxhaj dhe Fatjon Cuca të cilët akuzohen si furnizues me marijuanë që vinte nga Shqipëria dhe ia dorëzonin njërit prej italianëve të arrestuar dhe një maltezi.

Gjatë operacionit janë sekuestruar 430 kile drogë e tipit kokainë, hashash e marijuanë.

15 prej të arrestuarve, ndër ta edhe shqiptarët, janë në qeli, ndërsa një italian, pa precedentë penalë, ka ‘shpëtuar’ me masën e sigurisë të paraqitjes pranë autoriteteve.

Persona të arrestuar: 

Alessandro AGOSTINO;

Giuseppe AGOSTINO;

Salvatore AGOSTINO;

MIK Rruzare;

Lucia ARMENI;

Antonio BEVILACQUA;

Roço BEVILACQUA;

Antonio Salvatore COMMISSO;

Fatjon CUCA;

Emiljano HOXHAJ;

Eriseld HOXHAJI;

Ledi HOXHAJI;

Roberto MELFI;

Pietro SESSA;

Gjon SPITERI;

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu