• |
ide | kryesore

Alizoti: As Basha, as Berisha nuk e sjellin PD në pushtet. Nuk shkoj te asnjë Kuvend

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deputeti i PD-së, Tomor Alizoti ka mbajtur një qëndrim kritik lidhur me përplasjen Basha-Berisha në PD.


I ftuar në emisionin “Zonë e lirë”, Alizoti tha se as Basha e as Berisha nuk e sjellin dot PD-në në pushtet. Madje, deklaroi se do të votonte kundër të dy figurave pas përplasjes së tyre brenda selisë blu.


“Unë shikoj krizë në PD dhe mendoj që të dy palët janë pjesë e krizës. Po e them haptas sot dhe mendoj që të dyja palët nuk e sjellin dot PD-në në pushtet.

Atëherë unë nëse rreshtohem në një palë thelloj krizën bëhem dhe unë pjesë e krizës. Akti im është qëndrimi im. Në votimin nëse do kishte dy? Po. Unë do votoja të dy kundër”, – tha Alizoti.

Deputeti demokrat tha se ka vendosur që të mos shkojë në asnjë prej dy kuvendeve.

“Unë kam një pjesë reflektimi timin, është situatë e vështirë në 30 vjet të PD. Është një situatë brenda familjes kur ka një debat kaq të fortë familjar, ka një debat ku reagojnë ndaj Berishës.

Personalisht nuk mund të reagoj ndaj Berishës sepse është një figurë e madhe për demokratët. Unë si një demokrat që në momentet e para të votimit e kam parë si një figurë serioze Berishën.

A ka ai probleme politike? Shumë. A la ai një parti me probleme? Patjetër. Dhe unë në këtë qasje meqë është një debat i tyre unë kam vendosur ose do të vendos që mos të shkoj tek të dyja kongreset”, – tha Alizoti.

31 Comments

  1. Qendrimi i zotit Alizoti eshte thjeshte i gabuar politikisht. Ne rrethana te caktuara, ne nje kohe te caktuar, ne nje vend te caktuar, ku kontrasti eshte kaq i madh dhe i dukshem, eshte miopi politike te identifikohesh me ngjyren e pangjyre te paanshmerise.
   Nje njohes i thelle i mendjes njerezore, shkrimtari francez Balzak, thoshte qe “qendrimi i paanshem eshte shume i rrezikshem”; dhe e kishte fjalen per qendrimin politik te nje personazhi te tij, ne nje moment kur lufta politike ishte shume e ashper.
   Zoti Alizoti, me ckam vene re, ben pjese ne nje grupim fluid ne Partine Demokratike, qe ka ekzistuar perhere, madje qe ne fillimvitet ’90; keta jane te ashtuquajturit “te moderuar”. Nje grupim i tille, fluid sic thame, ka evoluar me kalimin e kohes, por ne menyre qesharake, duke u veteqesharakezuar ne nje fare menyre; nese “te moderuarit” e para tridhjete viteve ishin antiberishiste te hapur dhe te flakte, ” te moderuarit” e sotem, jane antiberishiste te ndrojtur; ndrojtja eshte ky refren i tyre: Berisha eshte lider historik i PD-se, ka bere histori, ka bere gabime natyrisht, por me shume te mira, e bla bla bla. Eshte pikerisht kjo ndrojtje qe i ben ata qesharake dhe, per te te ardhur keq, edhe zotin Alizoti.
   Ky lloj politikanesh ne PD, vepron keshtu sepse mendon te fitoje simpatine e te ashtuquajturit “elektorat gri”.
   Eshte e natyrshme ta synosh nje gje te tille. Por, eshte idiotesi qe duke dashur te fitosh simpatine e nje elektorati kaq te pavendosur, te humbasesh ate te partise tende, qe nuk te ka braktisur edhe ne momentet me te veshtira.
   Ky eshte gabimi i madh politik qe e bejne, megjithate, vazhdimisht “te moderuarit”. Zoti Alizoti, me duket se mendon se eshte i vetemjaftueshem mbiemri i tij per tu marre me politike; mbase mund te jete edhe keshtu, por qe mund te beje, te prodhoje realisht politike, me kete qendrim, e ka te pamundur.

   1. fiks po kështu është.

    basha doli qe eshte në tepsi te ramës.

    alizoti te garojë ose le te bëjë parti vetë.

    këta janë përtacë në politikë. nuk kanë pse ankohen për berishen ose bashën. le të punojnë për të rritur pikët e tyre ne parti. këta i bëeri basha si eunuk.
    sflasin se duan poste. nuk e marrin ate qe pretendojnë por presin tua japin gati.
    nuk bën sens te presësh 12 16 vite… kur do vinë ne pushtet 70 vjec?? 20 vjet pritje??
    basha duhet te ikte dhe nuk iku. edhe sot kur ka kunder 90% te partise ose me saktë ka pro 5 % sdo me ik. thotë që nuk ekzistojnë 95% tjetër

    basha po i lë në opozitë, dmth po u fut k…. keta hiqen si paanshem
    ose dili zot o alizot ose mos pretendo kot dhe rri squt te basha

    po deshe pushtet duhet zotësi dhe konsistencë. nuk të beson njeri ndryshe.

    berisha është lider . dhe eshte lider i sprovuar. le te dali alizoti ta pretendojë apo te beje marreveshje , ose dikush tjeter

    sala thotë qe bujrum ejani, basha e ka bërë partinë si ojf që merr lekë nga rama.

    ik o alizot se latë nam.
    shkoni në 11 dhjetor dhe shprehini pakënaqësitë etj etj dhe votoni si te doni. shanset optimizmin e ka berisha ka shpresën ka frymëzimin karizmin. ka njerëzit që flasin direkt me mikrofon ne tv ne publik pa ndroje pa skenar pir me pasion me liri . ku ka diskutime hapje opinione jabe shanset e ndryshimit dhe fitores. qe s eshte e lehte.

    ose shko tek shoqata e basha bardhi dhe lepijini topet rames se siy voton njeri dhe ska as edhe shans

   2. Ky Alizoti thote te verteten. Berisha nje komunist dhe enverist i devotshem. Basha thjesht nje marionet pa bosht qe nuk e drejtoi asnjehere partine se kishte hije komunistin Berisha. E perse duhet mbeshtetje politike per dy persona tashme te konsumuar.

 1. Në qoftë se nuk e sjell asnjeri në pushtet, atëherë na thuaj çfarë zgjidhje ke, jo abandonim. Meqë me të dy në opozitë atëherë më mirë me Sali Berishen . Të paktën bën opozitë të fortë e nuk është i shitur si Luli.

 2. “E vërteta është se Saliu nuk ka ikur, nuk e ka lëshuar për asnjë sekondë timonin e PD. Dhe nuk do ta lëshojë kurrë. Përralla se “ka ikur” është një farsë e turpshme por dhe pohimi se edhe berishistët e shohin që kohëzgjatja e tij në lidership nuk justifikohet nga asnjë parim i demokracisë… Ai nuk rri në SHQUP që t’i bëjë garniturën e opozitës Ramës. Rri për pushtet. Ditën e rënies nga “fiku” është betuar të punojë 24 orë në 24 orë për këtë qëllim. Ndaj mund të kthehet një ditë i fshehur prapa një tjetër kostumi a fytyre”.O shpellkar bardh gazi

 3. Alikot
  Kesaj i thone t’ja fusesh kot.
  Po pse o derbardhe???
  Sikur te kane trellur komutnistat.
  Ik merr rrugat atere si ne te tjeret qe kemi alergji kelysht e kurvave te ppsh gonorrese.

 4. Nje burre eshte aty qe mund ta permbyse banano- narko- stanin e ramutit.
  Ndryshe fshihuni te gjithe e te mbreteroje skizofreniku me kurvat dhe bur

 5. Nje burre eshte aty qe mund ta permbyse banano- narko- stanin e ramutit.
  Dr. Berisha.
  Ndryshe fshihuni te gjithe e te mbreteroje skizofreniku me kurvat dhe burat e rruspieve te tij.

 6. Me bythece si ti nuk shkohet asgjkundi !
  Po rri ne mes e te shkoj nga te dale gjeja ?!
  Dihet,Lulzim Basha ka shotur opoziten ne Keperate Opozite se produkt i tij ishte dhe ajo,keperata !
  Do shkarkohet ne Satdium !Qindra e mijra demokrate do ta shkerrmoqin pengun !

 7. Gojet e liga thone se qeveria dhe sekti prane saj kane hap thesin per kundershtaret e dikurshem te bashes qe sot te shfaqen neper studio per ta mbrojtur. Flitet qe po zihen kush e kush ta mbroj me shume e te shaj berishen se e presin deri ne 200 mije euro. Ndersa dikush tjeter me i besueshem pati deklaruar se marrin 5 mije euro per nje dalje televizive pro bashes. Lek i madh nga taksat tona per te mbrojt lulushin.

 8. Në një ambjent anarkik vlerash në PD, po shohim pjesë nga lufta e brëndëshme në këtë parti për interesa personale e gërshetuar pashmangërisht me “luftën historiko-kulturore-civilizuese në nivel partiak”. Degradimi i mitit të Berishës nga SHBA, solli zhvillime në një parti ku asgjë nuk vlente, asgjë s’po ndodhte, e sot, gjithçka po ndodh. Ka premisa për njohje të klasës tonë politike. Dikush duhet falenderuar!

 9. ky tipi, Alizoti duket per fytyre ca lloji osht. ka pamje prej kari, llogjikon si kar, madje dhe kur bente analistin ishte aspak profesional, me shum dukej si tifoz.
  Njerez si ky ben mire ose ti lesh ne opozite qe te hajn mit dhe te shohin, ose ti cosh pas hekurave si boni shoku enver me sojin dhe sorrollopin e ktij loqes

  1. Fuga – tregoje dhe ti fytyren tende dhe pastaj na le neve te bejme krahasimin me organe gjenitale te fytyres dhe trupit tend. Je frikacak dhe buracak qe duke u fshehur pas nje emri pseudonim komenton me gjuhe shpelle njerezit publik.

 10. Hahhahaha o debila. pse thote Alkizoti nje te vertet ju filloni e shani, edhe ju vete e dini se Berisha eshte kryetari vertet i PD edhe jo Luli, mgjth , thelbi eshte qe te qerohet Basha, edhe Berisha edhe te vi nje njeri me vlere qe te japi fryme PD se ndryshe do jeni cop-cop, edhe Rama ne pushtet e keni.

  Ps Kush shan edi vete

 11. APSTENIMI QUHET TRADHETI NJE KLAS E SHTYPME NJE KLYSH I RRAUR NUK TE HA QEN GJYSHET NUK VOTOJN JE I MBARUAR I TREDHUR I NGOPUR ME AQ SA TE KANE DHEN….

 12. As mish as peshk…!!
  Ne MALOKET thojme:” As nuk te q…n,as nuk te leshon”…
  Alizot burri njihet ne momente te veshtira,
  Ti e ke gjet pozicionin dhe aty do t’jeshe deri sa te dalesh ne pension.Asht zhjedhja jote.

 13. Po shko ne te sateme nese nuk je i zoti te krijosh nje parti qe ti sfidoje te gjithe., majtas e djathtas qofshin! Po ti nuk ke koqe ( se je i teri) ! Njeriu politik zgjedh, por me c’duket je eunuk! Shko ke kryehajduti se atje eunuket i mirepresin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu