• |
ide | kryesore

Norvegjia e bën të detyrueshëm testin Covid-19 në të gjitha pikat kufitare të vendit

-Instant, Arkiva, Planet

Norvegjia ka vendosur testimin e detyrueshëm për Covid-19 në të gjitha pikat kufitare në hyrje të vendit.


Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Punëve të Jashtme, e cila thekson se në mungesë të një stacioni testimi në kufi, personi duhet ta kryejë atë brenda 24 orëve nga hyrja në Norvegji.


Mësohet se testi ndaj Covid-19 është i detyrueshëm për të gjithë, duke përfshirë edhe ata që kanë certifikatë vaksinimi.

Urdhri vjen si shtesë për masat kufizuese të vendosura më parë për të gjithë personat që futen në Norvegji, ku përveç regjistrimit në internet përpara nisjes dhe rezultatit negativ të testit për koronavirus të kryer brenda 24 orëve të fundit, tani udhëtarët do t’i nënshtrohen edhe një testi në pikat kufitare.

Ata që kanë kryer ciklin e plotë të vaksinimit dhe personat që e kanë kaluar Covid-19 në gjashtë muajt e fundit përjashtohen nga kërkesa për të kryer testin gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa të gjithë personat që ende s’janë vaksinuar dhe futen në Norvegji do t’i nënshtrohen një karantine prej 10 ditësh.

1 Comment

  1. Duajeni veten me vepra sic e deshironi me zemer shpirt dhe sdo te zhgenjeheni .nese veproni si per veten edhe tjeret kujdes hakun ndaj gjithckaje thotë:

    Kur politikanet behen .doktore shkencetare atehere doktoret apo gjitha profesionet atehere gjitha shtresat nivelet njerzore behen politikan .dhe ketu eshte fillimi i permbysjes te interesit dhe aktoreve te tyre qe ska ZOT AS PROFET AS ANTIKRISHT. AS ATO VETEN E TYRE SMUND TI SHPETOJNE NDRYSHE VETEM NESE.MENDOJ NE FLASIN DHE VEPROJNE SIPAS ULLSIMIT HYJNORE VETEM KESHTU ISHALLA ME MESHIREN E ZOTIT SHPETOJNE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu