• |
ide | kryesore

Rusia vendos 700 snajperë në kufirin me Ukrainën, tensionet në rritje

-Instant, Lajme, Planet

Tensionet në kufi mes Rusisë dhe Ukrainës vijojnë të shtohen. Së fundmi, Moska ka vendosur rreth 700 snajperë pranë kufirit me Ukrainën, menjëherë pasi Kievi deklaroi se më shumë se 94 mijë trupa ruse janë vendosur në kufi. Në internet janë publikuar edhe foto të snajperëve të shtrirë në dëborë të veshur me të bardha. Moska ka bërë të ditur se stërvitja është duke u zhvilluar në tre nga katër rajonet që kufizohen me Ukrainën, duke përfshirë ushtrime ushtarake për kamuflimin e snajperëve, të shtëna në distancë të largët. Ata janë duke përdorur armë SVD, SVD-M, SVD-K dhe një snajper të kalibrit të lartë, ASVK.


Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi se Europa mund të rikthehet tek ai që e quajti “makthi i konfrontimit ushtarak”. Gjatë një konference për sigurinë në Suedi, ku u takua me Sekretarin e Shtetit Anthony Blinken, Lavrov shpalosi idenë e një pakti të ri europian për sigurinë, që do të përpiqej  të ndalonte zgjerimin e infrastrukturës së NATO-s më në lindje.


“Infrastruktura ushtarake e aleancës po zgjerohet në mënyrë të papërgjegjshme, duke ju afruar kufijve rusë ne Rumani dhe Poloni, e duke pozicionuar sisteme anti-raketore që mund të përdoren për sulme. Raketa amerikane me rreze të mesme veprimi do të shfaqen shpejt në Europë, duke rikthyer skenarin e një konfrontimi ushtarak”, tha Lavrov.

Sakaq, sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken  paralajmëroi për pasoja serioze, nëse Rusia do të kërkojë konflikt me Ukrainën.

“Nëse Rusia do të vendosë të zgjedhje konfrontimin pasojat do të jenë të rënda. Në të njëjtën kohë qe në po diskutojmë mbi këtë çështje, ne kemi edhe interesa të përbashkëta siç është ai për të mos lejuar iranin të sigurojë armë bërthamore”, u shpreh Blinken.

2 Comments

  1. Atje te vova monstra te fokusohet sorros dhe blinken dhe krejt perendimi.
    putinka eshte djalli mbi toke.
    Jo te merren me qurravitjet e edkurvit fikut dhe haremit te tije .

    1. Duajeni veten me vepra sic e deshironi me zemer shpirt dhe sdo te zhgenjeheni .nese veproni si per veten edhe tjeret kujdes hakun ndaj gjithckaje thotë:

      Te gjith perpiqen te zhvillojn interesin e vet ne kete bote.por interesi nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera.keshtu qe padrejtesijA me emrin e bukur interes tashme duket qart se me te mall ka demin se dobin ne shumfish .sepse ngado qe te zhvillohet e vogel apo e madhe padrejtesija nuk eshte vler por antivler .nuk eshte qartesi por paqartesi nuk eshte gjalleri por vdekje nuk eshte zgjillje por problem nuk eshte siguri por pasiguri nuk eshte paqe por lufte nuk eshte shpetim por humbje nuk eshte sherim por semundje.prandaj pjesa e shendoshe njerzore.nuk duhet te bjere pre e propogandes .mashtruese .dhe urreje te semurin por semundjen .ne jemi te njejte si njerez vim nga i njejti burim krijimi sistem funksioni natyraliteti.duam te drejten hakun dhe urrejm padrejtesi te na behet.ndryshojme tek angazhimet.dikush angazhohet ne mendime fjale vepra si thot ZOTI MALLERISHEM dhe dikush angazhohet sic deshiron vet.mirpo te angazhohesh sipas deshires pa kufi ne nje hapsir te kufizuar.nga krijuesi saj do thot qe hap pas hapi .te kesh sfida te verteta.dhe me e keqa po ndoll qe nje pjes jo e vogel njerzore.plus qe jan te angazhuar ne te keqe.por jan kthyer ne moniturues te saje duke analizuar ngjarjet qe do ndollin.pa ndollur akoma sipas anes profetike dhe ullzimit hyjnore.duke marre pozicione te kunderta drejt perplasjeve fatale.o njerez .ju vertet jeni njerez gjini njerzore.e doni veten te drejten hakun te miren lumturin per vetet tuaja.shpetimin nese ket deshironi ta keni ruani arrini.i MALLI ZOT JUA KA MUNDESUAR ne Udhezimin e tije.nese ju kryeni obligimet .dhe justifikoni pergjegjsit qe ju ngarkon per aq kohe sa angazhoheni vertet ju do ndolleni ne meshiren e tije.dhe jeta vazhdon e qet normale .sepse mendimi fjales vepres se mire allurimit lutjes .dituris urtesise drejtes hakut .i ka garantuar shperblim vetem te miren .cdo brez koh pas kohe sprovohet sipas vullnetit Tije.kuptoni o njerezrruget e shpetimit tuaj.se ZOTI MALLERISHEM JUA MUNDESOJ ME KRIJIM DHE ULLEZIM DUKE I MUNDESUAR SEJCILIT NGA NE TE BEHET SHPETUESI VETES VET.Jeta eshte vendi zhvillimeve me aktor njerzit sipas angazhimit dhe moniturues dhe shperblyes ose ndeshkues ZOTIN E MALLERISHEM NUK GJINDET ASKUN NE ULLZIMIN HYJNORE QE NE DUHET BEHEMI MONITURUES DUKE MOS .U MBESHTETUR DHE VEPRUAR SIPAS ULLZIMIT HYJNORE MOMENT PAS MOMENTI.ne mendime fjale vepra.ne .enyre qe te justifikohen pergjegjsit dhe arrihet meshira dhe shperblimi Zotit.o njerez .mos mendoni se do keni dobi per veten duke ju sjellur dem dhe shkatrrim tjereve.mos mendoni se mund te shpetoni vet duke humbur tjeret.mos mendoni qe do tu vijne shpetimtare ndersa ZOTI ME VULLNETIN E TIJE PERMES SHPALLJES HYJNORE JU BERI SHPETIMTARE TE VETES SUAJ.MOS mendoni se padrejtesija triumfon perderi sa ZOTI MALLERISHEM NUK I KA KRIJUAR .MUNDESI TRIUMFI.NE KRIJIM AS ULLZIM.eshte me mire per ju o njerez .qe te merrni veten ne pergjegjsi .ti llogaritni veprat tuaja perpara se tua llogarisin i MALLI ZOT.e bera ket koment tua kujtoj te gjitheve te miren duhuren shpetuesen mbasi sejcili .per veten e vet deshiron shpetim te drejten hakun qe i takon ne kete bote.dhe urren padrejtesi ti behet .por nje pjese e mire jan angazhuar kunder vetes vet duke e shkaterruar totalisht ate sepse jan angazhuar ne shkatrrimin e tjereve per te jetuar ne luks vet dicka qe nuk funksionon as me krijim as ullzim.largohuni o njerez nga padrejtesija nga egoja dhe zjarri vetshkatrrues. Mbeshtetuni Zotit Botnave se ai ka garantuar mjàftushmeri rrisku meshire falje shpetimi per te gjith.uroj te me kuptoni jo paragjykoni.i lutem te MALLIT ZOT TE NA BASHKOJNE NE MENDIME FJALE DHE VEPRA TE MIRA NDAJ TIJE DHE KRIJESAVE TE TIJEQE TE ARRIJME SHPERBLIM SHPETIM HYJNORE. JO URREJTJE PERPLASJE SHKATRRIM DHE NDESHKIM HYJNORE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu