• |
ide | kryesore

Edhe Zvicra vendos masa të reja, kërkon test PCR edhe për të vaksinuarit

-Instant, Lajme, Të fundit

Greqia dhe Zvicra kanë vendosur masa të reja për të hyrë në vend për shkak të pandemisë. Pas rritjes së rasteve me Covid-19 dhe nga kujdesi ndaj variantit Omicron, Zvicra ka ashpërsuar masat.


Ministria e Punëve të Jashtme njofton se duke nisur nga sot të gjithë personat që hyjnë në Zvicër duke përfshirë edhe ata që janë vaksinuar ose janë shëruar nga Covid-19, duhet të testohen paraprakisht.


Njoftimi i ministrisë së Jashtme:

?Duke filluar nga data 4 dhjetor, të gjithë personat që hyjnë në Zvicër, duke përfshirë edhe ata që janë vaksinuar ose janë shëruar nga Covid-19, duhet të testohen paraprakisht.

?Përveç testimit para mbërritjes, një test i dytë, ose PCR ose antigjenik, duhet të kryhet në hapësirën kohore mes ditës së katërt dhe të shtatë, pas mbërritjes në Zvicër.

❗Këto janë rregullat e reja të vendosura nga qeveria e Zvicrës, për të kufizuar përhapjen e pandemisë Covid-19.

7 Comments

 1. Cfare plehrash. Deri dje ne kulmin e Covid19 duhet te kishe test negativ dhe maske. tani duhet te besh vaksinen, te kesh maske te besh edhe test. Per cfare leshin i bejne njerezit vaksinat nese veprohet njesoj? Menja te thote qe vaksina eshte kot.

 2. Nxirr virus boj para, me virusin garancia per te ndejt ne pushtet eshte e pa shtershme, monopol, kontroll, censure, dizinformim jane te garantuar.

  Yrysh perpara delet e mira te perendise.

  Se dhe pak pune ka shkenca.

  1. E sakte, sidomos fjalia e pare! “Virusi” është nje shkak qe i bën justifikimet dhe masat shtrënguese shum të thjeshta dhe te pakundërshtueshme. Fut këtu edhe injorancën e shumicës së njerëzve dhe ja ku ta sollën diktaturën te poshtrit.

   *Une sapo humba punën time vetëm se nuk pranova te vendosja maskë!! …. Ja kjo ndodh kur i poshtri dhe injoranti vjen në pushtet.

   1. Dokumentari plandemic qe ndodhet ne “plandemicseries dot com” e ka shpjeguar mire e mire te gjithe kete problematike qe kur filloje shekullin e kaluar, si do te vazhdoje, synimi, qellimi dhe realizimin e gjithe kesaj zallamahije, Eshte botuar edhe liber qe te hapin syte njerzimi.

    Me vjen keq qe ke humbur vendin e punes, ti sot, neser une, pasneser nje tjeter e keshtu shume me radhe. Sipas dokumentarit, kjo forme e re diktature dhe kundervenje njerezve qe mendojne se “trupi im , zgjedhja ime” duhet vetem te pranojne e nese nuk u binden do te perdoren lloj lloj formash censurimi deri te heqja e lirise,

    Une e kam pare dokumentarin qe ditet e para, perpara se Youtube ta censuroje ne 2019,kam qene mjaftueshem i informuar cdo te ndodhe me mua dhe te tjeret. Ngjarjet qe rrodhen nuk ishin te mira per askend, pasi virusi qe prodhuan na mori te afermit, mund te marri kedo ne emer te interesit te madh global dhe planifikimeve per te nesermen si e duan ato qe levizin levat e njerzimit. Ne kete situate absurde perfitojne lloj lloj maskarenjsh, politikane, farmaceutiste, dizinformues, genjeshtar etj…

    Humbja e punes apo kufizime te lloj lloj natyrash jane disa forma shtrengimi, forma te tjera edhe me shtrenguese do te hyne ne pune per te permbushur arritjen e 95% te vaksinimit ne rrang planeti.

    Shpresoj te zesh serisht punen tende, ose nje pune te re dhe situata te ndryshoje edhe pse jam skeptik me se shumti.

    Zoti qofte me ty.

    1. Gëzohem që je i mirëinformuar, ajo na ndihmon shumë. Une kam pare e lexuar shum materiale dhe ja kuptoj mirë lojën; për nje gjë jam i sigurt po jetojmë në kohët e fundit më kritike të të gjithë historisë së njerëzimit, por edhe zgjidhja do vijë, gjëra po ndodhin ne sfond. Mbaji sytë hapur tek lajme, sidomos nga websitet alternative.

     Sa për punën do më ndihmojë Zoti te gjej diçka tjetër. Faleminderit për mendimin e mir.

     Zoti t’a sjelltë mbarë!

     1. Faleminderit!

      Mesazhi yt duket shpresedhenes, ashtu qofte, une jam skeptik per nja 10 vjet, Qofsha i gabuar e uroj ta mbajne doren.

      Tema dhe kendveshtrime interesante ne faqen

      digdeeper.neocities.org

      – Shoqeria
      + Kapitalizmi do te vdese, por ke do marri me vete?
      + Armiku qe kapercen ligjet
      + Coronavirus, frika dhe skllaverimi

      etj…

      Ja vlen ta lexosh, lexoni gjithmone shume dhe burime alternative. Fjale me vend, Besojini shkences, por beni kujdes pasi shkenca perdoret nga politika, lexoni shume e seleksiononi shume informacionin.

 3. E lexova me vemendje mesazhin tend dhe website interesant ai më sipër. Sa më shum lajme nga të tilla burime, aq më mirë. Dimë se si ti përgjigjemi masës që është në gjumë akoma.

  Qofsh me të mira!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu