• |
ide | kryesore

Tifozët bardhezinj, nisëm kundër hetimit Prisma: hashtagu #unëjammeJuventus bëhet tendencë

-Instant, Sport

Hashtag-u #iostoconLaJuventus (unëjammeJuventus), i nisur të premten në mbrëmje, hyri në trendet italiane të Twitter-it të shtunën: tifozët bardhezinj shtrëngohen rreth skuadrës para ndeshjes kundër Genoas, por mbi të gjitha rrethojnë shoqërinë në ditët e vështira të hetimit të Prismas. Akuzat për kontabilitet të rremë dhe faturim të rremë në rastin e të ashtuquajturave fitime kapitale fiktive nuk e minojnë dashurinë për Juventusin, iniciativa e tifozëve bardhezinj lindi spontanisht, por tashmë ka arritur popullaritet duke arritur deri në veshët e lojtarëve, trajnerëve dhe drejtuesve.


Në vazhdën e fjalëve të Chiellinit (“Tashmë jemi mësuar me faktin që kur flasim për Juventusin çdo gjë përforcohet një milion herë”) shumë prej tifozëve kanë denoncuar zhurmën e bërë nga armiqtë: “Të na sulmojnë është sporti i tyre i preferuar”, “Ata kërkojnë fantazmat dhe nuk i gjejnë”, “Të japësh kundër Juves nuk paguan”, “Ky është një plan shumë i qartë”, “Do tiu kthehet mbrapsht”.


Ndjesia mbizotëruese është ajo e lidhjes me klubin ‘deri në fund’, duke cituar korin, i cili më pas u bë slogani zyrtar dhe i shkruar në fanellë: “Me Juven gjithmonë dhe përgjithmonë!” ose “Juve fjalë për fjalë nuk vdes kurrë!”. Ka edhe nga ata që kërkojnë transparencë “pretendoj dhe kërkoj qartësi nga klubi”, apo drejtojnë gishtin nga drejtuesit “Juvja jonë është keq menaxhuar”, ndërsa shumë ia nxjerrin Interit (“Arkitektoni një tjetër farsopoli”) që nga viti 2006 ka qenë rivali më i urryer nga anët e Torinos.

Por në fund të gjithë bien dakord të mbështesin skuadrën, të mos shpërqendrohen në një moment delikat të një sezoni që nisi me disa ngritje dhe shumë ulje: “Vetëm nuk do të të lëmë kurrë”, “Më pëlqen më shumë kur duhet të ngrihemi”, “Juve është diçka më shumë se një ekip”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.