• |
ide | kryesore

Facebook shiti reklama që krahasojnë vaksinën me Holokaustin

-Instant, Stil

Facebook ka shitur reklama që promovojnë mesazhe kundër vaksinave, duke krahasuar përgjigjen e qeverisë amerikane ndaj Covid-19 me Gjermaninë naziste, duke hedhur dyshime mbi rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe madje duke nxitur dhunën politike.


Reklamat janë drejtuar nga kompani mallrash që kanë shpenzuar qindra mijëra dollarë në Facebook gjatë viteve të fundit.


Të hënën, personaliteti i Fox News Lara Logan shkaktoi zemërim duke e krahasuar Dr. Anthony Fauci me një mjek famëkeq nazist të njohur si “Engjëlli i vdekjes” në të njëjtën kohë në Facebook po shfaqeshin reklama duke promovuar një pulovër me fjalët “Unë” Unë jam me origjinë nga Amerika, por aktualisht banoj në 1941 Gjermani.”

Një tjetër reklamë e krahasoi përhapjen e vaksinave me Holokaustin duke nënkuptuar në mënyrë të rreme dhe qesharake se ato janë pjesë e një përpjekjeje për të masakruar njerëzit në një shkallë masive.

Facebook ka fituar më shumë se 280,000 dollarë nga reklamat e drejtuara nga “Ride the Red Wave” që nga maji, sipas të dhënave të shqyrtuara nga CNN. Faqja ka më pak se 10,000 ndjekës, por duke paguar Facebook, njerëzit që drejtojnë faqen mund të arrijnë potencialisht miliona amerikanë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu