• |
ide | kryesore

Mijëra protestues nëpër rrugët e Europës demostrojnë kundër kufizimeve të Covid-19

-Instant, Lajme, Planet

Mijëra njerëz dolën në qytete të ndryshme evropiane në fundjavë për të kërkuar lirinë e lëvizjes. Kjo sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ndodhi pasi autoritetet në të gjithë kontinentin kanë kufizuar lëvizjen në një përpjekje për të parandaluar përhapjen më të shpejtë të coronavirusit. Në Luksemburg, protestuesit sulmuan një treg dimëror pas tubimeve kundër politikave rreth Covid-19. Ata kishin shpërfillur rregullat e hyrjes në treg dhe kishin hequr barrierat mënjanë, tha policia.


Atje pati disa “zënka të vogla” dhe tregu i Krishtlindjeve u mbyll. Për shkak se protestuesit po i drejtoheshin dhomës së deputetëve, hyrjet aty janë bllokuar nga efektivët e policisë. Rreth 2000 njerëz morën pjesë në demonstrata.


Ndërkohë, policia në Vjenë raportoi se 40,000 njerëz ishin mbledhur në kryeqytetin austriak të shtunën, shumë prej tyre si kundërshtim për rregullin rreth vaksinimit që pritet të hyjë në fuqi në shkurt. Si pasojë, pesë persona u arrestuan. Austria ka qenë në izolim që nga mesi i nëntorit, me kufizimet e vendosura deri më 11 dhjetor.

Veç këtyre, pati gjithashtu raportime për 5,000 njerëz që marshuan në protestë në Utrecht, megjithëse nuk pati raportime për dhunë në qytetin holandez, ndryshe nga demonstratat e fundit kundër rregullave të coronavirusit.

Autoritetet italiane raportuan gjithashtu një sërë demonstratash në të gjithë vendin, duke filluar nga disa dhjetëra njerëz në Romë deri në mijëra në Torino dhe Bolonja. Nuk pati raportime për dhunë, por raste të shumta të njerëzve që injoronin rregullat që kërkonin përdorimin e maskës.


2 Comments

  1. Duajeni veten me vepra sic e deshironi me zemer shpirt dhe sdo te zhgenjeheni .nese veproni si per veten edhe tjeret kujdes hakun ndaj gjithckaje thotë:

    Nje mesazh i bukur per ato qe hellin gurin dhe fshehin doren qe irdhi fundi i dominimit te padrejtesis se pakices ndaj shumices mbasi mashtrimi imponimi forca ne padrejtesi u doli boja sepse e zbulun faktet zhvillimi.dhe kur ngrihen popujt pacmangeshem zbresin te padrejtit.se han me kush sapunin per djathe u zgjuan te gjith. Larg duar nga padrejtesija padrejtesija eshte praktikisht shah mat kunder lojtareve te vet.popujt jan ne gjendje te sfidojn cdo drelli mbasi shumica eshte burimi i zgjilljeve ne gjitha drejtimet

  2. Kurioz te di cfare bejne 250 OJQ-te e Shoqerise Civile ne kete stanin tone te dashur?! Apo dalin ne protesta vetem kur cenohen te drejtat e LGBTQSYZG+/?!

    Prandaj na vjen mire/s’na vjen mire, nga ana e civilizimit kemi ngelur akoma te periudhen otomane.

    Cok guzel hesap arnautllek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.