• |
ide | kryesore

Skandal i drogës në Parlamentin anglez, detaje të tjera

-Instant, Arkiva, Planet

Skandal në Angli. Gjurmë droge u gjetën pothuajse në të gjitha tualetet e parlamentit anglez, përfshirë tualetin pranë dhomës së kryeministrit Boris Johnson.


Kryetarja e Parlamentit Lindsay Hoyle deklaroi se do të punojë me policinë për shkak të “pretendimeve shqetësuese” pasi dyshimet për përdorim të drogës u shfaqën në ndërtesën e parlamentit të njohur si Westminster Palace në Londër, kryeqyteti i Anglisë.


Duke thënë se donte që policia Metropolitane të hetonte ngjarjen, Hoyle deklaroi se kjo çështje do të trajtohet si prioritet këtë javë.

“Ndërsa Parlamenti ofron mbështetje gjithëpërfshirëse për çdo personel ose anëtar që mund të ketë nevojë për ndihmë me përdorimin e drogës, unë inkurajoj këdo që lufton me çështje të tilla të marrë një ndihmë të tillë,” tha Hoyle.

Hoyle theksoi se reputacioni i institucionit dhe sanksionet do të jenë të rënda për ata që zgjedhin të shkelin ligjin pavarësisht paralajmërimeve.

Në lajmet në shtypin britanik thuhet se në 11 nga 12 tualetet e kontrolluara në ndërtesën e Kuvendit janë gjetur gjurmë kokaine dhe se gjurmët e drogës janë gjetur pranë zyrave të kryeministrit britanik Boris Johnson dhe ministrit të Brendshëm anglez.

Mediat anglez shkruajnë se brenda një viti në Kuvend u arrestuan 2 narkotrafikantë dhe pranë parlamentit u ndaluan 13 persona për posedim droge.

Duke paraqitur planet e saj të reja për të parandaluar përdorimin e drogës, qeveria deklaroi se të dënuarve për krime droge do t’u konfiskohen pasaportat ose patentat e shoferit dhe kriminelët do të dënohen me burg dhe gjoba.

Sipas ligjit në Britaninë e Madhe, dënimi maksimal për posedimin e drogave të klasit A, përfshirë kokainën, është deri në 7 vjet burgim, një gjobë e pakufizuar ose të dyja.

Një ministër parlamentar, Kit Malthouse, i cili bëri një deklaratë për këtë temë, tha se nuk ishte i befasuar nga akuzat dhe u shpreh se do të habitej nëse “nuk do të gjendeshin gjurmë droge në Kuvend”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.