• |
ide | kryesore

Kryeministri britanik njofton bojkotimin diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit

-Instant, Arkiva, Planet

Kryeministri britanik Boris Johnson ka shpallur një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022.

Edhe politikanët australianë do të bojkotojnë Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit


Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar bojkotimin diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit gjithashtu.

Johnson tha se asnjë ministër i qeverisë së tij nuk do të shkojë në atë konkurs.

“Do të ketë vërtet një bojkot diplomatik të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit,” tha Johnson, duke shtuar se një “bojkot i sporteve” nuk ishte politika e qeverisë së tij.

Bojkotin diplomatik të Lojërave të Pekinit, përveç Britanisë së Madhe, e shpallën edhe Shtetet e Bashkuara dhe Australia, për shkak të shqetësimeve për të drejtat e njeriut.

Lojërat Olimpike Dimërore do të mbahen nga data 4 deri më 20 shkurt 2022 në Pekin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu