• |
ide | kryesore

Sa lehtë u griska maska e Veliajt

-Instant, 1, Ide

Ka mjaftuar një ‘incident” i vogël, pak guxim aktivistësh revolucionarë që nuk i tremben të vërtetës, për të na provuar edhe njëherë sa e dobët dhe e paqëndrueshme është fasada butaforike pas të cilës fshihet pushteti. Në 8 dhjetor, në ditën e Rinisë, Erion Veliaj kishte organizuar një show nga ato të zakonshmit në Pallatin e Kongreseve. Asgjë nuk mungonte aty nga repertori i tij. As mburja me Tiranën si kryeqyteti Europian i rinisë, as servilosja e pështirë ndaj Ramës përmes sloganit: “Tirona në zemrat tona”, as hipokrizia e zakonshme: “jemi pak për tu përçarë”, as tingujt e çiftit Marsela Çibukaj- Vitmar Basha, as pjesmarrja e ministrave dhe ambasadorëve. 

Por tollumbacja popmoze e këtij manifestimi, një prej të shumtëve në funksion të shplarjes masive të trurit, u shfry shumë shpejt nga disa aktivistë të majtë. Pak të rinj të Organizatës Politike, nga ata që nuk kanë nguruar ti hedhin bojë apo tu’a nxjerrin atë edhe kryeministrit, kryeparlamentares së sotme edhe qendrave tregtare të oligarkëve, dolën në skenë. Duke shkallmuar etikën e të qenit politikisht korrekt, ata i kujtuan kryebashkiakut, vrasjen e Ardit Gjoklajt në Sharrë, 20%-shin për lejet e ndërtimit në Tiranë, betonizimin e qytetit dhe tarifat e larta për studentët. “E vërteta e rinisë nuk është tek spektakli, por tek kushtet e mjerueshme tek të cilat ata punojnë” klithi njëri nga protestuesit, ndërkohë që kryebashkiaku fliste, duke i yshtur badigardët e tij ta nxirrnin jashtë.   


 

E gjitha kjo do të kalonte si një sherr episodik, nga ato që shumica e mediave të regjimit përpiqen ti fshehin, sikur me marazin e një fëmije të përkëdhelur dhe me symbylltësinë e një politikani që beson vetëm tek manipulimi, Veliaj të mos kishte reaguar. Ai nxori me nxitim në rrugë punonjësit e pastrimit të bashkisë për të fshirë grafitet murale të Organizatës Politike. Ai akuzoi për këtë marksistët e rinj që po stërmundonin klasën punëtore në një ditë pushimi. Sikur të mos mjaftohej me këto ai yshti TV e mëdha të godisnin lëvizjen e Arlind Qorrit.

Pra mjaftuan vetëm një grusht kurajozësh, që besojnë në kauzat që mbrojnë dhe që nuk kanë frikë ti bërtasin ato ditën për diell, për ta nxjerë si qesharake dhe treguar si jo efikase makinerinë gjigande të propagandës bashkiake. Vetëm disa mesazhe të thjeshta, i bënë pluhur dhe hi gjithë milionat e harxhuara për të celebruar ditën e rinisë në Pallatin e Kongreseve. Dhe më pas, ky “provokim” qe i mjaftë për të na përplasur para syve Veliajn e vërtetë. Atë që në një ditë feste, thyen kodin e punës duke i përdorur bojaxhinjtë e bashkisë, njësoj siç përdoret vetë prej Edi Ramës: për të ngjyrosur muret. Atë që me një sms i urdhëron mediat për botimin e lajmeve të manipuluara. 

Ata që na e mundësuan këtë qenë aktivistët e rinj të Organizatës politike. Ata e bënë pa u trmbur, madje duke marë parasysh edhe koston e dhunës së badigardëve edhe atë të përgojimit nga mediat e regjimit. Ata e bënë duke e ditur, se ashtu sikurse thoshte që në shekullin e XVII, Blaise Pascal, e vërteta i dëmton ata që e thonë, ndonëse u bën mirë atyre që e dëgjojnë.  

©Lapsi.al

32 Comments

 1. Ata jan student heronj , ata jan opozit qe i duhet vendit, e jo Lul qulli, qe pret nga qielli ti bjer karrigja e km, ??

 2. Por Znj Kim dhe Z. Escobar mendojne se Trinimi Rama-Veliaj-Basha po e udheheq Shqiperine nga fitorja ne fitorje!
  Kerkojme nga Ambasada shpalljen ‘non-Grata-çelê’ te Arlund Qorrit!

 3. Shyqyr o Bushat po kthehesh te demaskosh mashtruesit, vemjet qe po shkaterrojne te sotmen dhe te ardhmen tone dhe femijeve tane.

 4. YMER GELBAZA KUR JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT I GENJEN CUNAT E TIJ SE KA KAP DASHNORE hahahh haha thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA MENDONI KY YMER GELBAZA KELLIRA KUR JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CILEN FOTOGRAFI E IMAGJINON FRROK CUPIN ,,ARMINA MEVLANIN APO GRIDA DUMEN HAHAHH

 5. Ju gris maska ? Kujt ? Lejfenit ? Lejfeni eshte i teri mask e i teri molusk . I gjithe sekti mavi me ne krye gjatoshin dhe lejfenin jane mask e molusk bashke . Synimi i vetem i tyre eshte te vjedhin pafundesisht , te propagandojne pafundesisht , te mbajne pushtet pafundesisht por mbi te gjitha te varferojne popullin e tyre per ta sunduar e vjedhur sa me lehte e me rehat . Synimi i tyre i vetem eshte pushteti dhe paraja . I gjati ine edhe pertypet me pak kripe , vaj e uthull por lejfeni eshte i papertypshem çfardo lloj solucioni tretes te perdoresh . I gjati ine dhe Lejfeni ?
  Njeri Delinxher e djetri delenxhi , njeri delenxhi e tjetri Delinxher . Oj kasolle ku na mblodhe .

 6. E ka qare Dash Shehi vite me pare kur e etiketoje balle per balle Veliajt si Lej Feni shqiptar. Por ky Lei Fen atehere nuk ishte ne pushtet por tani eshte kthyer ne monster mjaft i rrezikshem dhe duhet diskridituar me te njejtin intesitet qe ka propoganda e tij bajate.

 7. z.bushati i ndjek debatet ne ty dhe vertete kam deshire te degjoj.je shume realist i vertete e pa frige.bravo.kjo qe dua te them ska lidhje me shkrimin e mesiperm por nuk gjeta menyre tjeter per te komunikuar me ju.ju jeni me i vemedshem se une nga ana politike (nuk kam asnje interes per cfare ndoll atje pasi nuk jetoj ne shqiperi) e per kete dua te pyes sinqerisht.ai beson vertete fitoret e nanos ne 97?apo te berishes ne 2005 ? po te rames ne 13?nuk pres pergjigje se nuk ke asnje detyrim por jane pyetje qe dalin vetiu.a keni ndonje ide perse tranzicioni prej 30 vitesh nuk e ka permiresu vendi por e kunderta ka ndodhe,e perse?me lejoni tju jap disa mendime te mia.e para;qe nga 1992 me pd ne drejtim nuk kane drejtu keta por te huajt.ne vitet e para te berishes ne pushtet ishte i drjtuar nga te huajt deri ne momentin qe berisha si karaduz qe asht devijoi dhe nuk ju bind atehere filloi tatepjeta.pas 98 kure ne pushtet erdhi nano,u be nje marreveshje qe cdo parti fituese te qeverise 8 vjet jo me shume.nano e berisha i qendruan marreveshjes deri ne 2013.deri kur erdhi rama .perse e them kete.ne 2002 ps ishte shume e fuqishme dhe pa frige dote ishte edhe sot ne pushtet.nje marreveshje mes nanos e metes u be ndarja e ps per ti dhene shance pd.ne 2005 pd “fitoi” zegjedhjet.ne 2009 meta ben koalicion me berishen qe ky te rrije ne pushtet per 8 vlet.ne 2013 meta ben koalicion me ramen berisha largohet qetesisht.ju mund tju duket e habitshme por une ne 2002 kam vene bast se ne 2005 pd fiton e ashtu ndolli,ishte basti pare i fituar nga une.ne 2013 kur ps erdhi ne pushtet ishte basti i dyte i fituar.e dyta ne qoftese ju kujtohet si be edhe shba kerkonin rrotacion politik pa dhune.ndoshta ju merzita por ju ker koj falje.

 8. SHBA është e përcaktuar qartë sot, se do të vazhdojë të punojë me Lulzim Bashën dhe PD. Sali Berishës do t’i duhet të presë deri në moshën 81- vjeçare, kur i mbaron mandati Lulzim Bashës, që të provojë ta zëvendësojë. Fakti që mban zonjën Garo në krah mund ta bëjë të ndjehet i ri, por në fakt të gjithëve na duket edhe më plak, edhe më qesharak.

 9. Je treguar shumë modest z.Bushati që çjerjen e maskës se Lejfenit Erion Veliaj ja vlerëson vetëm Arlind Qorrit.
  Ke shumë vite që je ndër kontribuesit më të zellshëm në këtë demaskim të mashtruesit virtuoz, Erion Veliaj.
  Thua të jetë e vërtetë se “të guxinshëm” në përplasjen e të vërtetave në surratin e Veliajt, paskan qenë vetëm Qorri me aktivistët e tij ?

 10. O ando o klysh komunisti, qe erjoni eshte kerme dihet, po edhe ti mos je kokrra fisqirit qe na mbron kta majtistat qe na hedhin trakte komuniste. Mut njeri kak tjetri duhet tja mbathesh naten nga ky vend fuksash

 11. Mesazhi publik i të dërguarit special të Uashingtonit, është praktikisht një nxjerrje jashtë ligji e “Foltores” së Sali Berishës më 11 dhjetor, duke e bërë të qartë se SHBA do të vazhdojnë të punojnë me Partinë Demokratike dhe Lulzim Bashën, për aq kohë sa ai ka mandatin dhe përfaqësimin zyrtar të Partisë Demokratike.

 12. YMER GELBAZA PER HERE TE PARE JA FUTUR LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES,PASTAJ EDI RAMES DHE ILIR METES LAL ERIT DHE KUJTIM GJUZIT thotë:

  YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI,POR OK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT BLENDI MANES DHE BATON HAXHIUT

 13. Shume artilull i dobet. Andi sic duket nuk ka kohe pasi kohet e fundit po fle ne studiot televizive, dhe u kerkon gazetareve junior tek Lapsi te shkruajne pamfletet e tij pa asnje lloj ivestigimi dhe analize. Si Qorrin marksist dhe Andin me gen komunist i bashkon nje qellim i perbashket – anarkia. Te dy jane maestro te propagandes revolucionare te permbysjes se pushteteve me llune, shperndarjes se pamfleteve komuniste, shkruarjes se parullave ne mure. Andi vazhdon me propaganden e metodave te gjyshit te forte revolucionar. Bravo Andi se ke mbeshtetesit idiote te Lapsit qe te vijne pas

 14. YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,KOL SALLAKU SKYPE E MASTUBON LIVE NE SKYPE MUHAMED VELIUN DHE SKENDER MINXHOZIN… thotë:

  YMER KUR JAFUTE LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES JA PUBLIKOVE DOSJEN E TURPIT FAMILJAR EDI RAMES SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

 15. Nuk del jashte loje foltorja e Sali Berishes sepse i ka zene tmerri Bashen dhe Ramen .Do shikoni ne dt .11 dhjetor se cfar masiviteti do ket.Tani krijohet opozita e vertet qe i nevojitet shqipetareve e cila do te shkaterroje sistemin e korruptuar

 16. Mes të tjerash shef Jani zbuloi se në eksperiencën e tij të gjatë, i kishte rënë rasti të gatuante edhe për Xhorxh Sorosin.

  “Qofte Korçe kam gatuar kur kemi pasur të ftuar Xhorxh Sorosin. Në atë kohë ishte i ftuar i Berishës, kur ishte kryeministër” – tregon ai për drekën e Berishës me Sorosin.

  Kjo ngjan e pamundur tani kur Berisha akuzon Sorosin për shpalljen e tij non grata, por ja që ka pasur një kohë kur të dy drekonin me qofte Korçe.Shpellkare e shurranjose hani mut salihu tani

 17. Ku i gjeti Berisha miliona euro për financimin e 27 ‘Foltoreve’, fushatës publicitare, eskortës, truprojave, karburantit, biletave dhe avokatit francez?!

 18. Kuvendi i 11 Dhjetorit, të ngjet më tepër edhe si Kongresi i “XX”, i Partisë Komuniste të ish-Bashkimit Sovjetik. Hrushovi mezi kishte pritur rastin të shfrynte ndaj stalinistëve të vegjël,dhe nisi fushatën e spastrimeve pas fjalimit të tij të gjatë me 76 faqe. Edhe Sali Berisha, ka muaj që pergatitet për fjalimin e tij “programatik” që do tu mbajë berishistëve, duke dënuar “krimet e bashistëve”

 19. Thirrjet e Sali Berishës sot drejtuar njerëzve që ai ka thirrur për “Kuvend-Foltoren” e nesërme në Arena Kombëtare, konsistonte në kërkesën për veshjen trashë dhe të pelerinave për të duruar të ftohtin dhe shiun.

  Të cilat janë fiks një pjesë së atmosferës apo metaforës së kontekstit të kryeveprës së Kadaresë: “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”Shpellkare vishuni trashe qe te mbuloni armet qe ju ka dhe ne salihu dhe mbas tubimit shkatarroni dhe stadiumin si keni bere per 25 vjet ben udheheqjen e salih karaxhic berisha

 20. KUR MASTUBON YMER GELBAZA KELLIRA ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT,NGA KARI NXJERR QELBE,MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT DHE CA PIKA GJAKU TE ZI … thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN BE BYTH FRROK CUPIT YLLI PATES KOL SALLAKU SKYPE DHE EDI RAMES

 21. O An di, ç farë fa vori po kër kon të ma rrësh nga Ve liaj që ai nuk t’a ka dhë në?
  Pse po kër kon të pas trosh mu tin me shu rrë!?
  Ar lind Qo rri do luf tojë ko rrup sionin mo!?
  Ga gaç Bllo ku!

 22. Si ndodhi e gjithë kjo skizmë politike? A është vërtet gjithçka e shpjeguar në shpalljen e vonuar të Berishës “ non grata” dhe largimin e tij nga grupi parlamentar i opozitës, përmes një vendimi personal të Bashës, duke u mbështetur në alibinë e trysnisë amerikane? Kaq të brishta të kenë qenë marrëdhëniet mes të dyve, Berisha –Basha, sa që me lëkundjen e parë iu vërsulën njëri tjetrit me mllef të pandaluar dhe duke krijuar këtë kaos politik brenda vetes dhe fushë të gjelbër loje për Edi Ramën?Sa te pelqen muti i salihut o Ymer me prasin ne dore ne stadium o shpellkar bythqire

 23. Eskorta e Foltores: Berisha ‘Benz’ 111 mijë USD, Vokshi ‘Land Rover’ 47 mijë €, Noka 40 mijë €, Shkëlzeni 88 mijë €

 24. Përmes një reagimi në rrjetin social Facebook, botuesi i gazetës TemA shkruan:

  “Sot Partia Demokratike u nda dhe zyrtarisht nga Berishizmi. Berisha po bën mitingun më të vogël të historisë së tij në stadium Basha po bën aktin më të guximshëm të jetës së tij duke i qëndruar përballë në emër të vlerave perndimore për të cilat u themelua PD. Dhe në shoqatat e Hysni Milloshit shumica ishin me Enver Hoxhën por shqiptarët jo”

 25. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC,MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KUR MASTUBON QKA NXJERR NGA KARI

  QELBESIRE
  MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT
  GJAKE TE ZI TE PERZIER ME MUT
  DHE CA PIKA THARMI ME NGYRE TE VERDHE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.