• |

Shembet Atalanta, dy gola e tre shtylla nuk i mjaftojnë: Villareal skuadra e fundit që kualifikohet në Champions

Atalanta rrëzohet 3-2 në shtëpi ndaj Villarrealit në ndeshjen e fundit të Grupit F dhe i jep lamtumirën Ligës së Kampionëve. Bergamaskët, në fushë pas shtyrjes së ndeshjes për shkak të borës të mërkurën, e panë veten në disavantazh pas vetëm 3′ të ndëshkuar nga Danjuma, ndërsa në minutën e 43 pësuan edhe golin e dytë të Capoue. Gjërat u përkeqësuan në fillimin e pjesës së dytë, kur Danjuma (54′) mbylli llogaritë, para golave iluzorë të Malinovskyi (71′) dhe Zapatas (80′), por që nuk arritën të kompletonin rikuperimin. Emery fluturon kështu në raundin e dytë, Gasperini rrëzohet në Europa League.

Asgjë për të bërë. Atalanta nuk arriti të sigurojë kualifikimin e tretë radhazi për në 1/8 e Champions dhe përshëndet Europën që ka rëndësi. E bën në fakt në fund të një mbrëmje në tërësi negative, në të cilën skuadra intensive dhe zhurmuese e kampionatit ia lë vendin një mbrojtjeje të ngadaltë, të parashikueshme dhe gjithashtu jashtëzakonisht të cënueshme. Finalja e ndeshjes megjithatë ishte drithëruese me tre shtylla të godituar nuk mjaftuan për të ndryshuar gjykimin e një gare në të cilën duhej vetëm fitorja dhe përkundrazi qasja ishte krejtësisht e gabuar. Villarreali vuajti shumë në 20 minutat e fundit, kur edhe pësoi dy golat e rrezikoi edhe të tretin, por kualifikohet me meritë dhe bashkohet me kundërshtarët e mundshëm të Juventusit në raundin e dytë.