• |
ide | kryesore

Çfarë u tha me dyer të mbyllura në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të PD

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas 2 orësh diskutimesh dhe ku debatet kanë qenë të pakëta ose minimale për shkak të mungesës së mbështetësve të ish-kryeministrit Berisha u miratua u miratua një rezolutë ku dënohet Kuvendi i thirrur nga Berisha.


DISKUTIMETLulzim Basha: Me nje vendim te paligjshem, antistatutor, percares, Berisha pezulloi dhe keshillin kombëtar. Ju jam mirenjohes per perpjekjen tuaj dhe ata qe perfaqesoni, qe te mos prevalojne retorikat percarese. Kjo eshte rruga e vetme qe te shkojme perpara.

Jemin Gjana – Jam sot se jam votuar per te qene ne nje institucion legal te PD. Jam votuar nga ju qe jeni sot ketu dhe nga disa qe ishin dje atje. Jam ketu sepse si i vetmi individ, ndjese per modestine, kam 30 vite e 3 muaj ne kuvendin e pare te PD qe jam pjese e kesaj trupe pa asnje nderprerje. Nuk e ka askush kete luks do ta quaj. Ne kryesi u kam thene kolegeve qe asnjehere qe nga dita e pare dhe deri sot nuk jam ne as ne partine e Berishes, as Selamit, as Shehut, as Bashes. Jam ne PD dhe jam sot ketu se kam qene 30 vite pa nderprere tek institucionet legale te PD. Jam pro vendimeve te marra ne kryesine e PD. Nuk po perjashtojme ata qe kane shkuar ne stadium. Ata jane te lire te shkojne kudo. Ata qe kane bere nje grup 29 siç kemi bere ne 97, ata nuk mund te jene ne 2 vende. Jam pro rezolutes, por dua te them se ne kemi leshuar terren pas 15 nentorit. Ne kemi dale ne 97’en me automatik. Kishim probleme me tanet, me grupet e armatosura. Por njerezit nuk i leshuam dhe ne nuk duhet t’i leshojme njerezit. Trupa e PD duhet te shtrihet ne teren. Atje duhet ta bejme debatin.

Roland Bejko – Ne nuk duhet te injorojmë takimin e djeshem, sado te ishin, megjithese ishin me pak sesa duhen per te nxjerre nje deputet. Ata jane demokratë. Per shumicen mendoj se i kane bashkuar interesat politike, te karrieres, apo nuk duan Lulzim Bashen. Interesat u kryqezuan ne kete forme. Demokratet donin qe PD te vinte ne pushtet. Te merzitur pas humbjes, te shqetesuar se nuk shikojne perspektive, me besim te thyer. Berisha i kuptoi interesat e tyre që duan nje PD te mirefillte, te jete meritokracia qe ben perzgjedhje, te kete perkohshmeri dhe jo perjetesi ne poste. Ate qe diskutojme te gjithe. Dhe ua dha kete. U thote qe kete e bej une, megjithese per 30 vjet nuk e beri. E beri per interes personal, qe te marre partine. Me vjen keq qe e shoh ne kete pozite te veshtire. Per nje burre shteti interesi i pergjithshem duhet te prevaloje mbi interesin personal (duartrokitje). Kam mbajtur shenim genjeshtrat. Ka thene Edi Rames i duhet 10 vjet te arrije Lul Bashen. Dje u mor dhe me punet e bashkise. Aty mendova qe nuk ka me kuorum. Cfare te bejme? Di qe partia eshte formacion disipline. “Morali eshte ombrella e te dobëtit” thote Niçe, por PD nuk eshte prone personale, eshte sakrifica e mijera demokrateve. Ai ka kontribut te jashtezakonshem, eshte lider i forte, por nese do te isha ne vendin e tij, do te isha terhequr per hir te sakrifcave te demokrateve. Kush do ta mbaje partine te bashkuar? I bie kryetarit qe eshte zgjedhur, kryetarit legjitim. Ne nuk duam te kalcifikohemi. Te mbajme parti te vogel. Nuk themi dot ne jemi me te miret. Zoti Basha ju del detyre te kaperceni Sali Berishen, te kaperceni veten. Kuvendi i 18 eshte sfida juaj qe je kryetar i vetem, pa pengese, me mbeshtetjen e kryesise, të keshilli kombëtar dhe te kuvendit. Qendrimi juaj duhet te binde ata demokrate qe ju do te beni nje PD qe te gjithe e duam. Do te jete nje kuvend i veshtire, por eshte detyra juaj te keni bindes, te krijoni nje perspektive te qarte. Te ftojme demoratet te jene ketu me ne, te marrim sanskionet ndaj atyre anetreve të krysise qe nuk respektuan vendimin.
Ferdinand Xhaferri- Ka zera qe thone kryetari nuk bind. Po, e vertetë, sepse mes nesh ka qene dyshimi a kemi nje kryetar apo kemi 2? Tani eshte koha qe kryetari te drejtoje pa dualitet dhe ne duhet ta ndjekim. Per rezoluten propozoj te perfshihet vizita e Eskobarit, pasi mesazhi qe ai dha ishte nisja e vizites nga PD. Ne lidhje me 18, dua te them qe gjate kesaj kohe e kane mbajtur kryetaret e degeve. Deri ne 18 peshen duhet ta mbajme te gjithe per nje kuvend model.

Lulzim Basha: Persa kohe me keni besuar PD nuk ka per të patur kurrë asnjë perjashtim të propozuar nga unë. Nuk mbaj dot me forcë njerëz që nuk ndihen të lidhur me demokratët dhe vlerat tona. Prandaj dhe masat e propozuara nga kryesia, nuk jane perjashtim, por shkarkim nga funksionet per shkak te dhunimit te vendimeve të kryesisë dhe demtimit te interesave elektorale te PD.17 Comments

 1. Shikoni videon per tu bindur qe atu edhe pse ka shume qe nuk duhet te ishin perseri nuk i kalojne 120-130 individe.
  Je bere e po behesh çdo dite e me shume qesharak z.Basha .

  1. Nuk na rruhet fare, se cfar ndodh ne ate parti qe ishte nje HALE, dhe u kthye ne QIRTORE.
   Ne te krahut tjeter po kruajm koqet duke u tallur me ju. Futemi ketu dhe ju heqim trurin, se ashtu jeni katandis. Kemi kaq koh qe ju themi qe jeni katandisur keq. Ju thoshin…. Keni per te pare pas 25 prillit.
   Tani po ju themi prap…… NUK KENI PER TE PARE DITE TE BARDH, SA TE MBANI SHPRESAT TE berisha,(ata qe jan nga krhu i berishes) DHE PO ASHTU ATA QE MBAJN SHPRESAT TE palluqia ( krahu i bashes)
   Do zgjas shume kjo gallat. Nuk do gjeni rehat per shume koh.

 2. Sna intereson se cfare behet…..dje ne kuvend u shkarkuan te gjithe dhe gjithcka, dmth keshilli…..kjo qe po ben ky zotria ska kuptim.. thote miting antiamerikan….se pame …ku qe antiamerikan,,,,se aty qe nje komision qe do jete pergjegjes deri ne zgjedhne mars 2022…. Per cilin e kane fjalen keta? Se e kane bere refren…pse budallenj jane demokratet…?

 3. lulushi eshte bere neverites njesoj si rama

  roland bejko o kurve bashke me Ferdinandin e cilesise se diellit

 4. 100 vete thone snjohom 4500 qe i kane shkarkuar . Keta jane koqe te gjithe. Lum si Rama me keto do vdes ne pushtet se lulin se voton me njeri me tru e intelektual

 5. KY Roland bejko po behet qesharak kujton se do behet depute me bashen Pas tritanit Karin do marresh o kok qep ti dhe tritani

 6. Eshte katandisur kokoshi nje thel, ne “PD” e bashes. E kuptoni o njerez qe ky eshte pjese e pushtetit. Fakti qe lufton kaq forte dhe ne menyre te paskrupullt te paturpshme, tregon vertet interesat qe ka dhe detyrimet qe ka marre persiper. Perse duhet PD, kur nuk ke asnje shprese te vish ne pushtet!!!!!’n

 7. ku ka kurva si “tifozet” e Sali Plehut Jane aq te trashe sa nuk e kuptojne qe Salehu do te mbroje milionat e vjedhura dhe familjen e ti kriminale jo se i plas bytha per PeDen apo te ashtuquajturit demokrate qe nuk jane gje tjeter vecse nje grumbull plehrash dhe rrospien te lidhura me krimin

  1. Shoku Adil tha…. Dergoni shokun Sali. Ti mbaj bidoni e shurres enverit. Se ai eshte nje komunist i besuar.

 8. E kam votuar Berishën 30 vite, me kënaqësi mjaft qe demokratet janë ne pushtet. Berisha ka një plage, ne duhet ta ndihmojmë te shërohet nga vetvetja. Dje tregoi qe nuk e bën dot, sot na duhet ta bëjmë ne.O shaba lexo fjalimin e salihut te kuptosh antiamerikanizmin qe beri islamiku salih Bashke me by shpellkaret

 9. Si e kishte emini pseudonimin
  “Kalemi”.
  Po Ferrdinandi
  A e rregulloi cilësinë e diellit.
  Pashe edhe Alibeajn nxinte i teri.
  Po kush ju çoi në parlament juve more çapacule sju çoi ky popull demokrat
  Njëherë ra ngushtë ai që ju ka mbajtë dhe e hodhet tutje.
  Po pse s njeh Amerika juve .se kush jeni
  Do Ja hidhni ju .ju keni për veshi dhe miratuat reformën.

 10. Vjehrra e Floriana Garos thellon sulmin ndaj Berishës: Mund t’i mashtrosh njerëzit disa herë por jo të gjithë njerëzit për gjithë kohën,Jeminin e salihut po shan o katnari i shpellkaret salih

 11. Jetoj ne Amerike Nuk kam as nje interes kush mer Pd apo me keq qeverisjen e vendit por ne shpirt jam i djathte i persekutuar jo vetem familiar (me dy te pushkatuar nga regjimi komunist) por edhe vete Me vjen shume keq dhe inat me vehten time qe i kam pare disa syresh qe kane qene ne organet e larta te Pd pa shkeputje qe nga 1992 (ca si Roland Bejko e shume te tjere qe e heqin vehten per intelectuale) me respekt Po u kam besuar une dhe mijra te tjere si une. Haram besimin qe u dha populli demokrat haram Ku eshte intelekti juaj kur thoni qe baza nuk vlen asgje para ca deputeteve te emeruar I degjoj kur flisni ne keto emisione dhe them Kure mos ardhte ne pushtet Pd po qe se ne krye te saj do te jene ca leshko si puna juaj Shpresoj ne ndergjegjesimin e popullit demokrat apo socialist te shikoje interestin e tij mos votoje symbyllur Ju keni nje force te madhe per te ndryshuar gjerat per mire Vleresojeni forcen tuaj Qeveritaret duhet te dridhen para forces tuaj Besoni tek vetvehtja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *