• |
ide | kryesore

Elon Musk njeriu i vitit 2021 sipas prestigjozes “Time”

-Instant, F1, Paparazzi

Redaktorët e revistës prestigjoze ‘Time’ kanë zgjedhur sipërmarrësin miliarder Elon Musk si personin që ka pasur ndikimin më të madh gjatë 12 muajve të fundit.

Drejtori i Përgjithshëm i Tesla dhe SpaceX dhe personi më i pasur në botë ka mbetur një figurë qendrore në lajme ndërsa ai dhe bizneset e tij vazhdojnë të krijojnë të ardhmen e automobilave dhe udhëtimeve në hapësirë.


“Ai po riformëson jetën në Tokë dhe ndoshta edhe jetën jashtë Tokës,” tha kryeredaktori i Time, Edward Felsenthal.


Vetëm në vitin 2021, SpaceX, i themeluar nga sipërmarrësi afrikano-jugor në vitin 2002, bëri histori në shtator pasi përfundoi misionin e parë në hapësirë me një ekuipazh tërësisht civil, i cili përfshinte një të mbijetuar nga kanceri në fëmijëri.

Përtej pjesëmarrjes në atë që shumë po e quajnë “gara hapësinore e miliarderëve”, SpaceX i Musk u zgjodh nga NASA në prill për të ndërtuar brezin e ardhshëm hënor, duke mposhtur dy pretendentë të tjerë për një kontratë 3 miliardë dollarësh. Ai gjithashtu njoftoi se kompania e tij Tesla do të vazhdojë të bëjë përparime në teknologji duke zhvilluar një robot humanoid me inteligjencë artificiale vitin e ardhshëm, të quajtur “Tesla Bot”.

Manjati i biznesit është personi më i pasur në planet sipas Forbes me një vlerë neto të vlerësuar prej 265.4 miliardë dollarësh.

Titulli i Times Person of the Year, i emëruar nga redaktorët e revistës në fund të çdo viti kalendarik që nga fillimi i tij në 1927, nuk është domosdoshmërisht një çmim apo nder, por është përfaqësues i ndikimit që personi ose personat kishin në lajmet mbi vitin e kaluar.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu