• |
ide | kryesore

Nga A në Z, trendet e tapetit të kuq të vitit 2021

-Instant, F1, Paparazzi

Pas një viti të çuditshëm, ka qenë një ëndërr për yjet që të rikthehen në tapetin e kuq. Shumë tendenca ndryshe nga vitet e kaluara erdhën.


Që nga fustani i Billie Eilish në Met Gala dhe mikrofustani jashtëtokësor Valentino i Lady Gaga-s, viti 2021 ishte viti kur yjet patën një mundësi për të ripërcaktuar veshjet e tyre dhe shumë prej tyre u dorëzuan. Më poshtë janë disa tendenca të dukshme.


Veshje me dopamine

Billie Eilish / Met Gala 2021

Ngjyrat e ndezura, fustanet shkëlqyese dhe pamjet lozonjare sollën gëzim në veshjet e të famshmëve këtë vit. Në Emmys, Michaela Coel mahniti me një veshje të verdhë të theksuar Christopher John Rogers, ndërsa Anya Taylor-Joy ishte fotografia e një Barbie retro me një fustan rozë në Festivalin e Filmit në Venecia. TKrijimtaria Gucci me thekë të Dakota Johnson u dallua në Festivalin e Filmit të Venecias dhe së fundmi, fustani i Olivia Rodrigos në American Music Awards shkëlqeu.

Michaela Coel / Emmy
Anya Taylor-Joy / Retro Barbie / Festivali i Filmit në Venezia
Dakota Johnson / Festivali i Filmit në Venecia

Modë e arkivuar

Historia e modës u bë përkulja më e madhe e tapetit të kuq të këtij viti, pasi stilistët dhe të famshëm kërkuan pjesë të rralla arkivore nga dekadat e kaluara. Interesi në rritje për riciklimin dhe vintage padyshim luajti një rol të madh në trend, i cili përfshinte Olivia Rodrigo që veshi një fustan versace të vitit 2001 për çmimet MTV VMA dhe mbretëresha e arkivit Bella Hadid e parë në vintage Gucci. Dhe kush mund ta harronte fustanin Jean Paul Gaultier me ngjyrë ulliri të veshur nga Kylie Jenner?

Olivia Rodrigo / MTV EMA
Bella Hadid / Vintage Gucci
Kylie Jenner / Jean Paul Gaultier Vintage

Guximi për t’u zhveshur

Veshjet e tapetit tw kuq ishin më seksi se kurrë pasi disa kufizime pandemike u lehtësuan dhe të famshmit u kthyen në sy të publikut. Veshjet e tejdukshme, si pamja e Zoe Kravitz në Saint Laurent Met Gala dhe fustani Thierry Mugler i Megan Fox (i shoqëruar me tanga nudo) në MTV VMA, u panë në shumë evente të mëdha, ndërsa të famshëm të tjerë si Zendaya, Kendall Jenner dhe Halle Bailey zgjodhën prerje peekaboo. Lil Nas X, Kim Kardashian dhe Hailey Bieber ishin ndër ata që u mbuluan me kostume të ngushta që i lanë pak imagjinatës.

Zoe Kravitz në Saint Laurent / Met Gala
Megan Fox e veshur me Thierry Mugler / MTV VMA
Lil Nas X / Met Gala
Kim Kardashian Met Gala

Veshje për meshkuj me përmbajtje gjinore

Me Gen Z duke sfiduar binarët gjinorë në TikTok dhe diskutimet rreth rrjedhshmërisë që jehon në të gjithë industrinë e modës, të famshmit nuk kishin turp të shtynin kufijtë. Me yjet e LGBTQ+ që kryesojnë  duke përfshirë Billy Porter me një kostum  rozë të kuqërremtë dhe stilistin Harris Reed duke lançuar koleksionin e tyre debutues të modës me përmbajtje gjinore. të tjerët ndoqën shembullin: Troye Sivan veshi një fustan minimal në Met Gala dhe Kid Cudi veshi një Fustan me lule i frymëzuar nga Kurt Cobain për performancën e tij Saturday Night Live, i ndjekur nga një fustan nusërie në CFDA Awards.

Troye Sivan / Met Gala
Kid Cudi

©LAPSI.AL


1 Comment

  1. Kjo eshte Amerika o ju qifsha rracen qe adhuroni ju. Vend o Sodomit dhe Gamorras po ku dini ju rrobqira se ju dhe mut tu thote amerika e hani. popull vari kars Shqipkar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.