• |

Video/ Elche e trondit, por Barcelona kthehet te fitorja: krizë pa fund për Real Sociedad

Pas dy ndeshjeve pa fitore, Barcelona i rikthehet suksesit në javën e 18 të La Ligës. Blaugranat e Xavi në avantazh 2-0 rrezikuar një rikthim të bujshëm të Elche, por më pas fituan 3-2 në fund të takimit në Camp Nou. Nga ana tjetër, nuk ka fund kriza e Real Sociedadit, që pengohet në humbjen e katërt radhazi pas 3-1 në shtëpi nga Villarreal: baskët rrëshqasin nga zona Champions League, ndërsa Vallecano fiton 2-0 ndaj Alaves.

Ringrihet Barcelona pas humbjes në shtëpi me Betis Sevilla dhe barazimit në transfertë ndaj Osasunas, duke u rikthyer kështu pranë zonës së Evropës. Të besuarit e Xavit, të thirrur për të fituar me forcë kundër një Elche të zbritur në nivelet më të ulëta të renditjes, pësuan një frikë të madhe, kur panë rikuperimin e pjesshëm të kundërshtarit, edhe pse më pas e zgjidhën me 3-2 në finale. Ferran Jutglas, në paraqitjen e dytë me fanellën blaugrana dhe e para si titullar, firmosi avantazhin në minutën e 16. Më pas, në të 19′ erdhi dyfishimi i menjëhershëm i Gavit, i cili praktikisht duket se e mbylli ndeshjen, por ishte një iluzion.

Në pjesën e dytë, Elçe reagoi dhe ndodhi e paimagjinueshmja: në vetëm 94 sekonda, mes minutave 62′ dhe 63′, Tete Morente dhe Milla nënshkruan një 1-2 vdekjeprurës që rivendosi një barazi të bujshme. Barcelona u trondit, por në këtë moment u hodh përpara për të rikuperuar ndeshjen dhe në fund, në minutën e 85, arriti të rigjente avantazhin falë Nicos, të shërbyer nga i zakonshmi Gavi. Për Xavi është një psherëtimë e madhe lehtësimi.