• |
ide | kryesore

Video/ Hertha i mbyll garën titull Dortmundit: në fund të fazës së parë, Bayern fluturon në +9

-Instant, Sport, Video

Humbje e shëmtuar në javën e fundit të fazës së parë të Bundesligës, për Dortmund, që u rrëzua 3-2 në shtëpinë e Hertha Berlin. Verdhezinjtë kaluan në avantazh në minutën e 31′ me Brandt, por dygolëshi i Richter (57′ dhe 69′) dhe goli i Belfodil shembën skuadrën e Rose, tani në -9 nga vendi i parë i Bayern: goli i Tigges (83′) nuk mjafton. Humbet edhe Leipzig, i mundur 2-0 në shtëpi nga Arminia Bielefeld, 1-1 mes Hoffenheim dhe Borussia Mönchengladbach.


Mbyllet në mënyrën më të keqe faza e parë në Bundesligë për Dortmundin, me humbjen 3-2 në Berlin ndaj Herthës dhe duke e bërë Bayernin të arratiset më tej. Në fillim të ndeshjes, janë dy protagonistë: Ekkenlenkamp për kryeqytetasit, i cili u bllokua nga Hitz dhe më pas gabon në zonën e vogël dhe Reus, i cili goditi mbi Schwolow në rrethanën e parë, më pas e dërgoi topin jashtë me kokë. Në minutën e 15′, Maolida shënoi për vendasit, por goli u anullua për shkak të pozicionit jashtë loje të Belfodil. Goli i parë i rregullt i ndeshjes arriti në minutën e 31: Haaland shërbeu për Brandt, i cili kontrolloi dhe kaloi Schwolow me një prekje delikate nga poshtë, që kaloi në avantazh verdhezinjtë.


Në pjesën e dytë, Hertha gjeti një përmbysje të bujshme: në minutën e 51, Belfodil kaloi Hitz me një asist të Daridës, duke shënuar golin e barazimit, ndërsa gjashtë minuta më vonë Richter lëshoi një të djathtë nga hyrja e zonës që përfundoi në kryqëzimin e shtyllave, për ti dhënë vendasve avantazhin 2-1. Në minutën e 69, erdhi edhe trisi që mbylli ndeshjen: Brandt humbi topin dhe favorizoi 3-1 e Richter. Në të 83′, Dortmundi shkurtoi diferencën me goditjen me kokë të Tigges, por ishte vonë: përfundoi 3-2, me lojtarët e Rose që mbetën të dytët me 34 pikë dhe rrëshqitën në -9 nga Bayern. Suksesi i rëndësishëm, megjithatë, për Herthën, që ngrihet në 21 pikë dhe largohet nga zona e ftohtë.

Bundesliga Germany
Bochum 0-1 Union Berlin
Eintracht Frankfurt 1-0 Mainz
Greuther Furth 0-0 Augsburg
Hoffenheim 1-1 Borussia Monchengladbach
RB Leipzig 0-2 Arminia Bielefeld
Hertha Berlin 3-2 Borussia Dortmund


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.