• |
ide | kryesore

Basha reagon një ditë pas Kuvendit: Zgjodhëm të ardhmen

-Instant, Lajme, Të fundit

Një ditë pas mbledhjes së Kuvendit Kombëtar të PD, ku u morën disa vendime, një prej tyre përjashtimi i Berishës nga Këshilli dhe Kuvendi Kombëtar Demokrat, kreu i PD Lulzim Basha ka përcjellë një mesazh në rrjete sociale, ku shkruan se kanë zgjedhur të ardhmen.

Çfarë ka ndodhur pas 9 shtatorit padiskutim po na ndryshon. Dhe ne sot zgjedhim që të na ndryshojë për mirë. Sepse si do të jetë Partia Demokratike sot, do të jetë Shqipëria nesër!
Ndaj edhe ky Kuvend zhvillohet si një akt i vetëdijshëm, i një përgjegjësie të lartë nga ana e Partisë Demokratike për një moment jetik, thelbësor dhe pa të dytë në historinë tonë që nga themelimi. Ne jemi partia e parë opozitare, partia e shpresës të shqiptarëve dhe pa asnjë diskutim na takon të jemi aty ku dhe Shqipërisë dhe shqiptarëve ju takon të jenë, te pozita e natyrshme në qytetërimin perëndimor. Ky Kuvend i jashtëzakonshëm mblidhet për të vendosur më qartë se kurrë dhe dua ta dëgjoj me shumë se kurrë nga delegatët: A do të zgjedhim të ardhmen? PO“, thotë Basha.


Në Kuvend Basha tha se morën pjesë 5004 delegatëve emrat  e të cilëve tha se do t’i bëjë publikë sot. Të pranishmit votuan përmes ngritjes së kartonëve jeshilë, duke miratuar një rezolutë e cila nuk njeh mbledhjen e Kuvendit Kombëtar nga Sali Berisha në 11 dhjetor. Po ashtu, u votua edhe një akt tjetër, i cili lë jashtë forumeve të partisë personat e lidhur me komunizmin dhe ata të shpallur non grata nga SHBA. Ky dokument u bë posaçërisht për Berishën, duke e përjashtuar kështu nga Këshilli dhe Kuvendi Kombëtar Demokrat, forume ku Berisha ishte anëtar për shkak të detyrës si ish kryeministër.

15 Comments

 1. Si nuk te vjen turp ?
  Genjeshtar i pafytyre,ti mund te mbushesh nje salle me 1958 veta dhe kete e bejne jo pak njerz ne kete qytet,por karrnavalet e djeshme me kalamaje,me pastruese e punonjes te shtetit ishte fundi i fundit tend,maskara !
  Dje demokratet te kane degjeneruar perfundimisht,pleh njeri !
  Ti je thjesht aty per te marre shembull se si nuk duhet te jete nje Shqiptar me dinjitet e integritet !
  Dolen nga zyrat e Call Center ne Laprake,afer Prokredit Bank,tufe per te marre pjese ne karrnavalin tend,punonjesit skllever te kunatit,ata jane qe vendosin per te ardhmen ??!?!?!?!.
  Me vjen ndot edhe kur te shoh,i neveritshem !

  1. tek tepsiae rames, bashke jorida tabakun griden , burrin e marsides, gjekmarrkagjekun, ka plot qe e shesin bythen per 2 leke

  2. Shqipëria po të kishte pasur një shoqëri të emancipuar demokratike , nuk do ti ishte nënshtruar për 45 vite rrjesht diktatorit mizor komunist Enver Hoxha..
   Brezi ynë që e përjetoi të plotë ate diktaturë, akoma ka në veshë jehonën e thirrjeve të turmave injorante që thërrisni “Parti, Enver jemi gati kurdoherë”
   E çfarë ndryshimi kanë thirrjet e disa lumpenëve të sotëm “O Sali o hero gjithë Shqipëria ti të do” me thirrjet e dikurshme. ?
   Ishin të “dashuruar” pas Enverit turmat e skllevërve shqiptarë, se ai ishte kundër imperializmit amerikan, e Berisha na qenka hero se po përsërit historinë e Enverit në luftë me SHBA.
   Enveri vërtetë që nuk e kishte arsimin e Berishës, por kishte zgjuarsinë dinake si Rama, që të fliste në emër të partisë e nuk e kishim dëgjuar ndonjëherë të thoshtë “unë” apo ta përmendëte emrin e tij “Enver Hoxha”, siç bën Berisha që në çdo paraqitje publike, në çdo fjali përmend fjalën “unë” apo emrin e tij “Sali Berisha”
   Basha ndryshe nga Berisha e i formuar me kulturën demokratike perëndimore, respekton gjuhën etike të edukatës qytetare, dhe nesë edhe ai ndonjëherë del nga vetja duke ligjëruar me patetizëm, kjo vjen nga fakti se edhe ai e ka marë mesa duket një infeksion nga modeli i Berishës.
   E pranoi edhe vetë që deri në 9 shtator, ai ka qenë nën trysninë e Berishës, dhe tha me sinqeritet, se vetëm tani ndihem i lehtësuar dhe e ndjej veten kryetar të PD.
   Ajo që më pëlqeu në Kuvendin e 18 dhjetorit në ndryshim të madh me mitingun e 11 dhjetorit, është fakti se në stadium dëgjuam vetëm brohoritje për Enverin, (më falni për Berishën), kurse në sallën e kongreseve, pothuajse të gjithë delegatët që morën fjalën, veç kritikave për Berishën, patën edhe kritika për Bashën duke i kërkuar atij të përmirësonte gabimet.
   Nuk mund të ketë mendim të lirë demokratik, kur mijra njerëz me verbëri intelektuale, ulërasin e ngrejnë në qiell kultin e një njeriu. aq më tepër një politikani si Berisha me dritë hije të shumta në karrierën e tij politike 31 vjeçare.
   Jetoj prej 30 vitesh në perëmdim, e nuk kam dëgjuar asnjëherë që të fetishizohet ndonjë lider politik.
   Nuk është aspak e vërtetë ajo që deklaron Berisha se rikthimet në politikë në botëb demokratike qenkan një “histori e suksesëshme dhe e natyrëshme”
   Të suksesëshme dhe natyrëshme në sistemet demokratike , janë daljet e liderëve të rij (sigurisht jo vetëm nga mosha), se i ri mund të jetë edhe ndonjë Këlliç me formim kallp demokratik.
   Gjithashtu nuk do të thotë gjithshka vendi ku është arsimuar ndonjë politikan i ri.
   Edhe Veliaj apo Spiropali janë arsimuar në SHBA, por a janë ata politikanë të nivelit intelektual qoftë edhe mesatar të atij vendi ?

   1. Nuk ia vlen replika!
    Je KAR me zile, nqs vërtet mendon se Basha qenka penguar nga Berisha.

    Në zgjedhjet e ardhshme do të bindesh se Basha është njëlloj kar si ti.

 2. Patjeter qe te ardhmen, se te sotmen e ka Rama. Sidomos ne zgjedhjet e ardhshme do te shkelqesh!
  Niçe thoshte qe nuk ka mburoje per budallallekun

 3. Ike se nuk te ka dal gjumi bej nje xhiro nga kimi se do bej shurrn e laj gojn se te mban era mute 44000 ta qine fisin ty e bardh bythe

 4. Ike se nuk te ka dal gjumi bej nje xhiro nga kimi se do bej shurrn e laj gojn se te mban era mute 44000 ta qine fisin ty e bardh bythe

 5. Eshte ba me tu dhimte,i duket dyshi tresh te shkretit ,7×7 nuk i bajne ma 42 por 100 ,nuk do mi besu se ka marr fund.
  Mire ky por edhe ato qe ka afer nuk dine as me mbedhe .I rroftshin dipllomat e doktoraturat se lane nam.

 6. Ky eshte nje njeri pa pike morali..
  Greqishtja ka nje fjale ..lamojo ..quhet ky njeri qe ka perfituar nga situatat dhe zemrgjeresia e demokrateve.
  Po dje shqipja e ka nje fjale shume te bukur per kete
  LEGEN
  i tille eshte ky nuli qe me nke salle me 1958 con 5004 veta .
  Sa per keta te ambasades aha u jane ndryshkur ingranazhet ..vetem budallalliqe thone se jua ka mbushur gojen Soros sorra .
  Nga 7 ×7=42
  E beri ne 1958 kamiona kane hyre 5004 bataliona
  Hahahahaha

 7. Ky eshte nje njeri pa pike morali..
  Greqishtja ka nje fjale ..lamojo ..quhet ky njeri qe ka perfituar nga situatat dhe zemrgjeresia e demokrateve.
  Po dje shqipja e ka nje fjale shume te bukur per kete
  LEGEN
  i tille eshte ky nuli qe me nke salle me 1958 con 5004 veta .
  Sa per keta te ambasades aha u jane ndryshkur ingranazhet ..vetem budallalliqe thone se jua ka mbushur gojen Soros sorra .
  Nga 7 ×7=42
  E beri ne 1958 kamiona kane hyre 5004 bataliona
  Hahahahaha

 8. Pa pikë turpi deklaron një sallë për 2000 veta, sikur mban 5000, për ta bere më besueshme rrenën e tij, shkon manipulon Wikipedia-n.

  Po sikur të ketë më shume në dorë ky sharlatan?!

 9. Ketijj pidhropshi qe 7*7 i dalin jo me 42 po 5004, duhet ti quheb robt mu ne gop ta nxjerrin me shkelma bytheve ta degjenerojne si kalama bythe. Yt ju qifsha robt shoqata e “Shvejkeve” – cme duhet mua se ca bej une.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu