• |

Video/ Me Strakoshën në portë, Lazio fiton përsëri: tris në Venezia për bardhekaltrit, Bologna fiton derbin me Sassuolon

Goditje në transfertë për Lazion dhe Bolonjën në javën e fundit të fazës së parë të Serie A. Në Penzo, skuadra e Sarrit mposhti Venecian 3-1: golat u shënuan nga Pedro (3′), Acerbi (48′) dhe Luis Alberto (95), ndërsa barazimi momental u firmos nga Forte (30′) por ishte i kotë. Në stadiumin Mapei, nga ana tjetër, kuqeblutë e Mihajlovic mposhtën Sassuolon 3-0 në derbin Emilian falë Orsolinit (36′), Hickeyt (44′) dhe Santander (94′).

Pas 3 minutash, Lazio kaloi në epërsi: Pedro mori topin në mesfushë, kaloi 40 metra i pakontestuar dhe befasoi me të majtën të pafajshmin Romero. Venezia u shfaq në të 11′ me të majtën e Forte, i cili megjithatë nuk e gjeti pasqyrën e portës. Dhjetë minuta më vonë një silurë e Basic nga jashtë zonës i dha tifozëve vendas të dridhura, por topi fluturoi mbi traversë. Më pas ishin venecianët që protestuan për një prekje me dorë të Radu në zonë, në krosimin e Aramu, por Maresca nuk u thirr nga Var. Është preludi i barazimit që mbërriti pas gjysëm ore lojë: akoma Aramu shërbeu një top që Forte e ktheu me kokë në këndin në të djathtë të Strakoshës, për golin e tij të parë në Serie A. Mazzocchi përpiu avantazhin e vendasve në minutën e 37 duke goditur keq i vetëm para portës, një krosim nga Kiyine.

Skenari i pjesës së dytë duket se do të ndjekë atë të 45′ minutave të para. Pas 3′ minutash Lazio shënoi sërish: këndore e Cataldit, një top që shumë nuk e arritën dhe që Acerbi e shtyu në rrjetë me sup ose ijë. Loja u fik dhe nuk dhuroi emocione të tjera në pjesën e dytë, duke përfunduar pa mundësi të tjera shënimi. Në shtesë, karton i kuq direkt për Tessmann për një hyrje të rëndë ndaj Luis Albertos, i cili në të 95′ mbylli përfundimisht llogaritë në kundërsulm me një asist të Milinkoviç-Savic.