• |
ide | kryesore

Covid bllokon Serie B, rriten të infektuarit në skuadra: shtyhen ndeshjet e 26 e 29 dhjetorit

-Instant, Sport

Emergjenca Covid ndalon Serie B. Për shkak të rritjes së infeksioneve në formacionet e ndryshme të kampionatit të nivelit të dytë, Asambleja e Ligës u mblodh në mëngjes për të vendosur shtyrjen e javës së fundit të fazës së parë dhe të parën e fazës së dytë në program në 26 dhe 29 dhjetor. Dy javët do të zhvillohen përkatësisht më 15 janar (e 19-a e vajtjes) dhe 22 janar (e para e kthimit).

Megjithatë, më 13 janar do të luhet rikuperimi i dy ndeshjeve të shtyra Benevento-Monza dhe Lecce-Vicenza. Kampionati do të përfundojë gjithmonë më 6 maj dhe do të shtohen duke u shpallur më vonë dy raunde të tjera të mesjavës.


Shtatë skuadra po luftojnë me një numër të madh sportistësh pozitivë. Këto janë Ascoli, Pordenone, Monza, Lecce, Pisa, Como, Vicenza dhe Spal. Situata më shqetësuese është regjistruar në Ferrara për shkak të një shpërthimi me të paktën njëzet persona të infektuar. Presidenti Tacopina edhe para vendimeve të Ligës kishte vendosur të ndalonte skuadrën duke pezulluar shitjen e biletave për impenjimin e dyfishtë në shtëpi të 26 dhe 29 dhjetorit kundër Beneventos dhe Pizës. E njëjta gjë ka ndodhur edhe te Monza, e cila pasi u ndal nga Atts Brianza për ndeshjen ndaj Beneventos, nuk do të mund të futet në fushë as ndaj Perugias dhe as Regginas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu