• |
ide | kryesore

Makiazhi për Erion Veliajn/ Mbi 200 mijë euro në vit nga buxheti për këshilltarët e kryebashkiakut

Arkiva, Kryesore, Lajme

216 mijë euro në vit i kushton taksapaguesve shqiptarë flota e këshilltarëve të Erion Veliajt. Ndërsa atyre që i publikojnë këto të dhëna i kushton mbyllja e faqes në Facebook.

Erion Veliaj ka më shumë këshilltarë se çdo institucion tjetër. Me titullin këshilltar i kryetarit të bashkisë janë plot 17 persona dhe tre të tjerë vetëm me emërtimin këshilltar. Shpenzimet për këta persona shkojnë në 2.2 milionë lekë të reja, ose e përkthyer 18 mijë euro në muaj. Plot 216 mijë euro në vit. Në këtë faturë nuk është përfshirë zyra e shtypit në Bashkinë e Tiranës dhe as këshilltarët ligjorë dhe zyrat e marrëdhënies me publikun.


Pagat e këshilltarëve të Erion Veliajt: 

As Edi Rama nuk ka kaq shpenzime sa kryebashkiaku Erion Veliaj. Nga një vëzhgim i databazës e rrjedhur në media, Rama shpenzon 911 mijë lekë në muaj për 6 këshilltarët, ose 7 mijë e 500 euro në muaj.

Situata që ka kapluar vendin ditët e fundit në pamje të parë të ngjan surreale. Si ka mundësi që çdo e dhënë qytetari, nga preferenca politike, paga mujore, e së fundmi edhe targa e makinës po rrjedh turpërisht në publik? Si ka mundësi që kryeministrit i ka plasur një granatë poshtë këmbëve, dhe ai nuk di të thotë se nga ia kanë hedhur? Dhe e fundit, si shpjegohet që mes drejtuesve të mazhorancës së sotme, fytyrave të një shteti të rënë përtokë, Erion Veliaj e ka me merak të madh të mos merren vesh kujt personave i çohen 216 mijë euro për ta këshilluar?

Lexo më tej: Katër alibitë e Ramës për t’i shpëtuar përgjegjësisë mbi daljen e pagave të Janarit 

Në stilin e tij, Veliaj nuk ka humbur kohë ti hakërrehet Genc Sejkos, i njohur si njeri memesh në Facebook. Sejkos i është bllokuar faqja e Facebook sapo ai publikoi në profilin e tij një foto të pagave të këshilltarëve të Erion Veliajt në Bashkinë e Tiranës, foto të cilën e shoqëron edhe me statusin: Për çfarë i duhen kryetarit të Bashkisë 20 këshilltarë, kur në fund do bëjë atë që i thotë Rama? 

Sejko u njoftua pas postimit se në llogarinë e tij as nuk mund të postohet apo të komentohet për shtatë ditët në vijim. Arsyeja: Ka thyer standardet e sigurisë së komunitetit. (shiko foton) 

Në fakt nuk është për tu habitur. Veliaj domosdoshmërisht nuk do të donte që flota e këshilltarëve të tij të zbërthehej imtësisht në media. Një flotë tjetër njerëzish që i përgjigjen Lalit raportuan Genc Sejkon në Facebook, çka u bë dhe shkak që profili i tij të dalë jashtë loje për një javë. Tragjikomikja në këtë situatë ku është kapur Lali është se, ndonëse mund të raportojë këdo që i publikon të dhënat e administratës së tij publikisht, thuajse të gjithë njerëzit e kanë dokumentin e pagave në telefonat e tyre. Mjafton një kërkim “Këshilltar i Bashkisë”, dhe makiazhit të Veliajt i ikën shkëlqimi diçka më shumë. ©LAPSI.AL 

31 Comments

 1. YMER GELBAZA KELLIRA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IK E MASTUBON NE ZYRE TE EDI RAMES-POLICIA DUHET TE ARRESTOJ ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH BESART KADIUT,FRROK CUPIT,BLEDI MANES DHE EDI RAMES

  1. Me nje llogari te thjeshte i bie 1.100 euro ne muaj. Pak eshte per nje konsulent/keshilltar, mos duhet ta beje falas kete pune qe te jeni te lumtur ju te lapsit? Edhe kryeministri qe e merrni si krahasim po njesoj i paguanka keshilltaret, diku 1200 euro ne muaj. Dhe 200 e ca mije euro ne vit per rroga konsultesh per bashkine e kryeqytetit prej milion banoresh nuk eshte ndonje shume e madhe. Nqs do konsulent qe re ndihmoje ne punen qe ben duhet te paguash e ka qene me fat Veliaj qe kan pranuar te paguhen aq pak. Duhet te marri fund ky mentaliteti komunist qe njeretit te shkojne te punojne falas apo per qindarka

   1. degjo ti hajdut patronazhist me 20 keshilltar ska se ca duhet hic kryetari i bashkis le ta delegoj punen….

   2. Nje pyetje per ty :
    Meqe te duken pak 1200 euro ne muaj , na thuaj se me cfare mund te keshilloj kryebashkiakun tone, psh Valbona Selimllari ??
    Apo se si mund te besh ne menyre sekrete 3 femije me nje burre te martuar dhe t’i rritesh fshehur pa e marre vesh as komshinjte per 20 vjet me radhe ?
    Po Eneida Tarifa , cfare mund te keshilloje …si te kendoj bukur me play back kryetari yne i bashkise ?
    Po Bleta Sulo qe na rezultonte specialiste per ujesjellesin ( pra me nje pune normale 8 ore te dites ne 5 dite te javes ) dhe qe ne cdo dite te javes e shikonim tek Top Chanel.
    Po ajo mbesa e Kryetarit te Partise Komuniste, Hysni Milloshit qe eshte me origjine nga Puka ( se nuk po me vjen ndermend emri ) cfare mund te keshilloje ,kur ajo edhe si gazetare ben 1000 gabime (ortografike dhe jo vetem ) ne nje gjysem faqe te shkruar) , apo sesi te shtypim protestuesit me makine ?

    1. flas ne parim se as nuk i njoh fare se kush jan keshilltaret. Edhe artikulli merret se pse paguen kaq para e num merret se kush jan keshilltaret, kjo eshte teme tjeter e mund te kesh te drejte

  2. Platon Nesturi, keshilltar prandaj flet si delenxhi neper studio se cenka keshilltar, Po kjo Eneda Tarifa çfare keshille mund ti jap Lali Erit

 2. Jane te njejtet brekedhjere qe postojne ketu idiotesira ne mbrojtje te Rilindjes! Paguhen me taksat tona, bejne palle ariu, dhe merren me Facebook dhe komente online. Lapsi pse nuk i nxjerr me Emer Mbiemer kush jane, ne sherbim te publikut? Apo keni frike nga Erion Plehu, vrasesi i Ardit Gjoklajt?

 3. Kush eshte kontributi i ketyre keshilltareve qe asnje nuk i njeh dhe askush nuk i ka pare ne bashki ? Por qe pagohen nga taksat e popullit.
  Ca behet ne shqiperi, a funksionon shteti aty apo jo ?
  Ne shqiperi eshte cdo gje jashte kontrollit

 4. YMER GELBAZA KELLIRES DO TE JA PUBLIKOJN DIAGNOSEN BGA MJEKU SE KUR MASTUBON YMER GELBAZA NGA KARI PO I R QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT DHE BLEDI MANES thotë:

  TENI YMER GELBAZA KELLIRA KA MBETUR PA LEKE DO TE JA PUBLIKOJ CERTIFIKAN MJEKSORE TE EDI RAMES SI NJE NJERI I QMENDUR ME KARTELE MJEKSORE

 5. Një pjesë e vogël në 8 vite opozitë ne nuk i kemi parë njëherë në krahun tonë, ikën në 2013 dhe nuk janë dukur më. Ata janë shfaqur vetëm në Foltoret e Berishës dhe këta e kanë kontratën vetëm me Berishën . Më 18 dhjetor ne duhet të ndahemi nga kulti i individit, Berisha vjen nga blloku, ka qenë komunist dhe ai ka jetuar me diktaturën dhe di si të manipulojë njerëzit dhe ka kultin e individit”Ok

  1. Ka kalu 18 dhjetori more moterqir i vogel, qe dhe postimet copy paste, as nuk i lexo fare. O moterqir, po te qifsha robt paguhesh nga leket e shqiptareve more shkerdhate, dhe poston karlliqe ktu si bythqir qe je.

 6. Emri Paga Bruto Paga neto Profesioni
  Spiro Koleka 121,000 95,618 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Arjan Hamiti 121,000 95,618 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Sonila Osmani 118,200 93,496 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Bleron Menzelxhiu 116,800 92,434 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Emilda Prifti 116,800 92,434 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Besjona Mehmetaj 116,800 92,434 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Renato Kalemi 115,960 91,798 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Sara Goxhaj 115,960 91,798 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Edit Pula 115,680 91,585 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Erka Mato 114,840 90,949 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Esmeralda Byberi 114,560 90,736 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Plator Nesturi 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Monika Lubonja 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Rezart Cenaj 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Eneda Tarifa 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Jonid Jorgji 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Arnida Çapi 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Nevin Bilali 114,000 90,312 Këshilltar i Kryetarit të bashkisë
  Valbona Selimllari 115,120 91,161 Këshilltar/Anëtar bashkie

  1. Rrofsh qe e postove listen. Pa shih, qenka edhe dashnorja e Ngjeles Arnida Capi + Monika Lubonja qe ka tre muaj brenda nderkohe qe me siguri merr rroge.

  2. Nje pyetje per ty :
   Meqe te duken pak 1200 euro ne muaj , na thuaj se me cfare mund te keshilloj kryebashkiakun tone, psh Valbona Selimllari ??
   Apo se si mund te besh ne menyre sekrete 3 femije me nje burre te martuar dhe t’i rritesh fshehur pa e marre vesh as komshinjte per 20 vjet me radhe ?
   Po Eneida Tarifa , cfare mund te keshilloje …si te kendoj bukur me play back kryetari yne i bashkise ?
   Po Bleta Sulo qe na rezultonte specialiste per ujesjellesin ( pra me nje pune normale 8 ore te dites ne 5 dite te javes ) dhe qe ne cdo dite te javes e shikonim tek Top Chanel.
   Po ajo mbesa e Kryetarit te Partise Komuniste, Hysni Milloshit qe eshte me origjine nga Puka ( se nuk po me vjen ndermend emri ) cfare mund te keshilloje ,kur ajo edhe si gazetare ben 1000 gabime (ortografike dhe jo vetem ) ne nje gjysem faqe te shkruar) , apo sesi te shtypim protestuesit me makine ?

 7. Mire eshte nje rifreskim kujtese per kete Uriah Heep Erionke kokrren e rrenacakut

  “…Miq, ka ngjare nje krim i tmerrshem! Bandite te pushtetit Berisha kane rrembyer dhe i kane abortuar foshnjen Griseldes se Artur Roshit te Kavajes! Kush vjedh vota, vjedh dhe foshnja…”
  Jane qurravitjet e Erionke Velines te hedhura brenda e jashte vendit dikur, nderkohe qe ajo Griselda nuk ishte fare shtatzene.
  Por Erionka “Ben dhe priftin me barre” si thote populli, e jo me Griselden.

 8. Lajm i fabrikuar nga vete kryeministri dhe zyra e tij, per te hequr vemendjen!! Ca pagash dolen mo ne nje dokument excel-i online!!!…. Sikur te ishin paga bosesh…!!!

 9. Faktet janë që i gjithë aksesi është kryer llogaria e një personi të vetëm. Sipas standardeve ISO 27001, nje person i vetëm nuk mund të aksesojë më shumë se 100-600 të dhëna personale, dhe jo më shumë se 50-100 herë akses ne muaj. Vetëm ministri mund të autorizojë dikë për më shumë të dhëna dhe për operacione aksesi të përsëritura. Atëherë ose është paaftësi për të implementuar nje standart të vitit 2005, ose ishte me vetëdije kriminale.

 10. Ore, njefare Kimete, Kimete , a ka ndonje gje per te thene per:
  -Korrupsionin galopant me PPP-te
  -Minimin e demokracise me keto listat me materiale konfidenciale te shqiptareve qe ishin ne dore te patronazhisteve
  -Me drejtesine e re, me Spakun qe sja mban bytha te mare nje patronazhist ne pyetje, se Ramazanin as qe behet llaf?

  Ju qifsha robt o hajduta te Rilindjes dhe Kimetes ushtares se Sorrosit dhe Ramazanit.

 11. duke u shprehur se i njëjti qëndrim duhet të mbahet për Berishën ashtu siç është mbajtur edhe ndaj personave të tjerë të shpallur non grata në vendin tonë.

  “Nëse ne kemi kërkuar për të gjithë ata që janë shpallur non grata të largohen nga parlamenti, por edhe nga politika, hije na ka të gjithëve për koherencë dhe për moralitet në politikë, të mbajmë të njëjtin qëndrim edhe ndaj Berishës”

 12. Nuk e kuptoj pse kemi perfunduar keshtu? Ne vend qe te ngrihemi te gjithe ne kembe, akoma ne gjume. Kjo qe ka ndodhur eshte e tmershmme.

 13. Nuk ka si vete ndryshe kur i gjithe vendi eshte Spiropalizuar. Patronazhiste jane kudo, ne koncensione, leje ndertimi, keshilltare, koordinatore, ndihmes, analistesh, opinionistesh, etj.
  Gjithe keto analiste e keshilltare nuk kane asnje lloj ekspertize apo eksperience per te keshilluar pervecse jane pjese e sektit mavi. Keto jane shpenzime propogande e partise shtet dhe qe stimulon parazitizmin.

  A mund te thote ndokush se sa e kane permiresuar jeten e qytetareve ne keto 9 vite gjithe keto shpenzime marramendese ne paga per militantet e partise, i gjithe shteti funksionon keshtu, ekzakt si ne kohen e Adil Carcanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu