• |
ide | kryesore

‘Don’t Look Up’, filmi që na shtyn të shohim “lart” (Foto)

-Instant, F1, Paparazzi, Slider

Me një kastë të shkëlqyer aktorësh, pesë fitues të Oscar-it, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep dhe Mark Rylance dhe dy të nominuarit për Oscar, Timothée Chalamet dhe Jonah Hill, është realizuar filmi ‘Don’t Look Up’ me skenar dhe regji të Adam McKay.Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence), një studente e diplomuar në astronomi dhe profesori i saj Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) bëjnë një zbulim befasues të një komete që rrotullohet brenda sistemit diellor. Problemi? Eshtë në një kurs përplasjeje të drejtpërdrejtë me Tokën. Problemi tjetër? Askujt nuk i intereson vërtet. Rezulton se paralajmërimi i njerëzimit për një vrasës planeti me madhësinë e malit Everest, është një fakt i parëndësishëm. Me ndihmën e Dr. Oglethorpe (Rob Morgan), Kate dhe Randall nisin një turne mediatik që nga zyra e një presidenteje indiferente Orlean (Meryl Streep) dhe djalit të saj Jason (Jonah Hill) deri në The Daily Rip, një shfaqje mëngjesi e organizuar nga Brie (Cate Blanchett) dhe Jack (Tyler Perry). Vetëm gjashtë muaj deri sa kometa të ketë ndikim, menaxhimi i ciklit 24-orësh të lajmeve dhe marrja e vëmendjes së publikut të fiksuar në mediat sociale para se të jetë tepër vonë rezulton jashtëzakonisht komike – çfarë do të duhet për ta bërë botën të shikojë vetëm lart?

Dibiasky (Jennifer Lawrence) është detyruar të mos dalë në media nga autoritetet, sepse ajo krijon zhurmë në televizion. Dhe në anën tjetër Mindy (Leonardo DiCaprio) bëhet një sensacion mediatik brenda natës për shkak të pamjes së tij dhe personalitetit gjenial.  Presidentja Orlean, me interpretimin e Meryl Streep, sjellja e të cilës krahasohet si e Donald Trump. Shefi i stafit të saj është djali i saj materialist Jason (Jonah Hill) i cili mban anën e mamasë së tij. Planet për të shkatërruar kometën komprometohen së shpejti nga mega-donatori i tyre, i madhi i teknologjisë Isherwell (Mark Rylance), i cili i thotë Shtëpisë së Bardhë se ka 140 trilion dollarë minerale të dobishme në kometë, kështu që ajo duhet të lejohet të godasë tokën. 

Dibiasky dhe Mindy (Cate Blanchett dhe Tyler Perry) janë një dyshe prezantuesish gazmorë të lajmeve. Ron Perlman luan një veteran të ushtrisë amerikane, i cili nuk kërkon falje për racizmin dhe seksizmin e tij. Ariana Grande luan një yll pop-i, dhe Himesh Patel luan një shkrimtar që i jep një emër të keq gazetarisë. 

Me fundin e botës që shfaqet më afër se kurrë, Dibiasky (Jennifer Lawrence) hyn në një situatë romantike të dëshpëruar me patinatorin e rrugës Yule (Timothee Chalamet). Një skenë me zogjtë e dashurisë shfaq pse gjithnjë e më shumë njerëz po martohen gjatë pandemisë. 

Xhirimet e filmit të planifikuara në prill të 2020-tës, u shtynë për në muajin nëntor për shkak të pandemisë dhe mbaruan në shkurt 2021. Masat shtrënguese  gjithashtu ndikuan dhe në përgatitjen e aktorëve dhe incidenteve të paparashikuara, si një dhëmb i thyer i Jennifer  Lawrence në xhirime, një look tjetër për Timothee Chalamet, dhe një mjekër fallco për DiCaprio-n. 

Regjisori Adam McKay (i cili shkroi skenarin me gazetarin / aktivistin David Sirota) tregon mbi gjendjen jofunksionale të politikës dhe medias aktuale, në të cilën të gjithë nuk mund të përqendrohen ndaj një kërcënimi ekzistencial. Adam McKay e shkroi këtë film duke pasur parasysh ndryshimin e klimës. Ndërkohë ndodhi pandemia dhe gjithçka ndikoi në atë që u realizua. Filmi bëri jehonë aq shumë sa që ne të gjithë e kemi përjetuar gjatë dy viteve të fundit.

Klasa joefektive politike, shumë e shqetësuar nga karriera e tyre për të menduar qartë se çfarë duhet bërë për të shpëtuar jetë. Mohimi i provave shkencore nga ata të nuk kanë asnjë bazë shkencore. Një shoqëri që është shumë e ngadaltë për të reaguar ndaj rrezikut real sepse vëmendja e saj është e pushtuar nga thashethemet, showbizzi dhe argëtim. Titulli pasqyron pikën përfundimtare të pashmangshme të kësaj, një kokë e zhytur në rërë ndaj dënimit të afërt.  

“Don’t Look Up” përdor satirën për të nxitur një bisedë rreth injorimit të mundshëm të një krize derisa të jetë tepër vonë. Është një mesazh që vjen drejt nesh përmes objektivit të një filmi. 

“Don’t Look Up” u shfaq premierë në 10 dhjetor në kinema të zgjedhura, dhe u publikua në 24 dhjetor në Netflix.  

Punoi: Enxhi Cuku

 

1 Comment

  1. Sapo e pashe. Nje film qe permes satires te pacmueshme na fton te braktisim nihilizmin ne favor te fese re, asaj te shkencizmit. Edhe fete e tjere kane lindur gjithashtu prej betejes tone kunder vdekjes dhe apokalipsit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.