• |
ide | kryesore

3 zbulime të pabesueshme të vitit 2021 (FOTOT)

-Instant, F1, Stil

Pas një viti të vështirë, sigurisht që do të ishte mirë të gjeje një grumbull monedhash ari me vlerë më shumë se 300,000 dollarë në muret e një shtëpie ose një pjatë të rrallë me vlerë 1.7 milionë dollarë të humbur në një sirtar.


Shpesh na tërheqin gjetjet e rralla në vende të papritura, si dhe gërmimet arkeologjike që bëjnë histori që hedhin dritë mbi të kaluarën e njerëzimit. Këtë vit, nuk kishte asnjë monolit misterioz në shkretëtirë, por kishte disa gjetje të pabesueshme, të vogla si një gjurmë insekti në një vepër arti të famshme dhe aq madhështore sa një qytet i tërë.
Më poshtë janë 12 nga zbulimet më emocionuese të artit dhe dizajnit të vitit 2021.


Unaza e vetme (për të parandaluar hangoverin tuaj)

Një unazë ametisti prej ari dhe vjollce, që mund të jetë mbajtur për të parandaluar hangoverin, u gjet në një vend ku (sigurisht) ishte dikur një nga kantinat më të mëdha të njohura antike, njoftoi Autoriteti i Antikiteteve të Izraelit në nëntor. Xhevahiri ndodhej në qytetin izraelit Yavne, mjaft afër mbetjeve të një magazine që përmbante enët e verës të njohura si amfora. Pronari i unazës ishte ndoshta një bizantin i pasur i cili jetoi midis shekujve 3 dhe 7.

Një surprizë Rembrandt

Një pikturë e humbur e Rembrandt u zbulua pasi u dëmtua dhe u dërgua për t’u restauruar.

Kur një vepër arti ra nga muri në një shtëpi romake në vitin 2016, ajo që filloi si një kërkesë e drejtpërdrejtë për të restauruar veprën shkaktoi një zinxhir të papritur ngjarjesh. Doli të ishte një pikturë e humbur e Rembrandt, dikur besohej se kishte mbijetuar vetëm përmes kopjeve të mbajtura në institucionet kryesore. Këtë verë, Fondacioni Italian Heritage konfirmoi se “Adhurimi i magjistarëve”, një vaj në letër e montuar në pëlhurë, është një origjinal i bërë nga mjeshtri holandez. Rembrandt e pikturoi veprën në vitet 1632-33, dhe ajo përshkruan tre burrat e mençur që takohen për herë të parë me foshnjën Jezus.

Një qytet antik zbulohet dalëngadalë

Cili ishte zbulimi më i madh i vitit? Një qytet i tërë 3000-vjeçar më i madhi i zbuluar në Egjipt. Arkeologët filluan gërmimet “Ngritja e Aten”, e cila u zbulua në bregun perëndimor të Luxor, në vjeshtën e vitit 2020.Zbulimi i këtij qyteti të humbur është zbulimi i dytë më i rëndësishëm arkeologjik që nga varri i Tutankhamun.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *