• |
ide | kryesore

Librat më të mirë të vitit 2021, sipas artistëve në të gjithë botën

-Instant, F1, Paparazzi

Peizazhi letrar nuk ka qenë kurrë më i pasur apo më reflektues i momentit tonë të sotëm.

Përshkrimet e dhembshur të krizës së vazhdueshme të refugjatëve i dhanë romancierit Zanzibar-britanik Abdulrazak Gurnah Çmimin Nobel për Letërsinë 2021, ndërsa shkrimtari amerikan Jason Mott mori në shtëpi Çmimin Kombëtar të Librit për romanin e tij mbi racizmin, brutalitetin e policisë dhe përvojën e ZEZË në Shtetet e Bashkuara.


Për t’i ndihmuar lexuesit të lundrojnë në listën e pashtershme të librave të botuar këtë vit, duke përfshirë shkrimtarë, mw poshtw do tw gjejnw leximet e tyre të preferuara të vitit 2021.

Judd Apatow, producent, skenarist dhe komedian

Apatow – filmografia e të cilit përfshin gurë provash komike si “Superbad” (2007), “Bridesmaids” (2011) dhe “The King of Staten Island” (2020) – rekomandon kujtimet e një legjende tjetër të industrisë, Mel Brooks. Libri i tij, “Gjithçka rreth meje”, zbulon anekdota nga prapaskenat e jetës gjatë epokës së artë të biznesit të shfaqjes.

Glenn Lowry, drejtor i Muzeut të Artit Modern

Lowry, një historian arti dhe drejtor i MoMA që nga viti 1995, rekomandon “Better to Have Gone: Love, Death and the Quest for Utopia in Auroville”, një kujtim personal nga Akash Kapur që tregon jetën e vjehërrve të tij, të cilët u takuan në një komunitet utopik në Indinë Jugore të viteve 1960.

Malala Yousafzai, fituese e Çmimit Nobel për Paqe, aktiviste dhe studente

“Një nga librat e mi të preferuar të këtij viti është “Aftershocks” nga Nadia Owusu.” Yousafzai tha për CNN Style. “Tregon historinë e një vajze që u braktis nga nëna e saj në moshën 2 vjeçare dhe mbeti jetime në moshën 13 vjeçare kur i vdes edhe babai i saj i dashur. Historia ndjek jetën e Nadias që nga rritja në Tanzani, Itali, Etiopi, Angli, Ganë dhe Ugandë deri në momentin që zbarkoi në Brooklyn si një e re, duke u përpjekur të krijonte terrenin e saj të fortë pas një fëmijërie të trazuar.”
Malala foli për herë të parë kundër regjimit taleban në vitin 2008, kur mbajti një fjalim duke denoncuar ndalimin e vendosur për arsimimin e femrave. Ajo u bë një objektiv dhe u largua nga Pakistani në vitin 2012.

Kaia Gerber, modele dhe aktore

Kaia Gerber, modelja e vitit 2018, rekomandon kujtimet më të shitura të The New York Times “Crying in H Mart” nga muzikantja e nominuar për Grammy, Michelle Zaumer.
“Michelle rrëfen ditët e fundit që kaloi me nënën e saj. Ky libër është i mbushur me kaq shumë emocione dhe ndjeshmëri të pastër. Një eksplorim i vërtetë në kompleksitetin e pikëllimit dhe mënyrën se si ne gjejmë lidhjen në gjërat e vogla ndonjëherë është e papritur”.
Libri tani është vendosur të bëhet një film artistik pasi Orion Pictures bleu të drejtat këtë verë.

Spencer Tunick, fotograf

“Libri me të cilin kam kaluar më shumë kohë është një libër i vogël artistik i vitit 2021”, tha Tunick, i cili njihet më së shumti për xhirimet e tij nudo që përfshijnë qindra njerëz.
“Nuk është një libër narrativ, por një libër arti kompakt me përmasa të vogla, të cilin e mbaj pranë shtratit për të humbur në mendime dhe për të më ndihmuar të fle. Libri është me fotografi, ilustrime dhe piktura duarsh. Unë kam qenë shumë i interesuar në librat e vegjël të artit së fundmi, që zënë vendin e një iPhone apo Instagrami. Libri është një hajmali. Libri si objekt.”
Puna më e fundit e Tunick u zhvillua në Detin e Vdekur në Izrael.

Ai Weiwei, artist dhe aktivist

Artisti kinez Ai Weiwei rekomandon “Inflamed: Deep Medicine and the Anatomy of Injustice” nga Rupa Marya dhe Raj Patel. Puna është një hetim ndërdisiplinor se si pabarazia strukturore ka një ndikim negativ fiziologjik në shëndetin tonë.

“Libri është i fuqishëm dhe dinamik,” tha Ai, i cili ka ekspozuar punën e tij të diskutueshme në Tate Modern në Londër, Muzeun Solomon R. Guggenheim në New York City dhe Luvrin në Paris.
“Meqenëse libri ofron shumë informacione, duke përfshirë rezultate të reja kërkimore dhe materiale historike, ai i bën lexuesit të etur për të ditur më shumë dhe për të kuptuar më thellë atë që shkrimtari po përpiqet të thotë me të vërtetë. Është me të vërtetë shumë i pasur, paksa si një enciklopedi për shoqërinë bashkëkohore, mjedisin dhe gjuhën mjekësore. Është shumë interesante.”

Bolu Babalola, autor, skenarist dhe gazetar

Babalola mori një kopje paraprake të “Open Water” të Caleb Azumah Nelson, një odë poetike për dashurinë me ngjyrë që ndjek një fotograf të ri mashkull dhe një balerin të ri në Londrën moderne, në vitin 2020.
“E gjeta veten duke iu rikthyer vazhdimisht këtë vit”, tha shkrimtari britaniko-nigerian për CNN Style. “Jo vetëm që është shkruar në mënyrë të pasur, me një lirikë gjithëpërfshirëse që nxit rrëfimin, por është një eksplorim kaq emocionues i dashurisë, zbulimit, mësimit, përqafimit.
“(Open Water) është një letër dashurie për Londrën Jugore dhe Blackness, jo si një fenomen i çuditshëm, por diçka që formohet rreth individualitetit tonë, njerëzimit tonë, bukurisë sonë të nuancuar. Pavarësisht se shpesh shkon drejt errësirës, ajo kurrë nuk largohet shumë nga drita, nga shpresa është një mesazh që mbaj me vete për vetë jetën, veçanërisht në mes të trazirave globale. Shumë mirënjohës për këtë libër.”
Romani debutues i Babalolës, “Dashuri me ngjyra: Përralla mitike nga e gjithë bota, të ritreguara” u bë shpejt një bestseller i Sunday Times.

Olivier Rousteing, drejtor kreativ dhe stilist

Rousteing, drejtori kreativ i shtëpisë luksoze të modës Balmain, rekomandon një botim të ri, piktural të tekstit themelor “Autobiografia e Alice B. Toklas” nga Gertrude Stein.
Fillimisht i botuar në 1933, libri konsiderohet rrëfimi përfundimtar i një amerikani në Paris, jetën avangarde të Stein dhe Toklas teksa fërkonin supet me Pablo Picasson, Ernest Hemingway dhe Henri Matisse.
“Ky riedicion plot ngjyra i klasikut të Gertrude Stein, i mbushur me dhjetëra ilustrime fantastike nga Maira Kalman, më ofroi një ikje të përsosur nga ankthi që ne të gjithë ndjenim gjatë muajve më të këqij të pandemisë, ndërsa Parisi kaloi nëpër shtetrrethime dhe bllokime.” Për të festuar një dekadë në krye të Balmain, Rousteing ka botuar romanin e tij grafik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu