• |
ide | kryesore

Të imagjinojmë të ardhmen: Dizajnet më të guximshme të propozuara gjatë 2021-shit

-Instant, Stil

Parashikimet për të ardhmen nuk kanë qenë gjithmonë plotësisht të sakta.


Nëse romani klasik i autorit fantastiko-shkencor Philip K. Dick “A ëndërrojnë Androidët për delet elektrike?” kishin qenë profetikë, robotët humanoidë do të jetonin tashmë mes nesh, pothuajse të padallueshëm nga njerëzit. Dhe nëse filmi i Keanu Reeves i vitit 1995 “Johnny Mnemonic” do të kishte ndodhur, korrierët njerëzorë, deri në vitin 2021, do të kishin qenë në gjendje të ruanin të dhëna të ndjeshme korporative me vlerë gigabajt në implantet e trurit.


Në të vërtetë, ky vit ka parë arkitektë, dizajnerë dhe sipërmarrës që shtyjnë kufijtë e asaj që një ditë mund të jetë e mundur, duke përfshirë dizajne për rrokaqiejt dhe androidin Tesla Bot (ndoshta idetë e Dick nuk ishin aq larg pikës, në fund të fundit) .

Spekulative në shkallë të ndryshme, këto janë disa nga vizionet më tërheqëse të vitit 2021 për të ardhmen.

Robotët rojet e pyjeve

Një BMW 100% e riciklueshme

Shtëpi të lëvizshme lundruese

Ndërtesa më e madhe prej druri në botë

Tesla Bot

Strehate urgjencës të hedhura nga ajri

LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.