1. Kanye West – 6.6 miliardë dollarë

Name officially changed: Kanye West no more, welcome Ye | Daily Sabah

Kanye West është një producent, reper, stilist dhe sipërmarrës nga Shtetet e Bashkuara. West ka grumbulluar një pasuri të konsiderueshme si rezultat i bashkëpunimit të tij me “Yeezy/Adidas”. aB  zotëron 100 për qind të biznesit të tij të modës, megjithatë ai merr një honorar nga shitjet prej më shumë se 1.5 miliard dollarësh çdo vit. “Yeezy” është një markë prej 4-5 miliardë dollarësh, sipas vlerësimeve të shumta të bankave private. Sipas një vlerësimi të UBS nga marsi 2021, “Yeezy” shton 3-4 miliardë dollarë në pasurinë neto të Kanyet.

 

2. Rihanna – 1.7 miliard dollarë

Madame Tussauds' Rihanna wax figure bears no resemblance to the singer

Pasuria neto e vlerësuar e Rihanna është 1.7 miliard dollarë, sipas Forbes. Shumica e të ardhurave të saj rrjedhin nga vlera e biznesit të saj jashtëzakonisht të suksesshëm “Fenty Beauty”, të cilin ajo e themeloi në vitin 2017 dhe aktualisht zotëron 50 për qind të aksioneve. Sipas gazetës financiare, “Fenty Beauty”, e cila vlerësohet të paktën 2.8 miliardë dollarë, kontribuon në 1.4 miliard dollarë nga pasuria prej 1.7 miliard dollarësh e artistes. Pjesa tjetër e parave të Rihannës vjen nga investimi i saj prej 270 milionë dollarësh në “Savage x Fenty”, linja e të brendshmeve dhe fitimet e saj si një artiste dhe aktore .

3. Jay Z – 1.4 miliard dollarë

Jay-Z Makes Rare Court Appearance to Testify in Perfume Trial - Rolling Stone
Reperi bëri marrëveshje për të shitur shërbimin e tij të transmetimit të muzikës në butik dhe një pjesë të kompanisë së tij të shampanjës “Armand de Brignac” në fillim të këtij viti, duke sjellë një shumë të madhe parash në pasurinë e tij, Jay-Z i shiti një aksion kontrollues në firmën e transmetimit muzikor ‘Tidal’ te kompania e pagesave celulare të Jack Dorsey, ‘Square’ për 297 milionë dollarë,

 

4. Paul McCartney – 1.2 miliard dollarë

Paul McCartney - Songs, The Beatles & Facts - Biography

Paul McCartney, një këngëtar, kompozitor, muzikant dhe producent filmash anglez, ka një pasuri prej 1.2 miliard dollarësh që nga viti 2021. McCartney u njoh ndërkombëtarisht si bashkëvokalisti kryesor i The Beatles së bashku me John Lennon.

5. Andrew Lloyd Webber – 1.18 miliard dollarë

Andrew Lloyd Webber Biography - Facts, Childhood, Family Life & Achievements of Composer

Andrew Lloyd Webber ka një pasuri neto prej 1.2 miliard dollarësh.Ai është një kompozitor, producent teatror dhe regjisor anglez. Muzikalet e tij teatrale dhe versionet filmike të Jezu Krishtit Superstar (1973), Cats (1994), Evita (1996) dhe Opera’s Host (1997) janë ndër veprat e tij më të njohura. Gjithashtu,ai ka qenë Lord Andrew Lloyd Webber që nga viti 1997 dhe është anëtar i Dhomës së Lordëve në Londër, Angli.

6. Diddy – 912 milionë dollarë

Sean 'Diddy' Combs Reveals He Officially Changed His Middle Name | PEOPLE.com

P. Diddy, i njohur shpesh si Puff Daddy, është një reper, muzikant, producent, sipërmarrës dhe stilist amerikan,Diddy ka qenë një nga artistët më të paguar dhe më të pasur në botë për më shumë se dy dekada. Ai fiton midis 50 dhe 100 milionë dollarë në një vit. Ai fitoi mbi një miliard dollarë midis viteve 2000 dhe 2021 përmebiznesit, e cila përfshin honorare muzikore dhe aksione në kompani si vodka “Ciroc”.

7. Madonna – 850 milionë dollarë

Madonna celebrates her 63rd birthday with a very special request

Pasuria neto e Madonës vlerësohet të jetë 850 milionë dollarë që nga viti 2021, duke e bërë atë një nga këngëtaret më të pasura në botë.

8. Dr Dre – 820 milionë dollarë

Dr. Dre Finalizes Divorce With $100 million Settlement

Pasuria neto e Dr. Dre vlerësohet në 820 milionë dollarë në vitin 2021, duke e bërë atë muzikantin e tretë më të pasur në botë të hip hopit. Dr. Dre është një reper, producent dhe sipërmarrës nga Shtetet e Bashkuara. Në vitet 1980, ai punoi si producent për grupin rap N.W.A përpara se të dilte i vetëm dhe të fillonte biznesin e tij.

 

9. Herb Alpert – 805 milionë dollarë (710 milionë euro)

The Happiest Music in Existence: A new documentary chronicles Herb Alpert's remarkable career - JAZZIZ Magazine

Herb Alpert ka një vlerë neto të vlerësuar prej 805 milionë dollarësh si muzikant dhe ekzekutiv i biznesit muzikor në Shtetet e Bashkuara. Në vitet 1960, ai njihej më së shumti si trumpetist që drejtoi The Tijuana Brass Band. The Tijuana Brass Band mposhti The Beatles në vitin 1966, duke shitur mbi 13 milionë disqe. Si bashkë-themelues i A&M Records, ai bëri pasurinë e tij. Jerry Moss dhe ai bashkëthemeluan firmën. Në vitin 1989, Herb dhe Jerry shitën A&M te PolyGram për 500 milionë dollarë.

10. Celine Dion – 800 milionë dollarë

Celebrities and Fans Show Up for Céline Dion After She Posted a Heartbreaking Instagram

Celine Dion ka një vlerë neto prej 800 milionë dollarësh dhe është një këngëtare, aktore, tekstshkruese dhe biznesmene e njohur kanadeze. Celine ka bërë 40 deri në 50 milionë dollarë në një vit të vetëm nga aktivitetet e saj të shumta, me shumicën e të ardhurave të saj që vijnë nga një marrëveshje fitimprurëse e qëndrimit në Las Vegas.