• |
ide | kryesore

Flamuri i BE nën harkun e triumfit, shpërthejnë polemikat në Francë

-Instant, Lajme, Planet

Shpërthejnë polemikat në Francë si pasojë e vendosjes së flamurit Europian nën Harkun e Triumfit në Paris për të festuar fillimin e presidencës franceze të Bashkimit Europian.


Kandidatët për presidentë të ekstremit të djathtë Marin Lë Pen dhe Erik Zemur u shprehën të indinjuar për faktin se flamuri francez u zëvendësua nga ai i Bashkimit Europian mbi varrin e ushtarit të panjohur.


Sekretari i shteti për çështjet Europiane reagoi duke thënë se flamuri francez do të rivendoset dhe se kjo ishte vetëm një iniciativë simbolike dhe e përkohshme, ndërsa polemikat i konsideroi absurde dhe sterile.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.