• |
ide | kryesore

Cili qe gabimi kritik i ‘Don’t Look Up’

-Instant, F1, Paparazzi

Një opinion nga Holly Thomas


Më 8 janar 2017, Meryl Streep mbajti një fjalim në Golden Globe Awards që, ose u dha zë amerikanëve zemërthyer ose keqvlerësoi zhgënjimin e votuesve.


E zhgënjyer dhe e frikësuar pas fitores presidenciale të Donald Trump, Streep mblodhi audiencën e saj me aktorë të Hollivudit, regjisorë dhe shtyp të huaj, duke u thënë atyre se ata i përkisnin “segmenteve më të përdhosura në shoqërinë amerikane tani”, por nëse do të përjashtoheshin, Publiku nuk do të kishte “asgjë për të parë përveç futbollit dhe arteve marciale të përziera, të cilat nuk janë arte”.
Fjalimi i saj nuk mund të kishte qenë më pak bindës për demografinë që dukej më e dëshpëruar për të arritur.

Shumë amerikanë që votuan për Trump në vitin 2016 e bënë këtë sepse ndiheshin të harruar nga struktura politike dhe sociale dhe besonin se mënyra e tyre e jetesës ishte nën kërcënim. E rrethuar nga bashkëmoshatarët që ndanë prioritetet e saj, mesazhi i Streep theksoi vetëm një ndarje ekzistuese.

Gati pesë vjet pas atij fjalimi, “Don’t Look Up”, satira e katastrofës e mbushur me yje të Netflix ku shfaqet Streep së bashku me Leonardo DiCaprio dhe Jennifer Lawrence, kalon mbi dy orë duke bërë të njëjtin gabim. Në përpjekjet për të mbrojtur kauzën e tij, filmi vetëm i largon ata që kanë më shumë nevojë të preken nga mesazhi që transmeton.

Premisa e rëndë e filmit është se një kometë e madhe është në një rrugë përplasjeje për Tokën, por presidenti i korruptuar, i zhytur në vetvete (i luajtur nga Streep) dhe mediat e liga po zgjedhin të injorojnë rrezikun sepse besojnë se mund të jenë në gjendje të përfitojnë prej saj.

Është një metaforë e ndryshimit të klimës që duhet të jetë në thelb simpatike. Fatkeqësisht, nuk ka pasur kurrë një mjedis më armiqësor për ta përdorur atë.

Siç do të thoshte “Don’t Look Up”, problemi më i madh me të cilin përballet bota është se publiku dhe elitat lakmitare vazhdojnë të refuzojnë të dëgjojnë shkencëtarët. Në kontekstin e fundit të keqinformimit të vaksinave dhe miliarderëve që bëjnë udhëtime të kota në hapësirë, është një pozicion joshës. Pengesa është se kur shkenca politizohet qoftë nga ata që e mbrojnë atë, qoftë nga ata që e mohojnë atë, e vërteta objektive pushon së zotëruari fuqi të plotë bindëse.

Sado kundërintuitive të duket ndonjëherë, për të fituar njerëzit, shkenca duhet të mbetet apolitike.

Leonardo DiCaprio and Jennifer Lawrence play scientists with an important message in the film "Don't Look Up."

Merrni Anthony Fauci, eksperti i shumëvuajtur i sëmundjeve infektive në Amerikë. Fauci bëri përpjekje të mëdha për të qëndruar politikisht neutral ndërsa shërbente nën Trump, sepse ai e dinte se shfaqja e njëanshmërisë do të shërbente vetëm për të larguar shumë nga njerëzit që dëshpërimisht kishin nevojë të dëgjonin këshillat e tij.

Ashtu si Greta Thunberg, e cila deri në zgjedhjet e vitit 2020 në SHBA u përqendrua pa pushim në veprimin klimatik pa u futur në baltën e së majtës kundër të djathtës, Fauci e kupton se çdo shoqatë politike shërben vetëm si shpërqendrim nga detyra në fjalë.

Kur fjalët e Fauci u hoqën nga konteksti në një reklamë të GOP në mes të tetorit 2020, ai u distancua shpejt. Ndërsa rekomandimet e Fauci për luftimin e koronavirusit të tilla si vendosja e maskave, vazhduan të bien ndesh me interesat e Trump, Trump ndryshoi rrugën dhe filloi të diskreditojë si Faucin ashtu edhe shkencën që ai përfaqësonte. Si e bëri këtë? Ai pretendoi se Fauci, i cili nuk është i regjistruar në asnjë parti politike, ishte një demokrat.

Thyerje politike u reflektua në pranimin publik (ose mungesën e tij) të shkencës. Deri në fund të tetorit 2020, sipas Qendrës Kërkimore Pew, demokratët përbënin 76% të atyre që shprehën shqetësimin për mospërdorimin e maskave nga të tjerët, ndërsa republikanët përbënin 92% të atyre që shprehnin skepticizëm ose kundërshtim ndaj maskave.

Gati një vit më vonë, amerikanët që mbështeteshin kryesisht tek Trump për informacionin e tyre Covid-19 ishin ndër më pak të prirurit për t’u vaksinuar. Larg nga tërheqja e njerëzve ndaj masave paraprake të bazuara në prova, shoqërimi i imponuar nga Trump me demokratët e Faucit shërbeu vetëm për ta bërë atë një rrufe për inatin republikan.

Shkenca është objektive “matematika”, siç shprehet vazhdimisht “Don’t Look Up”, ose shtohet, ose jo. Por, sapo e vërteta shkencore të lidhet në thelb me një besim politik, njerëzit që kanë simpati politike konfliktuale do të jenë të predispozuar të mos i besojnë.

Sado me qëllime të mira që janë padyshim shkrimtarët dhe kasti i “Don’t Look Up”, qëllimi i mbrojtjes së fakteve shkencore duhet të shkëputet nga ai i pohimit të epërsisë morale. Implikimi i vazhdueshëm se ata që hezitojnë të pranojnë prova të reja qofshin ato të sigurisë së vaksinave, ose ndikimi i kometës janë budallenj, të korruptuar dhe vijnë nga ana “e gabuar” politikisht, vetëm sa shton një pengesë tjetër që shkenca duhet të kapërcejë.

Nga fundi i filmit, ndërsa një nga mitingjet e thjeshta Trumpiane të mbajtura nga personazhi i Streep zbret në kaos, Jonah Hill, duke luajtur djalin e Streep dhe shefin e kabinetit, bërtet “skuqje” ndërsa bënte arratisjen e tij. Mesazhi i synuar, që politikanët “të këqij” që përpiqen të mashtrojnë publikun nuk kanë asgjë tjetër veçse përbuzje për ta, është njollosur nga fakti se djemtë “të mirë” që bënë filmin nuk duket se mendojnë shumë për ta.

Kampionët e shkencës duhet të përpiqen gjithmonë ta lënë politikën. Përndryshe, detyra nuk është vetëm të bindë njerëzit se kometa po vjen, planeti po nxehet me shpejtësi ose vaksina do t’i mbrojë ata. Gjithashtu po detyron një pjesë të madhe të popullsisë të pranojë se një gur themeli i ideologjisë së tyre personale është i gabuar.
Dhe kur kometa është kaq afër, thjesht nuk ka kohë për këtë.


2 Comments

  1. Ashtu sic Nietzsche shprehej dikur, ajo që e mban larg njeriun së piri helmin nuk është fakti se ai të vret, por se ka shije të hidhur…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.