• |
ide | kryesore

“Me Botërorin, edhe Europiani çdo dy vjet”: Infantino tregon rregullat e reja që po studiohen

-Instant, Sport

“Fati i Europianit me një Botëror të mundshëm çdo dy vjet? Edhe Europiani gjithashtu mund të zhvillohet çdo dy vjet”. Kështu tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, i cili vazhdon drejtpërdrejt me idenë e tij për kampionatin botëror çdo dy vjet: “Nuk është kërkesa ime, por e Kongresit të FIFA-s që ka kërkuar një studim fizibiliteti – tha ai për Radio Anch’io sport. – Nga pikëpamja sportive funksionon, ndikimi ekonomik është pozitiv për të gjithë, më e rëndësishmja është se është pozitiv për mbrojtjen e kampionateve kombëtare dhe për vetë lojtarët, do të kishte më pak ndeshje me një pushim në korrik. Padyshim që ka kundërshtime në Evropë, por duhet gjetur një mënyrë për të përfshirë botën në futboll”.

“Në implementimin e Kupës së Botës çdo dy vjet – shtoi Infantino – do të marrim kohën që duhet, do të shohim nëse mund të thyejmë sa më pak kampionatet, e rëndësishme është të respektojmë mendimet e të gjithëve”. Së pari në lidhje me penalltitë e kohën shtesë? “Ka një debat, do të shohim”


“KOHA EFEKTIVE E POZICIONI I I RI JASHTË LOJE NË STUDIM”
“Koha efektive në botën e futbollit? Mendoj se është diçka që duhet studiuar. Unë jam tradicional, sepse futbolli është një sport tradicional, por modern për të mos pasur asnjë tabu. Një nga problemet më të mëdha të futbollit tonë është se sapo ka një faull të vogël lojtari mbetet në tokë dhe nuk lëviz më. Mund të mendohet pak më tepër për kohën reale nuk ka mundësi që në 90 minuta ndeshjet të zgjasin 47. Pastaj nuk e di nëse kronometri është zgjidhja apo jo, edhe unë kam qenë shumë kundër Var në fillim, por e pamë që mund të ndihmojë arbitrin. Ajo që mund të ndihmojë futbollin është e mirëpritur dhe vlen edhe për rregullin e offside që i jep sulmuesve një avantazh. Edhe kjo është një nga pikat që po studiojmë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu