• |
ide | kryesore

Protestë kundër masave anti-Covid/Policia në Holandë u sul qentë dhe përdor shkopinj gome

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Mijëra qytetarë u derdhën rrugëve të Amsterdamit me thirrjen “nuk bëhet fjalë për virus, por për kontroll”, duke dalë kundër masave anti-covid të ndërmarrë nga qeveria holandeze. Gjatë protestës situata precipitoi duke u kthyer në një arenë përleshjeje mes policisë dhe protestuesve.Në reagimin e saj policia përdori edhe shkopinj gome për të shpërndarë turmën si dhe lëshoi qentë për të kafshuar demonstruesit.

Qeni kafshon një protestues dhe më pas i sulet një tjetri të shtrirë përtokë të cilin policia e godet me shkop gome. Situata kaotike erdhi si pasojë e heqjes dorë nga autoritetet lokale mbi kontrollin e protestës duke lëshuar policinë mbi protestuesit. Madje ishte lëshuar edhe një urdhër për shpërndarjen e turmës por kjo gjë nuk u pranua nga protestuesit ndaj të cilëve policia përdori mjete të ndryshme për t’i detyruar të largohen.

8 Comments

  1. Bravo!

    Ketu duket niveli i civilizimit i nje shoqerie. Kur ka padrejtesi, duhet te protestosh. Ne kete STAN-in tone, protestohet vetem kur do politika, apo kur duan shoqatat LGBT te uncle George.

  2. Edhe ne holland paska ‘cecen’ e ‘malok’ si nga radhet e protestuesve ashtu si dhe te policise ??? Cfar mendimi kan ropshkerdhymit patronazhista, inferioret e shoqeris qe paguhen nga hajdutlliqet e rishkerdhimit ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.