• |
ide | kryesore

Apple bëhet kompania e parë në botë me vlerë prej 3 trilion dollarësh

-Instant, F1, Stil

Apple ka arritur një tjetër moment historik. Prodhuesi i iPhone arriti të hënën një vlerë tregu prej 3 trilion dollarësh, kompania e parë e tregtuar publikisht që ka pasur një vlerë kaq të madhe.


Aksionet e Apple (AAPL) u rritën me rreth 3% në një nivel të ri historik prej 182.88 dollarë, duke tejkaluar 182.85 dollarë për aksion që duhej të kishte vlerë 3 trilion dollarë. Aksionet më vonë u tërhoqën nga ai nivel.


Vlera e tregut e Apple për herë të parë kaloi pragun e 1 trilion dollarëve në gusht 2018 dhe kaloi 2 trilion dollarë në gusht 2020.

Aksionet e Apple u rritën gati 35% në 2021. Kompania ka përfituar nga kërkesa në rritje për iPhone 13 të saj të ri dhe modele të tjera më të vjetra, si dhe shërbimet e abonimit si Apple Music, Apple TV+, iCloud dhe App Store i saj i njohur.

Shitjet u rritën me gati 30% në më shumë se 83 miliardë dollarë në tremujorin e vjeshtës të Apple, i cili përfundoi në shtator. Kompania ka gjithashtu 191 miliardë dollarë para të gatshme.

Por së shpejti, Apple mund të ketë një kompani në klubin prej 3 trilion dollarësh. Microsoft (MSFT) tani vlen rreth 2.5 trilion dollarë dhe vlera e tregut e pronarit të Google, Alphabet (GOOGL) është rreth 2 trilion dollarë. Ende gjigante, por më shumë prapa janë Amazon (AMZN), e cila ka një kapital tregu prej 1.7 trilion dollarë, dhe Tesla e Elon Musk (TSLA), me vlerë rreth 1.2 trilion dollarë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu