• |
ide | kryesore

Këpuca e Artë 2022, Lewandowski vetëm i treti, e ndjek Berisha: renditja mbyllet në fund të kampionateve

-Instant, Sport

Klasifikimi i përditësuar për trofeun që do të dorëzohet në përfundim të kampionateve kryesore e nxjerr vetëm të tretin një nga protagonistët e mëdhenj të sezonit aktual. Robert Lewandowski qendron pas sulmuesit të Moldes Omoijuanfu dhe atij të Lillstrom Olsen, ndërsa ndiqet nga Veton Berisha, kapiteni i Viking…


Natyrisht me përllogaritjen e koeficientëve gjërat mund të ndryshojnë shumë shpejt në favor të polakut të Bayern Mynih, ndërsa shumë prapa janë Benzema i Real Madrid me 15 gola dhe Haaland i Dortmund me 13.


LLOGARITJA E KOEFICIENTËVE:

– golat e shënuar nga lojtarët e kampionateve të 5 kombeve më të mira të renditjes së UEFA-s kanë një koeficient 2.

– golat e shënuar nga lojtarët e kampionateve kombëtare nga vendi i 6-të deri në vendin e 22-të të renditjes së Kombeve të UEFA-s kanë koeficientin 1.5.

– golat e shënuar nga lojtarët e kampionateve kombëtare nga vendi i 23-të e pas në renditjen e UEFA-s për kombet kanë koeficientin 1.

# Futbollisti                     Gola    Pikë
1 Omoijuanfu [Molde]        27        40,5
2 Olsen [Lillström]              26        39
3 Lewandowski [Bayern]   19         38
4 Berisha [Viking]               22        33
5 Schick [Leverkusen]        16         32
5 Vlahovic [Fiorentina]      16         32
5 Salah [Liverpool]             16         32
8 Benzema [Real Madrid] 15         30
9 Dahl [HB Torshavn]        27        27
9 R. Gomes [Partizan]        18        27
11 Immobile [Lazio]            13        26
11 Håland [Borussia D.]     13        26
11 Anier [Paide]                   26        26
14 Beglarishvili [Levadia]  24       24
14 Simeone [Verona]          12        24
14 Undav [St. Gilloise]       16        24
14 David [Lille]                    12        24
18 Sappinen [Flora]            23       23
19 Botheim [Bodø Glimt]  15        22,5
19 Frey [Anversa]                15       22,5
21 Modeste [Colonia]         11       22
21 Juanmi [Betis]                11       22
21 Martinez [Inter]             11       22


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.