• |
ide | kryesore

Një propozim që mund ta shpëtojë Bashën

-Instant, Blog

Minimalisht ti je në dijeni të faktit se si me gjithë përpjekjet e bëra, nuk arrite të mbushësh as sallën e Pallatit të Kongreseve me demokratë të thjeshtë e jo më me delegatë


Nga Edi Paloka


Bashkëpunimi prej 8 vitesh në opozitë, si nënkryetar i PD, më ka imponuar gjatë kësaj kohe një qëndrim më të tërhequr e më pak agresiv ndaj teje. Ky qëndrim ka ardhur jo vetem për hir të marrëdhënies personale gjatë këtyre viteve, por kryesisht si marrje përgjegjësie mbi veten për aq sa më takon nga funksionet drejtuese që kam mbajtur në PD.
Nga 9 shtatori jam pozicionuar qartë në krah të Berishës, për shumë arsye, po mbi të gjitha me bindjen se jam në krahun e së drejtës. Më pas iu binda vullnetit të shumicës absolute të demokratëve për mbledhjen e Kuvendit të 11 dhjetorit, siç duhet të kishin bërë të gjithë drejtuesit e PD duke filluar nga ty i pari.
Ndërkaq ti zgjodhe që përballë vullnetit dhe interesit të demokratëve, të mbroje interesin tënd, lidhur tek karrigia e kryetarit të opozitës e në funksion të këtij interesi ngrite gjithë qëndrimet e mëtejshme duke iu dhënë goditje pas goditjesh atyre që për tetë vite luftuan e sakrifikuan për ty.
Me 9 shtator deklarove se po merrje një vendim të detyruar nga të tjerë, kundër bindjes tënde dhe nuk le fjalë lartësimi pa përdorur për Berishën. More vendimin e gabuar, në mënyrën më të gabuar e ç’ishte më e keqja, duke qenë i paralajmëruar për pasojat që ai vendim do të sillte për PD!
Më pas, kur jo vetëm Berisha, por shumica e demokratëve t’u kundërvunë, ti nuk zgjodhe ata si kryetar i tyre, por zgjodhe rrugën e kundërt!
Nga ai moment, qëndrimet e kundërshtarëve më të egër të PD, u bënë qëndrimet e tua. E akuzove Berishën me fjalët e Ramës për çdo gjë, madje edhe për ato gjëra ku ti kishe përgjegjësi personale siç ishte 21 janari. E akuzove si “komunist”, si shkaktar të ‘97 e më tej…! Mirë që nuk e akuzove dhe se ka “vjedhur” rrugën e Kombit !
Sigurisht që nuk i mendoje të gjitha këto kur Berisha të katapultoi fillimisht si deputet, pastaj tre herë ministër, më pas kryetar bashkie e në fund kur në opozitë të la në dorë postin e kryetarit të PD. I more të gjitha ato poste e privilegje vetëm prej Sali Berishës e prej askujt tjetër. Asnjë meritë, asnjë kontribut e ca më pak sakrifica nuk kishe në PD deri ditën që ai të katapultoi. E pra, ai Berishë ishte “komunisti që paskësh shkaktuar ‘97″ edhe kur të dha gjithe ato poste e privilegje. Madje ai ishte dhe me 9 shtator!
Megjithatë, sikur këtu të bëhej fjalë thjesht për një marrëdhënie mes Berishes dhe teje mbase unë do të zgjidhja thjesht të heshtja. As me Berishën e as me ty, unë nuk kam patur marrëdhënien e ngushtë që ju keni patur me njeri-tjetrin. Por këtu nuk bëhet fjalë për këtë, po për PD, për të gjithë ne.
Në fakt me sloganet “Të ndahemi nga e shkuara e të shohim të ardhmen” ti u ndave nga PD. Me sulmet e akuzat e Rames ndaj Berishës, ti ke hedhur poshtë e ke mohuar gjithë historinë e PD, gjithë sakrificat e demokratëve në 30 vite. Të atyre demokratëve që të dhanë gjithçka e nuk iu dhe kurrë çfarë prisnin prej teje. Tani, në mënyrë paradoksale, kërkon të qëndrosh në krye të një partie që e ke mohuar dhe për më tepër kundër vullnetit të shumicës absolute të demokratëve që me 11 dhjetor në Kuvend e më pas me 18 dhjetor me referendum, të shkarkuan nga kryetar!
Nese ti nuk do e dije këtë realitet mbase dhe mund të faleshin këto qendrime, por ti më mirë se kushdo e di që demokratët nuk i ke me vete. Minimalisht ti je në dijeni të faktit se si me gjithë përpjekjet e bëra, nuk arrite të mbushësh as sallën e Pallatit të Kongreseve me demokratë të thjeshtë e jo më me delegatë. Nuk mjaftuan as familjarët, as punëtoret e disa bizneseve që erdhën me detyrim, as njerëzit e marrë nga rruga, po u deshën dhe socialistët e Ramës për të mbushur sallën me 2 mijë vende…! Këtë ti e di shumë mirë, pavarësisht se çfarë deklaron publikisht.
E megjithëse i di të gjitha këto, ti zgjedh që pas përdorimit të sulmeve të Ramës të kopjosh pikë për pikë dhe qëndrimet e tij. E fillove me hile e truke “procedurash”, vazhdove me mosnjohjen e votës së shumicës e tani perfundove tek blindimi e bunkerizimi i selisë së PD!
Rama me këto mënyra mbron karrigen e tij të pushtetit, po ti çfarë po mbron, karrigen e opozitarit të përjetshëm?!! Pse?!
Ti e di që kështu, mund të jesh çdo gjë, po kryetar i demokratëve nuk mund të jesh kurrë. Po çfarë është më e rëndësishme ti e di shumë mirë që edhe sikur të përdorësh policinë dhe gjykatat e Ramës per të mbajtur një vulë e ca zyra boshe, as në ëndërr nuk i afrohesh dot më pushtetit e jo me ta marrësh. Atëherë plr çfarë te duhet gjithe kjo qe po ben?! Pse i genjen ende ata pak demokrate te thjeshte qe besojne me naivitet përrallën se vërtet pengesa per te marre pushtetin paska qene Berisha e tani pushtetin do na i sjellin ne pjate?!
Ne kushte te tilla dy alternativa mbeten:
-Te intereson thjesht karrigia e kryetarit te opozites per interesa personale biznesi.
-Me ose pa vullnetin tend, je pjese e atyre qe kerkojne shkatërrimin e PD per t’i lehtesuar mbretërimin Rames.
Per te qene i sinqerte , une nuk kam dashur te pranoje asnjeren prej ketyre akuzave edhe ne respekt te vetes time (gjithnje per hir te ketyre tete viteve te fundit). E po per kete arsye po bej dhe nje propozim te fundit me shprese te vaget se mund ta degjosh jo vetem per te miren e demokrateve por dhe tenden personale dhe te atyre pak veteve qe te ndjekin.
Ky eshte nje mendim teresisht personal dhe nuk ka asnje lidhje me pozicionin qe une kam sot si njeri prej 29 antareve te Komisionit te Rithemelimit te PD.
E kam thënë që në fillim të “konfliktit” se vetëm VOTA e demokratëve e zgjidh problemin. Në këto kushte, mbetet dhe një hapësirë e fundit; zgjedhjet në PD për të gjitha strukturat, përfshi dhe kryetarin e PD. Kuvendi i 11 dhjetorit ka caktuar një periudhë dhe 22 marsin si ditën e zgjedhjeve si dhe ka ngarkuar Komisionin e Rithemelimit për organizimin e tyre. Unë mendoj që për interesa madhore të PD, çdo gjë mund të negociohet për të zhvilluar një proces të pastër e me besimin e të gjithëve.
Demokratët të vendosin me votën e tyre sepse vetëm kështu qëndrojmë teë bashkuar dhe gjithë energjitë tona i përqendrojmë në luftën kundër Ramës. Bëhu pjesë e këtij procesi.
Kush fiton drejton! Por edhe ai që humbet, nuk humb përfundimisht!
Zoti Basha, ti je ende i ri, kështu që edhe po të humbësh në këtë garë, nuk do të ishte fundi i karrierës tënde politike. Nëse do ndiqje këtë rrugë, kam bindjen që dhe shumica e demokratëve që sot janë kundër teje, do dinin të falnin e pse jo dhe të të mbështesnin në një të ardhme. Ndërkaq rruga ku je futur e po ndjek është fundi sepse nëse i çon demokratët deri npërplasje, nuk ben gjë tjetër veçse shërben si kamikaz për interesin e Ramës, i cili është i vetmi që përfiton.
Prandaj zgjidh vërtet të ardhmen tënde dhe të PD, e prano votën e demokratëve si mekanizmin e kësaj të ardhmeje.

Edi Paloka/ Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.