• |
ide | kryesore

Lubonja: As në ëndrrat më të këqija të burgut nuk e mendoja Shqipërinë si sot

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Publicisti dhe shkrimtari Fatos Lubonja thotë me ironi se tani ka më pa shpresa sesa kur ishte në burg. Në një intervistë në Ora News, Lubonja tha se as në ëndrrat më të këqija të burgut nuk e ka menduar këtë realitet të tanishëm dhe se zhgënjimi lidhet kryesisht me raportet njerëzore.

“Unë tani them se nuk kam më shpresat që kisha kur isha në burg. Kjo është tragjike. Shpresoj që rinia të kuptojë se ky pesimizmi ynë vjen nga optimizmi i së kaluarës. Të burgosurit e menduan të ardhmen se do të ishte një realitet shumë ndryshe.


As në ëndrrat më të këqija të burgut nuk e kam menduar këtë realitet. Zhgënjimi lidhet kryesisht me raportet njerëzore dhe besimin e shqiptarit te shqiptarit. Unë kam qenë në burg kur ka ardhur Nënë Tereza. Ajo foli për Jezu Krishtin dhe tha se atdheun do ta duam më shumë kur të duam njëri-tjetrin” – tha Lubonja. ©LAPSI.al

12 Comments

 1. Po qe ti do lehje per Beghetin a e kishe menduar dhe a kishe pare ender qe sot merje aqe shume para vetem duke lehur?

 2. Ti thua ta kthejme Krishterimin ne qendren e botes tone. Sado t’i vijme rrotull perfundimi eshte qe dashuria dhe meshira nuk ekziston jashte etikes kristiane. Problemi eshte qe modernet menduan qe ajo lloj dashurie e meshire eshte mbytese per projektet njerezore dhe ndoshta paten te drejte, por ndoshta jo. Sado ta quash veten ateist o Lubonje, ky reflektim i joti nuk qendron dot jashte nje konrnize fetare, ashtu sic as morali ne vetvete nuk mundet. Sperdredhjet apo spekulimet filozofike nuk kane krijuar dot dicka te qendrueshme ne fushen e moralit. Ato ose kane prodhuar monstra si njeriu ri, ose thjesht kane justifikuar mbi nje baze tjeter ate cka ekzistonte ne Krishterim, ose kane perpunuar sisteme aq abstrakte konceptuale sa nuk i lene kurre dyert universiteteve. Pas Krishterimit nuk besoj se do kete me projekt te rendesishem me ne baze dashurine. Edhe suksesi i Krishterimit ishte krejt i pagjase, nje anomali gjigande e historise

 3. Sperdredhje filozofike cinike dhe pa asnje lidhje me ate qe thote Lubonja, po ben ti o Neri.

  Ai thjesht po thote qe eshte i zhgenjyer nga shoqeria shqiptare ne pergjithesi, qe s´kemi mesuar asgje nga historia…

  Ty te pelqen kjo qe sheh dhe jeton? Keshtu e kishe menduar Shqiperine e vitit 2022? Nuk besoj…

 4. Per shume arsye qe spo ti permend njerzit te shohin me dyshim Lubonja. Dhe ti e di qe ste besojne por je paguar qe te deformosh sa ma shume shoqerine shqiptare e vazhdon te besh punen tende

 5. Po na i thuaj o Astrit djali, pse njerezit a shohin me dyshim Lubonjen. Na ilumino.

  Tani na doli qe edhe opozitari me konseguent i te gjitha pushteteve pa perjashtim, ne Shqiperi, po deformoka shoqerine e civilizuar dhe avanguarde shqiptare.

 6. ne burg te qine ne bythe Tani po te qijne ne goje o Lubica Ngele zagar gjith jeten dhe nuk u bere nje here burre

 7. Prit O Lubonja se ske pare gje akoma Do ta shofesh ne burg shefin tend ,Katunarin e Vucidolit … ashtu si ne burg dhe tani do te shkerdhejne ne bythe dhe ty

 8. Goje palareve sufllaqexhinj te mesiperm as qe ia vlen t’u pergjigjesh, as qe e kane idene se per cfare flet Lubonja. Vetem lehin dhe nxjerrin m.. nga goja bodrumeve, se keshtu ua kerkon shefi suprem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu