• |
ide | kryesore

Napoli këtë herë nuk bllokohet nga ASL për ndeshjen me Juventus: shoqëria kërkon sqarim

-Instant, Sport

Pas përfundimit të hetimit epidemiologjik në radhët e të kaltërve, Autoriteti Shëndetësor Lokal (ASL) i Napolit 1 la dhënë një deklaratë zyrtare, duke specifikuar se ekipi duhet të respektojë me përpikëri maksimale rregullat e kontrollit dhe reduktimit të rrezikut, pa bllokuar nisjen e ekipit për në Torino, në program së shpejti.

Skuadra u grumbullua në orën 16:00 në stadiumin Maradona dhe përpara se të largohej nga objekti për të shkuar në Capodichino, drejtuesit i kërkuan ASL-së sqarime të mëtejshme mbi protokollin përpara se të niseshin. Për këtë arsye, fluturimi u shty me 45 minuta me nisjen në orën 18:00 dhe jo më në orën 17:15. Kështu, nuk ka asnjë pengesë për mbarëvajtjen e sfidës me Juventusin. Kjo është komunikata zyrtare për shtyp:


“Në lidhje me shpërthimin e infeksionit të konstatuar me Covid-19 në lidhje me SSC Napoli, ASL Napoli 1 Qendër njofton se në përfundim të hetimit epidemiologjik u konfirmua prania e pozitiviteteve të ndryshme, edhe brenda grupit skuadër dhe se për të gjithë subjektet që kanë rezultuar pozitivë, është urdhëruar izolimi. Për kontaktet e ngushta të konstatuara është ripërsëritur respektimi i përcaktimeve të pikës 1 të Qarkores së Ministrisë së Shëndetësisë nr.60136, datë 30.12.2021. I është bërë e qartë shoqërisë Napoli, se grupi skuadër, në dritën e shpërthimit të qartë të pozitivitetit, e cila ndër të tjera paraqet një tendencë të vazhdueshme të rasteve pozitive, duhet të respektojë me përpikëri maksimale rregullat e kontrollit dhe reduktimit të rrezikut”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu