• |
ide | kryesore

Vaksinim i detyruar edhe për futbollistët: masa e qeverisë në fuqi nga 1° shkurti, por problem mbetet mbulimi ligjor

-Instant, Sport

Vaksinë e detyrueshme edhe për lojtarët e Serisë A, ose më mirë, për të gjithë futbollistët profesionistë. Kjo është një hipotezë që sot mund të përkthehet në dispozitë legjislative me futjen në fuqi më 1 shkurt. Në fakt, vendimet e Qeverisë priten të zyrtarizohen si masë për të përballuar përhapjen e variantit Omicron, kulmi i infeksioneve të të cilit pritet pikërisht në fund të muajit: Këshilli i Ministrave është thirrur të vendosë edhe për futjen e super green pass për punëtorët, certifikata jeshile që mund të merret vetëm me vaksinim ose pas shërimit nga Covid-19.


Që në dhjetor, presidenti i FIGC-së Gabriele Gravina nuk e kishte përjashtuar mundësinë e vaksinimit të detyrueshëm për lojtarët, por problem mbetet mbulimi ligjor. Mbeten në tavolinë edhe disa përjashtime, duke nisur nga situata e atyre që kanë bërë vaksina të tjera të paadministruara në Itali, gjë që do të pengonte një tjetër përdorim me Pfizer dhe Moderna në hark kohor të shkurtër dhe për rrjedhojë do të komplikonte procesin e marrjes së certifikatës së gjelbër. Sa i përket lojtarëve të skuadrave të huaja që do të mbërrijnë në Itali për të luajtur ndeshjet e UEFA-s dhe FIFA-s, megjithatë modalitetet duhet të mbeten ato që janë në fuqi deri tani.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.