• |
ide | kryesore

Spastrime në parti/ Basha i mbyll rrugën zgjedhjeve, përjashton Berishën nga PD

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Mbledhja e kryesisë ku u mor vendimi për përjashtimin e Sali Berishës nga Partia Demokratike ka zgjatur deri në orët e para të mëngjesit. Sipas një raportimi të Panoramës, që nxorri fotot nga kamerat e sigurisë në sallën ku zhvillohej mbledhja, anëtaret e kryesisë kanë folur të irrituar ndaj Berishës.Për shembull kryetarja e Këshillit Kombëtar Arta Sakja është shprehur e habitur se si Berisha nuk ishte shkarkuar më parë. “Akoma nuk e kemi shkarkuar ne këtë?!” raportohet të ketë thënë Sakja gjatë mbledhjes. Njësoj e acaruar duket të ketë qenë edhe deputetja Greta Bardelli. “Kriminelë kam për t’i quajtur nëse më dalin përpara” raportohet të ketë thënë Bardelli, duke iu referuar protestës së ditës së shtunë kur demokratët e thirrur nga Berisha tentuan të hapin dyert e selisë dhe u përleshën me ata që qëndronin brenda.

Veç Berishës, të përjashtuar nga të gjitha funksonet dhe nga partia janë edhe të tjerë organizatorë të protestës.

1. Sali Berisha
2. Flamur Noka
3. Edmond Spaho
4. Albana Vokshi
5. Bujar Nishani
6. Arben Ristani
7. Rigels Muçollari
8. Keltis Kruja
9. Klevis Balliu

Një grupim tjetër është pezulluar. Deputetëve u është dhënë edhe një shans tjetër për t’u distancuar publikisht nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike, dhe veprimeve që dëmtojnë interesat elektorale apo politike të Partisë Demokratike. Këta janë si më poshtë:

1. Agron Shehaj
2. Aldo Bumci
3. Belind Këlliçi
4. Blendi Himçi
5. Clirim Gjata
6. Edi Paloka
7. Edith Harxhi
8. Eno Bozdo
9. Ervin Minarolli
10. Genc Deromemaj
11. Genc Pollo
12. Gent Strazimiri
13. Ivi Kaso
14. Ledina Mandija
15. Lorenc Luka
16. Luan Baçi
17. Mimoza Hajadrmamataj
18. Oerd Bylykbashi
19. Tritan Shehu

Ky është spastrimi më i madh i kundërshtarëve që Lulzim Basha tenton të bëjë ndonjëherë në PD. Me largimin e deputetëve dhe mbështetësve të Berishës, në selinë blu mbetet një grup parlamentar thuajse i përgjysmuar. Ndërkohë nga ana tjetër, Berisha ka paralajmëruar rikthimin në selinë blu përmes një proteste akoma më të fuqishme, ku do të jenë parashikuar masat e duhura për ta marrë godinën.

Vendimi për përjashtimin e Berishës e thellon më tej çarjen në PD dhe i pret rrugën një propozimit që mund të çojë në një formë paqeje mes demokratëve, siç është një proces zgjedhjesh që përcakton drejtimin e partisë. Për momentin palët janë vetëm duke iu larguar rrugës së pajtimit, ndërsa tentojnë të zënë llogoret në selinë blu sipas teorisë, sipas parimit: dhëmb për dhëmb e sy për sy me armikun./Lapsi.al


43 Comments

 1. Çohuni more në këmbë, organizohuni te gjithe opozita, jo vetëm PD, kundra klikes kriminale Rama-Basha. Çdo lëvizje tjetër e izoluar do dështojë. Keni përpara nje armik te organizuar dhe me lekë plot, qe kane edhe mbështetjen e të huajve antishqiptarë.

  Nuk ka zgjidhje tjeter, vetem demonstrata te vazhdueshme kunder te gjithë strukturës kriminale qe kan ndërtuar Rama e kompani, sa për Bashën ai është nje dobiç i vogël para klikës komuniste.

  Edhe njëherë, te gjithë opozitaret te bashkuar, jo vetëm PD!!!

  1. kujt ja thua? shqiptaret jane tredhur me kohe dhe e kane pranuar nenshtrimin me kohe .
   Pa u prere shume koka ,ky vend nuk behet as per 200 vjet .

   1. shqiptaret jan mpir shoku. nuk kan alternativa. shqiptareve nuk u ha me kari te heqin nje hajdut per te ven nj tjetr. shqiptaret nuk duan me te ngrihen per kolltuqet e hajduteve.

  2. O Miri, po qenke koqe loqe o njeri. Jeni akoma ne komunizem ju , militoni ne organization komunisto – terroriste te Sali Berishes. Lul Basha ndoshta nuk eshte njeriu i duhur ne krye te Pd- se por eshte me mire se te
   vije Sali krimineli Non Grata ne krye te saj

 2. Ja pra femije, keshtu eshte krijuar Partia Komuniste Shqiptare! Qe fale saj, shqiptaret shporren fazhizmin dhe vendosen demokracine popullore.

  Mesimi per sot mbaroj…

  Mos harroni Detyre Shtepie:
  Me cfare boje i lyen floket udheheqesi yne?

 3. Jepi Miri dil ti i pari partizan. Cte genjen mendja more i shkrete. Me Sali komunistin do te besh revolucion? Sa per dhune asaj pune ja keni marre doren. Prandaj dhe populli ju veshtron nga llozha e tallet me ju.

 4. Bashën dhe Berishën i ka zënë “mallkimi” i Sokol Olldashit, të cilit i mohuan fitoren me të padrejtë, aq sa sot “babë” e “bir” politik nuk po kacafyten vetëm politikisht, por kanë kapur “hunjtë” ndaj njëri tjetrit dhe po përplasen deri fizikisht bashkë me mbështetësit e tyre në derën e selisë së partisë, për ta “pushtuar” atë.Miri trim me erdhi te shurroj ne goje te salih karaxhic berisha

 5. Skllevër e bij skllevërish , ju nuk e meritoni lirine sepse nuk ja dini vlerat .
  Verini breket ne koke qe pashallaret kuq e blu , te mos mundohen shume.
  Skllevër e bij skllevërish , poshtrim per ju eshte veçse nje vakt buke .
  Vetem poshtrimin keni hak o skllevër e bij skllevërish .

 6. E mbrojte bashen deri ne grotesk o berisha dhe ja perfundimi .
  Rrite qenin qe te haje koken , i thone kesaj pune .

 7. Me duket vendimi me i arsyeshem, mbas sherrit me dru, hekra e vare ne dore, e vetmja menyre per tu mare vesh eshte te rrine sa ma larg njeri-tjetrit. Berishes me çeten e tij i uroj pune te mbare ne rilindjen e partise se tyre

 8. Te ben pershtypje reagimi i znj. Bardeli qe sipas shkodraneve, ka qene nje person qe adhuronte Berishen me shume se Perendine. Sa per disa mbeshtetes te Bashes ne grupin parlamentar, pavaresisht se jane te rinj ne politike, disa gjera i kane mesuar shume shpejt. Flamur Hoxha p.sh. eshte duke ndertuar nje kompleks diku tek Zogu i Zi, gojet e liga thone se eshte ne ortaki me nj e kunat qe permendet shpesh. Ina Zhupa dihet boterisht qe e ka burrin ndertues dhe merr leje tek Veliaj. Per Grida Dumen thone qe ka shume ndertime dhe mashtrime, ne fakt qarkullon me nje Range Rover qe kushton mbi 100 mije euro. Ervin Salianji qe del me shkop per te mbrojtur pasurine e tij, znj. Duma. Shume i interesuar eshte edhe Gazi Bardhe se ka nevoje per mbeshtetjen e Bashes per te marre qenin per te cilin eshte ne gjyq me ish-partnerin. Per Gjekmarkaj, te gjithe me te cilet ka punuar, thone se jo vetem eshte sahanlepires, por pasi lepin sahanat, nuk e ka per gje te kafshoje doren qe ia ka vene sahanet perpara. Mund te vazhdohet keshtu me te gjithe te tjeret qe mbeshtesin Bashen dhe qe Basha i afroi ne ate parti per interesa biznesi. Pra nje turme e padinjitet e pander dhe qe i shitet atij qe e blen me shtrenjte. Por problemi qendron diku tjeter. Nese deri me tani jane sponsorizuar nga Rama sepse i kane bere shantazh me protesta, cfare do bejne tani e ne vazhdim. Kuotat e tyre ne burse kane rene ne minimume te tilla qe rrezik do iu duhet te mbahen vetem me rrogen. Shumica e tyre nuk kane as guximin te dalin e te takojne njerez. Kuksianet thone le ta provoje Flamur Hoxha te vije ketu e te na takoje, te tjeret s’kane prapanice per te dale e te takuar votuesit e tyre (ketu pa diskutim ben perjashtim Gaz Bardhi qe prapanicen e ka). Gallata me keta te pafytyre do vazhdoje deri ne diten qe te behen zgjedhjet e pjesshme lokale ku me siguri, Basha do i mbledhe nja 2 mije vota ne 6 bashki dhe ne fund, do thote se ia vjodhen zgjedhjet e prandaj beteja sapo ka filluar. Pastaj ne zgjedhjet lokale te vitit te ardhshem, ne 61 bashki, Basha edhe mund te marre ndonje keshilltar, por kurrsesi nuk mund te pretendoje me teper.

  1. keshtu e ka politika shoku. nuk eshte shoqeri politika eshte interes, sidomos ketu ku nuk ka as vlera as pricnipe.

 9. po habitem qe arta sakia qenka demokrate poketo jane familie komunistesh gjyshi sekretar partie spiune dhe taku kur mori bashkine e kavajesmori ne pune socialiste dhe femijet e socialisteve .keto demokrate nga te dyja krahdet duhen te zhduken se jane kope ujqerisht qe shqyejne njeri tjetren duhet pa tjeter te krijohet nje parti e re demokratike qe te perfaqesoje intesesat e popullit dhe jo te oligarkeve edi rama ehte demokrat dhe njeri i zgjuar do e kesh voten tone sa here te votohet dhe zoti i dhente jete te gjate

 10. po habitem qe arta sakia qenka demokrate poketo jane familie komunistesh gjyshi sekretar partie spiune dhe taku kur mori bashkine e kavajesmori ne pune socialiste dhe femijet e socialisteve .keto demokrate nga te dyja krahdet duhen te zhduken se jane kope ujqerisht qe shqyejne njeri tjetren duhet pa tjeter te krijohet nje parti e re demokratike qe te perfaqesoje intesesat e popullit dhe jo te oligarkeve edi rama ehte demokrat dhe njeri i zgjuar do e kesh voten tone sa here te votohet dhe zoti i dhente jete te gjate

 11. Nga 59 deputetë që, ka PD, duke parë listat e të përhashutuarve e të atyre të “paralajmëruarve”, rezulton se gjithsej janë 12 deputetë të përmendur.
  Janë përjashtuar vetëm 4 deputetë.
  Në këtë shkrim thuhet se janë përjashtuar gjysma e deputetëve.
  Po si qenka numuri 4 gjysma e numurit 59 ?

   1. Kuriozitet i thjeshte. A ka gjetur ndonjehere E. Hoxha ndonje grup antiparti me 28 antare? Keta paskan qene te tmerrshem. Ama partia tene me Lulin ne krye si trashegimtar i denje i Hoxhes, arriti te zbuloje kete grup armiqesor shume te rrezikshem qe kishte per qellim rrezimin e pushtetit popullor dhe te ulte fitimet e kunatit. Tani fitimet e kunatit kane rene, ajo dihet. Basha nuk ka cfare ti shese me Rames pervec Gazit te Bardhe nuk eshte se Gazi i Bardhe ka ndonje vlere te madhe per Edvinin. Te na rroje partia. Keta qe do eliminohen te rrine te qete se partia e tyre po i denon.

 12. Qahemi kot nga rama dhe veliaj..ky tjetri me boje flokesh qeka komplet i shkare…
  O zot si sna u ndane psikopatet dhe maskarenjt..ca mallkimi

 13. Kjo eshte e padegjuar, kur te te gjykoj dhe ajo sakja, kompania e gaz bardhit o zot thone korçaret te kem dy b.., nje taçash e nje ta mbash apo ajo gerdalla e zef gjonit, copa injorantesh, apo ajo mbesa asaj fallxhoresh tek sami frasheri !

 14. Është Sali Berisha, zonja e zotërinj, ai i çadrave pistoletë dhe thikave me helm në 21 janar. Është i njëjti që nuk njihte baxhanakun e tij që çmontonte predha me fëmijë, në “aksidentin teknologjik” të Gërdecit, me 26 të vrarë. Është Sali Berisha i kontrabandimit të naftës për tanket e Millosheviçit sepse siç do thoshte më vonë nuk mund të linte pa ngrohje kosovarët. Është Sali Berisha që i shtrëngonte dorën Alimuçës e Sudes për të thënë më pas lekët tuaja janë 100% të sigurta”.

 15. Miri o rrot kari Revolucion me Sali Serbin do beni ju o cecene ?Ju skeni fuqi te ngrini breket tuaja jo te permbysni qeverine e Edi Rames qe ju mban ne maje te karit

  1. Ke shume te drejte. Saliu nuk le rast pa e thirrur ne Tirane Vuciqin. Edhe tani ka ndermend te bleje Gaz tek Vuciqi per te sulmuar trimat e keshtjelles

 16. o zagaret e gamorit Surrelit, kur u bo lulqim Brian ta ndimoni ju o qelbesira do me thon qe jete vend e ka more lumi o merdat e gelboqeve

 17. JU qe keni mbetur shkoni merrni Testat-qe t’ju japi Drogaxhiu o zagare muri qe e shnerruat Partine -ne Veglen e te droguareve o ju qifsha ato motrat dhe grate.

  1. Vlonjati nga Dukati ose Stalini,
   sot me ke pelqyer mbasi ke dale ne origjine duke qire motrat dhe grate e vellezerve te tu.
   Keshtu te pasha ngahera!

  1. O bythqir, po Edi Rama te qij grun e vet njehre se ja bon kalamonin shoqnia ne pleqni dhe Kristaqi ne rini.
   Kjo rrace bythqirash jeni ju o sufllaqet e Paulinit.

 18. Haklajt e pafate ishin djem te paster nga brenda.
  Dhe familje e mire dhe e forte.
  I mori ne qafe tosi kurv-nano dhe tosi-bushtrra klosi me bolsheviket e tjere ish sigurims…..
  Shkuan si shkuan….
  Tani lulja me bashibozuket e tije qe nuk vlen sa nje qime floku e Zylfijes…..
  Si do ja dalin lulja puneve qe i kane hapur vetes??????
  Mire lule mire
  ramkurvi dhe kimete-buchja do te mbrojne for ever….
  Vonon….
  Por nuk harron njeri pabesine.
  Gojore e shqepure.
  Kelysh i hijenes se zgjebosure.

 19. perzeje kopilin e Sheqeres ,hajdutin,Kriminelin,genjeshtarin,agjentin serb,bythqirin e vucidolit,drogaxhiun,shkaterruesin e Shqiperise …Perzeje kete sharlatan qe ka qef ta quaj veten politikan ne fakt eshte vetem nje rrot kari qe se bo nona, cunin e Karaxhicit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.