• |
ide | kryesore

Analiza/ Tre mesazhet e Gabriel Escobar kundër Berishës

-Instant, Arkiva, Kryesore

Votë dhe jo dhunë, një paralajmërim për mbështetësit e Berishës dhe një tentativë për ta zvogëluar masivitetin e tyre. Këto qenë tre mesazhet e dërguara nga Uashingtoni pas protestës së 8 janarit. Pasi ka dëgjuar intervistën e Zv/Ndihmës Sekretariit të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar, Lapsi.al ka drkriptuar tre mesazhet kryesore që ai i dha Zërit të Amerikës. 


Sa mbështetës ka Berisha?


Gjatë gjithë intervistës me gazetaren Keida Kostreci, Gabriel Escobar u mundua ta minimizojë mbështetjen që ka Berisha në PD dhe pothuajse asgjesimin politik që ka pësuar Basha. “Është e mundur që ai të ketë mbështetës. Por unë do t’u tërhiqja vëmendjen atyre që mendojnë se fakti që ai mund të nxjerrë përkrahës të dhunshëm në rrugë, sinjalizon një lloj mbështetjeje elektorale. Dyshoj që të jetë kështu. Dhe shpresoj që votuesit ta refuzojnë këtë lloj sjelljeje në këto lloj aktivitetesh” tha ai. Por kur gazetarja këmbënguli se Berisha ka shumë mbështetës Escobar u shmang duke thënë: “Po, është e mundur. Por nuk dua të flas për Berishën”. Pra diplomati amerikan u ndodh në rolin e vështirë të atij që duhet të përkrah dikë që e kanë braktisur votuesit e vet. Dhe kjo është hera e parë që një politikë e tillë e SHBA-së zbatohet në Shqipëri. Pavarësisht kësaj Escobar tha: “Unë kam një mardhënie të mirë me Bashën dhe nuk mendoj se ajo që po ndodh në rrugë reflekton fytyrën e PD”.

Lexo me tej: Intervista e plotë e Escobar për Berishën, Bashën dhe luftën në PD

Jo, atyre që shkojnë pas Berishës

Kishte një frazë që u shpërnnda gjithëandej shumë kohë përpara se intervista e Zv/Ndihmës Sekretariit të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar të transmetohej e plotë. Ajo ishte: “jo gjithkush që pretendon se është anëtar i Partisë Demokratike është një partner i rëndësishëm i yni në këto momente”. Duke qenë se mendimi i diplomacisë aktuale amerikane për Berishën është i qartë, kjo frazë duket se u drejtohet më shumë mbështetësve dhe deputetëve që atij i shkojnë nga pas. Pra në një farë mënyre ajo përbën edhe një lloj shantazhi se kush është me Berishën nuk është me SHBA-në.

Kunji i ambasadores Yuri Kim: Jeni lodhur nga “spin doktorët”?

Votë, jo dhunë

Mesazhi më i fortë i intervistës së Gabriel Escobar ishte se opozita duhet ti zgjidhë krizat e saj në rrugë demokratike. “Mendoj se është për të ardhur keq që dikush do të përdorë dhunën dhe jo kutinë e votimit në një përpjekje për të marrë nën kontroll një parti politike”. Por kjo është pjesa ku diplomatët amerikanë kanë kontradiktën logjike më të madhe. Sepse ata e shantazhuan Bashën që të përjashtonte nga grupi parlamentar një njeri që sado mëkate që të ketë nuk ka pasur asnjë çështje penale të hapur. Ata e detyruan kryetarin e PD-së që të merrte një vendim personal ndaj Berishës, ndërkohë që ai sapo ishte zgjedhur me votën e qytetarëve si deputet. Pra nëse në 9 shtator nuk u veprua demokratikisht me votë kjo u bë si pasojë e presionit amerikan. Ndaj tani ata nuk mund të pretendojnë pas të vjelave që krizat të zgjidhen në mënyrë demokratike.

©Lapsi.al

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40 Comments

  1. Iku kjo punë. Na shkoi gjithë ai mundim kot.
   Ditë më të zeza do të na shohin sytë.
   Americani di merda….

   1. Ty nuk ta ka shkaur mundi kot o sufllaqe. Perkundrazi, ti po ha dhe nga Xoni dhe nga Brava tani. Yt bythqir muti!

    1. Escobar jep interviste tekZeri i Maerikes,cila eshte arsyeja ne lidhje me shqiperine ?

     Le ta shoim pak situaten

     Vendi qeveriset per 3 mandate nga Rama 2013 e ne vazhdim. Borxhi publik ne 2013 nga 6 miliarde vajti ne 11 miliarde ne 2021 Pra borxhi nga rama u dyfisha DHE nese llogariten PPP kap shifren 15 miliarde euro

     Pyetje per lexuesit, jane marre borxh 15-6 = 9 miliarde euro.

     Cili eshte investimi qe ju arrini te prekni ne vleren prej 9 miliarde euro. ose edhe mblidhni nese arriniti beni bashke po ju ndihmoj me nje veprim aritmetikor , i zbresim 700 milion te inceneratoreve dhe do te mbeten 8. 3 miliarde euro te cilat duhet te jene diku!

     atehere ku kane vajtur ?
     sikurse ne 3.5 miliarde euro qe mblidhen mesatarisht gati 1 miliarde jane keqperdorim sipas KLSH. jo vjedhje detyrimisht por abuzim. vjedhja behet edhe me kontrata rregullta te ilat KLSH nuk i heton. pra vjedja perfshire shperdorimin shkon ne 2 miliarde
     ne 8 vjet x 2 miliarde eurro ne vit jane 16 miliarde + 9 gjithsej 25 miliarde euro dem ekonomik

     pra demi eshte 25 miliarde euro!!!

     (per kaq sume para edhe US Secertary of state Antony Blinken kercen vallen e tepsise se Rames!)

     Nderkohe kanabizimi, dhe trafiku i droges llogariet ne miliarda euro ne vi!

     Ceshje tjeter me interes eshte legjitimeti i qeverise. Ne zgjedhje 2021 shteti u ve ne sherbim te PS me financime termeti, punesime, patronizhistat etj etj tom doshi force e pare ne zall bastar, nxjerr 3 deputete, qifja nxjerr tre deputete nje ne vore e dy ne elbasan. Shteti dhe PS u bene bashke . pra kemi nje qeverite dale nga zgjedhje e deformuara.

     Me gjithe cka ndodh, ne kte intereviste , zyrtari zyrokrat i zyres se nenzyres se nen zyres se ndihmes zyres se ballkanit per shqiperine me 2 veta , pra per eskobar eshte me rendesi qe te merret me opoziten, si duket kabllogramat nga ambasada i tregoje nje pasqyre tjeter, shume te renduar ne euro.
     ndoshta keni per tu habitur, por jo !

     kabllogramet e renduara ne euro, i tregojne ndrsyhe nje situate ku pretendohet dhune nderkohe protesta ishte LIVE dhe veprimet nga brenda selise ishin te dhunshme dhe qeveria ne menyren me skandaloze dhunoi te gjithe demokratet. pshnese rrezikohejjeta eburrit te marsides si nenkryetar, i kuvendit atehere krijohej korrider dhe nxirreshin jashte te rrezikuarit nga gazi i plasur brenda zyrave ne seli pikerisht nga njerezit e inkriminuar brenda ne seli te kontrolluar nga bardhi

     Pra, pyetjet mbi ngjarjet tek seliae PD nderkohe qqe PD nuk ka asnje pushtet s lokal as qendror, krijojne vetiu HABI!
     Cfare rendesie ka se cfare ndod ne nje seli qe detyron nje zyrtor te rendomte te jape interviste tek zeriiamerikes ?!

     Sikur nuk shkon , po as fare! Te merresh me nje non grata 78 vjecar apo me opoziten e vertete valle?
     Dhe nje pupac i emeruar si opozita murrizi versioni 2021, uzurpon seline e nje partie politike me ndihmen e qeverise!!
     Dicka nuk ka llogjike !
     Ka nje qeveri qe vjedh kanabizon trafikon abuzon cdo gje, drejtesi qe nuk funksion fare me nje parlamanent ku po ravijezohet murriz versioni 2 me zotin LLULL bardhin jorida tabakun, rushin e gjate, ekzekutiv nje kezkeutiv qe qeveris cdo bashki rampjellje 100%
     Nje parlamenti legjislativi rampjellje me opoziten basha murrizi tabaku ose kerperata v2, dhe me drejtesine rampjellje komplet me numer dosjesh qe do 20 vjet te shqyrtohen me kete ritem. nderkohe kane kaluar 5 vjet nga reforma ne drejtesi. nje ceshjte shkon 25 vjet. mosha mesatare 75 vjec, ceshjte te fillon zakonisht kur je i pjekur pra 20 vjec e lart, dhe te iken jeta duke ndjekur gjyqet, nje ilustrim idiot pernje sistem gjyqeso zro funksional!

     me keta ne psuhtet BE largohet pafundesisht, por eskobar nuk e ka fare ne interviste ama!

     Tani besoj se e kuptoni vete se c’a eshte kjo interviste, kjo ska lidhje me shqiperine apo me non grata, kjo ka lidhje me lobim, jepi leke flasin ca te duash

     Ne dukje jemi nje vend aleat qofte dhe formalisht, por te mendosh qe ska peshe si vend,atehere kjo ja hap krahn komplet lobimit sepse nuk ka asnje rrezik te afert

     ne rajon siuaa eshte njesoj . Ne serbi vucic, ne shqiperi rama dy vendet qe kane ndikim dhe jane faktor ne ballkan dhe ne vendet fqinje si bosnje mal te zi maqedoni , kosove , keto dy vende jane duke u qeverisur nga hajdute ku dhe opozita eshte shkaterruar

     Sitauata ne serbi dhe shqiperi si vendet me shume ndikim ne rajon, i hap rruge spekulimit vjedhjes, shkaterrimit te shtetit ligjor, shqerise dhe hapesire per cdo ndikim trafik apo cdollojgjeje

     Kushdo qe mendon qe amerika nuk spekulon me veten e vet ju ftoj te shikoni se ca ndodhi ne afganistan!!! 20 vjet lufte, gjak, triliona USD cdo muaj, mijra bashkpunetore dhe aleate u lane ne balte, amerika i zeroi dhe me e bukura, usa finacon tani talebanet
     lajmi i fundit ishte qe USA i ka dhene 800 milion USD ndhme talebaneve javen e shkuar per arsye humanitare!!!!

     Qendrimet amerikane jane qendrime tipike te birave te kurves, deri ne momentin qe i duhet serioziteti ne nje rajon, ata kane per ta shfrytezuar per interes te tyre . kur te kene nje problem qe u vjen nga rajoni do ndryshojne qendrim . Deri atehere kush u jep leke, kush eshte i zoti do i jape gaz. keshtu po ben kimete fytyrebytha dhe eskobari i mban vallen

     Pra nuk ka rendesi se ca thote amerika per PS PD apo PSD e tom doshit. jane ceshtje shume te vogla pa pike rendesie per ameriken. Amerika eshte nje vend me shume probleme, sfida, dhe shume i fuqishem, nuk eshte shqiperia fanar ndricues per ata. Ne fund te dites shqiperia i intereson shqiptareve, por, politikanet i therresin te huajt per te mbuluar gjerat e tyre dhe i ndajne bashke me ta parate,

     ameriken duhet ta degjojme kur te thote noi gje me rendesi per rajonin dhe me rezerva se nuk i dihet. ne fak rajoni eshte stabil dhe nen cadren e amerikes. serbia luan politke te marre koncesione nga BE e noi lek
     psh eskobar tha proesi i berlinit. kjo ja vlen sepse ka interese per shqiptaret parimisht ne dukje. te tjerat grata non grata, selia protesta, pao ca ndodh ne pd ps jane mubabet lobimesh
     nuk u ha palla i bejne te gjitha , shihni afganistanin , irakun, libine e gadafit. duhen lexuar qarte gjerat se nuk votojne amerikanet per ramen dhe berishen , votojne shqiptaret

     1. God Bless America! Krimineli i shqiptareve sb ne burg sa me pare

     2. aaaaaa si po na i qan bythen ky bashk me kinezen Ambasadore.po ca u bo protest, pala brenda shkàktoj plagosje ne protestusit jasht.po ti Eskobar bashk me Ambasadoren e harruat perleshjen me atm ne mes te Amerikes per pushtet.

  2. Ore Pablo Escobar, po ti rregullo Colombin, Afganistanin pastaj merru me kartelin e bananeve te droges se Edvin Kristaqit. Sa me shume flisni aq me te urryer beheni, sa me shume deklaroni, aq me shume i cirni masken vetvetes,! Ky popull as e ka dashur dhe as e don USA, dashuria per USA (qe ju me pare e propagande manipuloni per 30 vite, nonstop, dite/nate) eshte si puna e mbeshteteseve te Lulushit “0”, apo si puna e atij burgaxhiut Ngjela!

 1. Dyshimi se amerikanet kane “miqesi” me Bashen eshte jashtezakonisht i madh. Ata me te vertete mund ta mbeshtesin Bashen, por kjo behet per te fuqizuar pushtetin e Rames. Rama eshte “miku” i vertete i amerikaneve per sa kohe atyre t’iu duhet. Me pas… nje zot e di se si e hedhin ne kosh. Keshilla per te zgjidhur problemin me vote, pavaresisht se Escobar ia gjuan Berishes, eshte nje budallallek pasi eshte dashnori i “votes se lire e te ndershme”, Lulzim Basha, ai qe behet pengese per voten. Nese njerezit pyesin se perse Escobar mbeshtet Ramen, pergjigjq eshte shume e thjeshte. Mjafton t’i degjosh mbiemrin. Por nje pyetje lind normale, ky Escobari, mbulon gje edhe Afganistanin?

  1. O Lapsi me votë thotë ai. Sigurisht që ai s’do mbështesë Berishën në këto momente, por votën. A nuk e bëri Berisha me votë. Kush e refuzon votën? Pse Berishës i drejtohet ky mesazh? Paloka njeriu i Berishës a kohë që e ka ofruar votën Analizë vari leshin. Askush s’të mban po s’pate mbështetës. Sa herë e kanë provuar me lloj lloj diversionesh ndaj Berishës në të shkuarën, me ceken, pollon, etj. Vetëm vota, kaq.

 2. Amerika eshte baxhella mo e madhe qe njeh historija njerezore me pa ameriken te uken truri ne 70 perqind te saj eshte e mbaruar te ha miu dhe arixhiu

 3. Atij as qe ja ndjen dhe as do ta dije se çbehet ketu . Mbasi e shohin se nuk po ju ecen propaganda ketu shkojne e marrin ne intervist eskobarin qe mendjen e ka tjeterkund . E gjithe propaganda mavi ka ndez motorret . por vrulli popullor nuk ndalet . Jo se njerezia jane me Berishen por sepse Rama e ka qelb fare. I fukarepsi te gjithe , degjeneroj çdo vlere njerezore , tanikerkon te bashkepunoje edhe me bashen dhe perfundimi dihet qe eshte nje tmer per njerezine , se bashku kane per ta bere mutin mullar . Kete populli e ka kuptuar . Berisha eshte sebepi sepse ne realitet populli e ka me politiken ne tersi si dhe me mediat lekakuliste ne sherbim te tyre . Populli e ka me marrveshjen rama – basha ne veçanti . Jane bere shume te frikshem , edhe Eskobari (pablo) do ti kishte zili

  1. There are three kinds of people in this world :

   Scavengers.
   Predators.
   Gods.
   Scavengers are in the bottom of food chain ,who are struggling and settled middle class people. Scavengers are usually prey but they also have potential to become Predators. Scavengers have high risk of getting killed and being controlled via threats. Hence ,they can’t make major decisions.

   Predators as name depicts, are people in power. These people are Rich and Ultra rich (Politicians, NG Organisers and Administrative officers) . They serve as arms of gods (They even have potential to become gods). They are called predators because they have low risks of getting killed or being threatened. Hence ,they work as executors of major decisions.

   Gods are in the top of the food chain (Giant business magnets, Royal family members and Secret societies) where no scavenger or predator can bother them. Their command is the law, even in a Democratic country. They are in their highest potential, they can crash the markets, they can choke a nation to poverty and they can lift a nation from poverty. Hence they control the world.

   This was the closest explanation I could express through high biological analysis.

   Or should I say, “Best Scientific explanation ever?”

 4. Ki amerqeni u hedhe jonxhe per te ngren ripierdhja se 80% e popullit as ja varin fare .Po fundin e din amerqent e pane me Albinin ne Kosov . Opozit e vertet esht grupi i Rithemelimit dhe Lsi

 5. Problemi i Shqiperise eshte i madh, madje shume i madh. Shpellaret dhe idiotet perbejne nje numer te kosiderueshem dhe manipulueshem per politikanet mashtrues. Rruga e qyteterimit do te vazhdoje per nje kohe shume te gjate.
  Mjere Shqiperia!

  1. E kunderta eshte, perdersia te kete me shume bythqira sufllaqe qe i lepijne bythen komunisteve e Ramazanit non stop qe e ka kthyer Shqiperine ne Kolumbi, sdo kete dite te bardhe ky vend.
   Kur tju qihen robt ju o prinder 1 dhe prinder 2, athere do behet ky vend!

    1. Na rrofsh bolet o Edi Rama! Jane bere komunistet te nxjerrin syte per Ameriken po keta skllever qe te conin ne Spac po te permendje fjalen Amerike. O tempora, o mores!

  2. 750 mije zemra socialiste votuan ramen.

   Basha ishte me ramen ne zgjedhje

   Keshtu qe ta gezosh rama basha veliaj

 6. Në fakt, është e vërtetë se aty ka pasur plan për ndërtimin e kullave, bashkë me Xhaminë e Namazgjasë.

  Dhe plani është firmosur nga vetë Sali Berisha kur ka qenë kryeministër, siç vërtetohet edhe nga faksimilet e publikuara më poshtë

 7. Kryetarët e PD, Berisha e Basha kanë bërë që të dy marëveshje me Ramën.
  Berisha bëri marëveshjen me Ramën duke ndryshuar edhe kushtetutën, për të rritur në maksimum kompetencat e kryetarit të partisë e të kryeministrit e zvogluar komoetencat e legjislativit (parlamentit) dhe të presidentit.
  Ate marëveshje nuk ju a propozuan ndërkombëtarët por e bënë me nisiativën e tyre , ndonëse patën kritika për këtë.
  Në 2017, Basha , pas këmbënguljes për dorheqjen e Ramës,e krijimit të një qeverie provizore teknike, pasi opozita u ngujua në çadër para kryeministrisë, nën presionin e garancinë e BE e të SHBA, pranoi të bënte një marëveshje me Ramën, për krijimin një muaj para zgjedhjeve të një qeverie mikse të përkohëshme, midis dy partive më të mëdha, që do të ndihmonte në mbajtjen e zgjedhjeve të rregullta.
  Faktet treguan që Rama i kishte blerë me kohë votat me paratë e pista të drogës e me ndihmën e bandave kriminale.
  Mediat shqiptare , nuk e kritikuan thuajse fare marëveshjen midis Berishës e Ramës që i bëri kryetarët e partive , pronarë të partive përkatëse.
  Kundër asaj marëveshje dolën vetëm LSI e Nard Ndoka, në mos gabohem.
  Kurse kundër marëveshjes së Bashës me Ramën, dolën të gjithë ish krerët e PD që nuk ishin zgjedhur më në kryesi, që nga Topalli, Bregu e Patozi e deri tek ata që nuk u zgjodhën më vonë deputetë në zgjedhjet e 2021-shit
  Cila nga këto marëveshje i solli më shumë dëme demokracisë shqiptare ?
  Basha nuk ka qenë asnjë ditë të vetme kryeministër i Shqipërisë.
  Janë dy të tjerët, Berisha e Rama ata që nuk duan ti zbresin kalit të Skënderbeut.

  1. Aq shume je nxituar saqe dhe fjaline e ke filluar me germe te vogel nga frika nuk realizon planin ne mbrotje te unitetit Ramazan-Brava per sufllaqen e radhes!
   Yt pidhropsh!

 8. I amerika e bidonit eeskobarit e kimetes e sorosit braves dhe ramovicit do ta kthejne do ja nderrojne emrin shqiperise do quhet guatemala

 9. Ore Pablo Escobar, po ti rregullo Colombin, Afganistanin pastaj merru me kartelin e bananeve te droges se Edvin Kristaqit. Sa me shume flisni aq me te urryer beheni, sa me shume deklaroni, aq me shume i cirni masken vetvetes,! Ky popull as e ka dashur dhe as e don USA, dashuria per USA (qe ju me pare e propagande manipuloni per 30 vite, nonstop, dite/nate) eshte si puna e mbeshteteseve te Lulushit “0”, apo si puna e atij burgaxhiut Ngjela!

 10. e ka ndare mendjen DASH me e shkerdhy para mbrapa malokun e vucidolit Prisni o cecene se ky eshte vetem fillimi Burgu e pret cecenin Saleh Qeni

 11. E kuedi ky eskobari ca behet ne shqiperi.Do thoni ju ai e di se eshte amerika Ai di cdo gje.Se te dhenat ja jep rama,gjikondi,agaci,balla,veliaj,ahmetaj,ja jep blloku i zi i spartak brahos.Agjenturat me te forta ne shqiperi jane KGB..UDB..SPARTAK BRAHO.Po une do sygjeroja qe ti jepet nje vidio ketij eskobarit dhe kur te caloj neper ballkan here tjeter,patjeter qe do vi ne shqiperi dhe ti pyetet e pe vidion?Cakomenti ke?Vidjo eshte realiteti aktual i kesaj qeverie rama qe e ka bere shqiperine vendin me te korruptuar ne bote dhe shqiperine vendin me kacak ne bote.Dhe kjo me mbeshtetjen me te fuqishme te fondacionit soro dhe padyshim te ambasadoreve usa te akredituar nga 2013 deri me sot. [ VIDJUA ESHTE E PUBLIKUAR NE NE JOU TUBE ME titull ” Rjedhja e pagave” -Hetimet mbi politiken dhe skandali me evazionin fiskal – TOP STORY. Top Channel Albania Published on Jan 12 , 2022… Kish nje anektod qe shqiptaret e perdornin me ironi ne kohen e komunizmit :LIGJET VINE TE PASTRA NGA TIRANA PO TURBULLOHEN RRUGES,aq fuqi kishin,se ne ate koh as behej fjal per tu ngritur ne demostrata se pushkatoheshin me gjithe femij,DHE IRONI BENIN AJO U KISH NGELUR PO JO HAPUR DIHET.do thoni ju sot eshte demokraci ngrihen.Po ngrihen e pam sa gaz u hodh atje sa sishin gjithe bombat qe hodhi gjarmani ne shqiperi ne luften e dyte boterore.Pra po ti matesh gjenocidin e gjermanit me gjenocidin e edi ramen ,rama qendron shume me lart dhe per mendimin tim eskobari duhet ta nderoi me medaljen e lirise.Enverin ne pushtet e solli titua dhe kur titua i thosh enverit vriji borgosi meru tokat masakroi, enveri e kish mikun me te madh kur i kercenoi pushtetin enverit i tregoi vendin dhe u lidh me ruset .Me ruset e stalinit ky qe akoma me xhelat kur erdhi hrushovi dhe i tha ik enver boll ndenje ne pushtet, edhe ruseve si jugosllaveve jua mbulli deren enveri.Te njejten gje me kinezet kur e perkrahnin enverin ,nuk degjohej gje tjeter enver mao cedun.Kur mao ce duni i tregoi brylin te njejten gje beri dhe me mao ce dunin.E tregova kete per nje pergjigje qe shume shqiptare thone pse amerika sulmon nje plak pa pushtet po nuk ben non grada kush ka pushtetin dhe eshte problemi faktik i korrupsionit dhe gjendjes mizerable te shqiperise.Une mendoj se usa e di historine 45 vjecare te enverit po me deshe dhe punon per mua te dua po qe sme do ,rama e ka permendur kaq here KEMI DHE OBSIONE TE TJERA pra rusine,kinen.Rama do e mari nga usa po jo tani njesoj si e mori berisha ne pleqeri dhe pa pushtet.Thone pleqte mos vidh dhe mos abuzo ne rini se zoti te ben ta paguash ne pleqeri.Eh o rama ti je ne parajs tani si berisha para 2013 po do e kalosh edhe ti nongraden e berishes,po berisha kish mbeshtetje po ne ps te syrgjynosin si nanon,do jesh vetem asnje nuk te afrohet te te mbroje,as batoni nuk do te mari me ne telefon,se vucici mund te perfundoi si sllobodani.

  1. Po si nuk ke përtuar që të shkruash këtë koment duke e masakruar gjuhën shqipe ?
   Ti nuk ke mësuar akoma të shkruash gjuhën e nënës, e pretendon ti japësh mëndje Amerikës.
   Mburret Berisha se kam mbështetjen e popullit.
   Po për cilin “popull” e ka fjalën ?
   Këtë kategori rrugeç[rish që shkruajnë me sharrje të ndyra banale e me urrejtje kriminale, apo me injorantë që nuk dijnë të shkruajnë as gjuhën shqipe. ?
   Po me kësij shqiptarësh do ta bëjë Berisha revolucionin demokratik “paqësor” ?

 12. Dum-Babiste ka patur ky vend edhe ka akoma, duke na treguar dicka –
  Ato syresh qe shkojne pas Berish-hajit tok me ato fosile qe akoma lotojne per Dull Enverin perbejne edhe numrin ekzakt te budallenjve qe gjallojne mes nesh.

 13. Nga Pashko tek Hajdari, Imami e Ngjela/ Saga e përjashtimeve që nga “92-shi. 26 zyrtarë të PD-së u larguan me firmën e Berishës

 14. Tani, në moshën 78 vjeçare Sulltani “idealist” Salih Berisha, pasi i kanë dështuar të gjitha projektet dhe bashkëprojektet dhe pasi veprat e tij “madhështore” ia rrëzoi koha pa pritur vajtjen “matanë”, dhe kur nga “themelues” përfundoi i përjashtuar, na premtoi “rithemelimin” nëpërmjet projektit të tij “të ri”, të cilin e ka ideuar dhe do ta zbatojë me bashkëpunëtorët e tij fosilë të “projekteve” të mëparshëm të dështuar, si T. Shehu, B. Nishani, E. Paloka, F. Ndoka dhe shumë zhele të tjera politike me të cilat na premton “kostumin e ri demokratik” të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

 15. Ndërsa shumë njerëz ishin mosbesues kundrejt madhështisë së godinës dhe qëndrueshmërisë së saj kundrejt “tërmeteve”, dhe jo pak të tjerë e urrenin ndërtesën pasi kundërshtimi ndaj projektit të saj i kishte dërguar në burg apo internime, djaloshi malësor dhe mjek i sapodiplomuar ndihej fort i vlerësuar dhe i besuar që po i jepej mundësia të ndihmonte në lartësimin e ndërtesës në fjalë, duke u bërë anëtar i grupit projektues të quajtur PPSH.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.