• |
ide | kryesore

Debati me dyer të mbyllura në Kryesi/ Deputeti i PD: Berisha po mbështetet nga influencat ruse dhe të Kishës Ortodokse

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Protesta e datës 8 janar e thirrur nga Sali Berisha krijoi nervozizëm të jashtëzakonshëm tek anëtarët e kryesisë së Partisë Demokratike, të cilët e shprehën në rastin më të parë. Ditën e hënë, ata thyen çdo rekord të mëparshëm të orëve të zgjatura të diskutimeve ku nisën në orën 19:00 dhe zgjati deri më 3 e 30 të mëngjesit.


I pari në mbledhje e mori fjalën kreu i PD-së, i cili pasi i lajmëroi se ai kishte marrë vendimet e tij, kërkoi të dëgjonte prej tyre mendimet dhe propozimet në lidhje me masat që duhet të merrnin për organizatorët. Emëruesi i përbashkët i fjalimit të gjithsecilit ishte dënimi i dhunës që u ushtrua ndaj selisë blu. Gazetari i Panorama.al, Mariglen Kume ka zbardhur debatin me dyer tw mbyllura ku nuk kanw munguar dhe deklaratat bombastike si ajo e deputetit Kreshnik Çollaku, i cili tha se pala tjetër është e nxitur edhe nga influencues rusë dhe kisha ortodokse e ndikuar nga rusët.


Ndërsa Lindita Metalia i quajti protestuesit që ushtruan dhunë një grup anti-amerikan, anti-kombëtar dhe destabilizues që kishin konsumuar elementët e një vepre penale, duke mbajtur armë më vete. Megjithatë, debati u fokusua nëse duhet të përjashtoheshin në bllok apo duhej të vlerësohej kontributi i gjithsecilit që ndodhet tashmë në krahun e Berishës. Të shumtë ishin zërat që masa të ishte drastike, duke i përjashtuar të gjithë, por në fund u miratua propozimi që një pjesë të përjashtoheshin dhe një pjesë tjetër të pezulloheshin dhe të kërkohej distancim nga dhuna.

DEBATI ME DYER TE MBYLLURA NE KRYESINE E PD

Lulzim Basha: Të nderuar anëtarë të kryesisë së Partisë Demokratike! Mbledhja e sotme është e një rëndësie të veçantë, vjen pas një ngjarje që turpëron demokratët. Unë kam marr vendimet e mia, por do doja të dëgjoja mendimin e gjithsecilit. Unë vet po e lë telefonin mënjanë dhe po i kushtoj vëmendjen maksimale diskutimit për atë që ndodhi më 8 janar.
Jemin Gjana: Ne e njohim atë (Berishën) mirë. Nuk ka të ngjashëm me asnjë lider botëror në histori, që t’ia bëjë këtë partisë së tij. Grupi i Rithemelimit duhet të përjashtohet i gjithë. Mbaj mend historinë e ‘97-ës dhe grupi ynë mbeti me 17 deputetë, ne bëmë opozitë dhe e mbajtëm PD-në. Shkonim në terren dhe kishim përballë bandat dhe e ngritëm partinë duke komunikuar dhe duke dëgjuar. Kjo nuk është as 1/3-a e asaj që i ndodhi PD-së në ‘97″.
Jonila Godole: Unë mendoj se nuk duhet të ketë të njëjtën masë për të gjithë njësoj. Mendoj se duhet të marrim masë përjashtuese nga Partia Demokratike vetëm për Sali Berishën si iniciator të asaj që ndodhi.
Jorida Tabaku: Edhe unë nuk mendoj se duhet të ketë masë përjashtuese për të gjithë, por vetëm të z. Berishës.
Jemin Gjana: Nuk kemi se përse t’i tolerojmë. Ata janë një grup agresiv. Nuk i bëjmë dot ne të reflektojnë. Nëse ata kanë vendosur që të krijojnë grup tjetër parlamentar ne nuk i ndryshojmë dot mëndje edhe nëse nuk i përjashtojmë.

Kreshnik Çollaku: Këto janë struktura paralele. Janë grupi/komiteti i shpëtimit të ’97-ës si në numër, si në përbërje. Ata kanë dashur të na vrasin. Nuk kanë dashur të vrasin as ty dhe as ty. (Drejton gishtin nga sekretari i Përgjithshëm i PD-së dhe kryetari i PD-së), por 4 nga ne deputetët. Kjo është e tmerrshme dhe ne s’kemi punë me ta. Atyre 200 vetëve duhet t’u dalë emri dhe unë nuk kam më asnjë lidhje me ata deputetë që kanë dashur të na vrasin. Ne duhet të jemi drastikë. Ata duhet të përjashtohen dhe nuk duhet të jenë në radhët tona. Ka një tendencë destabiliteti.

Këto janë inteligjencat ruse me kishën ortodokse. Influencat e kundërshtarëve të Amerikës. Ata që i sollën te dyert e godinës ishin miqtë tanë të një jete, si mund ta lejonin ata këtë dhe aq më tepër si mund ta lejojnë sot pa u distancuar prej saj. Atë ditë, Zoti e bëri që në godinë të mos kishte viktima. Dhuna për mua është një kufi ndarës me këdo. Ndaj, unë mendoj me këdo që nxiti apo përdori dhunë ndaj nesh, kolegeve e ish-miqve të tyre, nuk ka çfarë na mban më bashkë. Në këtë parti dhunuesit dhe të dhunuarit nuk mund të rrinë më bashke.

Lulzim Basha: Për kë e ke fjalën, për inteligjencat lindore?
Kreshnik Çollaku: Po.
Lulzim Basha: Për cilën konkretisht?
Kreshnik Çollaku: Për influencat ruse. Dhe kisha ortodokse. Po vjen në prokuror i Përgjithshëm amerikan në Kroaci dhe do plotësojë dosjet për Ballkanin.
Xhelal Mziu: Duhet të mos tolerojmë ata që drejtuan sulmin dhe të bisedojmë me demokratët, që t’i bindim. Edhe ruajtja e selisë ka rëndësinë e vetë, si dhe duhet të takojmë faktorët në bazë./panorama


23 Comments

 1. – Per cilin Murat e ke fjalen, se ne fshat kemi 2 Mureter?
  – Per Murat Shtagen – ai ka dhe nje djale partizan…

  hahahahahahahahaha o kim-inista!

 2. Rusis i intereson destabiliteti i Shqiperise tani qe USA ka vendos te krijoj njesi speciale ne Shqiperi. Normale qe Rusia mbeshtet cdo levizje te dhunshme dhe destabilizuese.

  1. Atehere qe mos te kete levizje te “dhunshme” dhe “destabilizuese”, Luli si nje lider qe eshte i shkolluar dhe edukuar ne perendim, te pakten te sillet si i tille. Minimumi te votebesohet nga anetaresia. Po ja dhane voten, hallall ta kete. Ne te kundert, te hape rruge.

   Besoj se dhe ambasada U.S, qe eshte celesi i ketij muhabeti, nuk eshte kundra votimeve. Vete ambasadorja Y.K duhet ta kishte artikuluar nje gje te tille. Eshte apo nuk eshte demokraci vota?

   Ne kete menyre, eliminohen te gjitha rreziqet qe mund vijne nga armiku i jashtem.

   1. Nqs Luli nuk ka bazen, ska ci duhet vula dhe normalisht duhet te hap krahun. then kete, berisha urgjentisht duhet te hap krahun pasi eshte i djegur dhe nuk ka per ta sjell kurr PD ne pushtet ai, sa te jet gjall.

    1. Se kush eshte i djegur kete nuk e vendos dot as ti as une as Amerika por populli me vote te lire, te pakten kjo duhet te ndodhe ne nje Demokraci. Une nuk e kam votuar kurre Berishen, por kurrsesi nuk mund tia lejoj vetes qe te vi Amerika dhe te trajtoj vendin tim si Republike Bananesh, vetem per inat te kesaj un mund te votoj Berishen.

 3. tani ju doni me bere qesharake vetem palen zyrtare brenda PD po qesharake jan bere te dyja bashke, Pse ata tipat me “dash” ne proteste si me qene ne mesjete nuk ishin qesharake?

  1. o moterqir, guraqir, mamqir e fisqir, na plasi kari kush e mbeshtet berishen. edhe hilterin e mbeshteste populli, se ishin copa kari si puna jote.

 4. infliuence ruse dhe krishtere? me keto lobe gjithe shqipetaret e dine e ka luli nga te cilet eshte eshe investuar me leke dhe qe ne amerike ka nje proces .sala nuk e dua po ai nuk ka eshnje influence me ai tani eshte ne azil pleqerie . prandaj o lun l kerko votebesim nga baza e demokrateve dhe kete duhet ta kuptojne te gh gjithe ato qe te rrethojne qe jane ne ekstra minorance

 5. Keta qe kan fol nuk marin as votat e familjarve te tyre o komunista hani dhe pak se do e gjeni vendin basholli dihet do ja hap dern rambua po ju te tjert do thoni si se kuptuam

 6. Është turp për çdo njeri me 4 klasë shkollë, të shprehë mendime kaq pa llogjikë, si @ollaku, apo gjana, ky i fundit një pleh muti që ka mbijetuar me skuthlliqe, po ky çollaku qenka me të vërtetë IDIOT.

 7. Ky qenka KARAKURVE deputet.

  1. LULI eshte kryetar fallco I 1500 karrikeve te Pallatit te Kongreseve

  2. Luli eshte I shitur. Palo opozite, qe ka kryetarin te korruptuar me qokat qe I jep Rama.

 8. deputet servile , askush , e lepirsa te kllonit ,kjo eshte tufa qe i rri mbrapa kllonit dhe disa kucka me krye kucken dumen.

 9. Shqiptaret e dine qe ne vitin 1992 qe Saleh Ram Berisha eshte agjent serb dhe mbeshtete nga Rusia ..Nuk ka asgje te re ketu Cecenet qe i shkojne mbrapa jane drogaxhinj injorante dhe te trashe ….. Dava malokesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *